I díky rozhledně se tamní sady a plody ze stromů staly velkým lákadlem. „Mandle jsou stále větším trendem. Stromy jsou hezké na pohled, mandle dobře chutnají a jsou zdravé. Čím dál oblíbenější nejsou jen naše produkty, ale také sad, do kterého lidé chodí,“ řekla jednatelka Hustopečské mandlárny Kateřina Kopová. Z mandlí nabízí kávu, likéry i kosmetiku.

Sady vyhledávají turisté především v době, kdy stromy rozkvétají. Tedy většinou ve druhé polovině března. „Na jaře se na rozhlednu občas rád vydám. Rozkvetlý mandloňový sad je krásný. Zároveň nemůžete k rozhledně přijet autem, ale musíte k ní sadem projít, což má taky své kouzlo,“ povídal třeba David Joch.

Michal Martinek na jasankách na Elbrusu
Netradiční koníček. Dva Češi podnikají expedice na historických lyžích

Důležitost mandloní a s nimi spojené rozhledny ocenila hustopečská starostka Hana Potměšilová. „Původně jsme brali slavnosti jako lokální setkání, nakonec je z toho druhá největší akce v Hustopečích, kterou navštíví tisíce lidí. Je to pro naše město skvělé, stejně tak pro hotely a penziony, které mají plno téměř po celý rok. Většina lidí turistický ruch v našem městě vítá,“ uvedla starostka.

Méně spokojení obyvatelé upozorňují na příliv turistů a s tím spojené množství aut. Problémy pak bývají s parkováním. „S tím nám ale ohromně pomohly společnosti v okolí, které poskytly svá parkovací místa. Letos nám s tím pomůže profesionální firma,“ nastínila Potměšilová.

Mandloňové slavnosti se proměnily 

Mandloňové slavnosti se konají od vzniku rozhledny, za tu dobu ale akce prošla proměnou. „V posledních letech je z toho zejména festival jídla a různého zboží z mandlí. Hlavně se ale změnila velikost celé události. Zatímco první ročník nebyl ani na hlavním náměstí a trval jeden den, ten následující, který vypukne poslední březnový víkend, bude na hlavním náměstí a potrvá tři dny,“ srovnala vedoucí marketingu a kultury města Jana Hrádková.

Stavba telekomunikační věže.
Svatby, cvičení hasičů a tisíce turistů. Veselická rozhledna oslavila 20 let

Podle ní se počet návštěvníků každoročně zvyšuje. Právě kvůli tomu bylo nutné program rozprostřít na více dnů a míst. Jen na náměstí, kde příchozí platí vstupné, bývá až deset tisíc lidí. „Vstup do mandloňových sadů zpoplatněný není, přesný počet návštěvníků nevíme, ale spousta lidí jezdí jen za ním,“ doplnila Hrádková.

Rozhledna:
stavba: vztyčení prvních kůlů v polovině února 2012
poprvé přístupná: na prvním ročníku Slavností mandloní a vína 31. března 2012
výhled: na okolní krásy či na přilehlé mandloňové sady
parametry: výška 17,4 metru, vyhlídková plošina ve výšce 12,6 metruHlavní nosné sloupy jsou z modřínového dřeva, podlahy z dubu a další dřevěné části jsou smrkové.

ŠIMON HERMAN