Na kostelních hodinách odbíjí devátá hodina ranní a před kasou zámku Hrádek u Nechanic se již objevují první zájemci. S klíči v rukou tu stojí i „zámecký“ pán – kastelán Martin Rejman.

„Zima byla dlouhá a už jsem se nemohl dočkat, až znovu otevřeme a lidem představíme novinky na nadcházející sezonu,“ říká kastelán, který si pro novou návštěvnickou sezonu, spolu se svým týmem, připravil celou řadu novinek. Bude to například zrestaurovaný obraz, zapůjčená grafika nebo hodinový stroj.

Po stopách vzácných hostů

„Ale novinka na návštěvníky čeká i u samotného vchodu, kde jsme instalovali zábradlí z dob vlády Harrachů,“ říká kastelán a jeho pohled směřuje na věž zámku. Z ní se budou moci návštěvníci dívat po okolí se zapůjčeným zámeckým dalekohledem. „Dalekohled tu pravděpodobně totiž nikdy nebyl. Věž byla zpřístupněna v nedávné době a nikdy nebyla koncipována na více návštěvníků,“ říká k novince zámecký pán.

Kromě obrazů a dalekohledu pak na návštěvníky čekají dva nové okruhy. Jeden stálý a druhý „sváteční“. Od června se totiž otevře zcela nový třetí okruh s názvem Hostinské pokoje. „Na něm představíme život zajímavých návštěvníků, kteří se na Hrádku objevili,“ říká kastelán a vyjmenovává rakouského malíře Rudolfa von Alta, který za sebou na plátnech zanechal podobu zámeckých interiéru či arcivévodu Josefa Františka, tedy pravnuka Františka Josefa I.

„Prostor dostane i opomíjený člověk ze třetí generace našeho zámku – Karel z Harrachu, který byl nejstarším synem Jana Nepomuka, ale tento zámek nezdědil. A proč? To už se návštěvníci dozvědí právě na tomto okruhu,“ dodává kastelán s tím, že při přípravě tohoto okruhu se pod koberci a sololitem hostinských pokojů objevily nahrubo tesařsky opracované podlahy.

Po zbroušení a natření se stanou se součástí prohlídky. Tedy alespoň do té doby, než je nahradí novodobá historizující podlaha.

Pro fanšmekry pak zámecký tým připravil i speciální prohlídku, kdy se návštěvníci dostanou i na jindy zapovězená místa. „Třikrát do roka tu bude prohlídka Hrádkem křížem krážem, kdy se návštěvníci dostanou i do jindy nepřístupných míst. Například od jízdárny v hospodářské budově,“ dodal kastelán.