Kromě tištěné brožury je k dostání v i elektronické podobě. Obojí je zdarma.

Od pramene po moře

Cykloprůvodce vychází v českém i německém jazyce a nabízí tipy na hlavní atrakce, služby pro cyklisty, přívozy či turistická informační centra podél stezky. Návštěvníky cyklostezky tak provede podél celé 1 270 kilometrů dlouhé trase od pramene Labe přes Ústecký kraj až po Severní moře.

„Na 104 stranách průvodce cykloturisté naleznou kontakty na 580 certifikovaných ubytovacích zařízení po celé délce Labské stezky v různých cenových kategoriích, od kempů až po čtyřhvězdičkové hotely, od ubytování v soukromí na venkově až po hotely ve velkoměstech, všechny certifikované dle kritérií Cyklisté vítáni či německé Bett und Bike," říká koordinátor stezky pro ČR Daniel Mourek z Nadace Partnerství.

V příručce nechybí orientační mapy jednotlivých úseků stezky, z nichž se turisté dozvědí, v jakém místě se právě nachází a kam jedou. Při nenadálé poruše kola přijde vhod i seznam cykloservisů. Brožura vychází v nákladu 260 tisíc kusů. Tištěná verze ve formátu 21 x 25 cm se vejde do každé cyklistické brašny. V elektronické podobě je průvodce ke stažení na webu www.labska-stezka.cz.

Přibudou hygienické buňky

Labská stezka je nejoblíbenější dálkovou cyklotrasou v Německu. Českou část navštěvuje stále víc cyklistů.

„V Ústeckém kraji, jen v úseku mezi Děčínem a Ústím nad Labem, který je nejfrekventovanější, zaznamenaly sčítače až 150 tisíc cyklistů nebo pěších za loňský rok," zdůrazňuje krajský radní pro regionální rozvoj a cestovní ruch Jan Szántó.

„Právě pro jejich pohodlí umístí letos Ústecký kraj na cyklostezku několik mobilních buněk, které budou sloužit jako hygienické zázemí," dodává. Buňky daruje společnost ČEZ.

Kromě nového průvodce čekají na cykloturisty v letošní sezoně i nové úseky a značení Labské stezky jednotným česko-německým logem. Pro zpestření výletu si zájemci také mohou vyzkoušet vylézt po zajištěné stezce via ferrata na Pastýřskou stěnu v Děčíně.