"Koupili jsme hotel Bobr, což je poměrně nudná záležitost. Abychom mu vtiskli novou identitu a podtrhli, kde se nachází, přejmenujeme ho na Sudety, čímž se také pokoušíme vypořádat s pejorativním významem tohoto slova," popsal vznik nápadu Jan Kubricht.

Hotel tak bude zároveň památníkem zaniklých obcív regionu. Místnosti ponesou nejen názvy obcí, ale budou obsahovat i dokumenty k nim, které se týkají historie, významu, důvodu bourání či zmizení. "Hotový máme pilotní pokoj Přísečnice, dokumentaci máme pro Radovesice, Fláje a Kopisty," uvedl Kubricht. V rekonstruovaných prostorách bude i dobový nábytek.

Obce na severu Čech zanikaly po druhé světové válce v souvislosti s vysídlením původního obyvatelstva, na Mostecku ustupovaly těžbě uhlí. Fláje nad Litvínovem zase zůstaly pod velkou vodní nádrží.

Součástí areálu hotelu je prostor věnovaný smíření. "Abychom téma odlehčili a nedělali jen památník smíření Čechů a Němců, které mladým generacím nic neříká, udělali jsme z památníku bod smíření, kde se žena může smířit s bývalým manželem či rodiče s vysvědčením svých ratolestí. Došli jsme až k recesistickému smíření Červené karkulky s vlkem," řekl Kubricht.

Sochařského ztvárnění bodu smíření se ujal Jan Slovenčik. Na dvou betonových blocícíh jsou otisknuty šlápoty a mezi nimi jen bod, okolí tvoří nápis smíření.

Umělecké dílo odhalí organizátoři v sobotu na slavnosti, kde se představí vedle různých kapel třeba projekt Moře klidu, návštěvníci budou moci zhlédnout dokument Zapomenutí hrdinové nebo snímek Zpátky ke kořenům. Připravena jsou divadelní vystoupení a karneval smíření.