Nejen na ostravské poměry je to unikát. Originální zmenšená krajina skrytá uprostřed bloku panelové zástavby, kterou lidé nazvali indiánské městečko. Dětské hřiště, jaké jinde nenajdete. Ne nadarmo se mnozí obyvatelé sídliště i samotný autor při tomto označení dokonce urazí. Vždyť je to umělecký skvost, který dokonce Národní památkový ústav zvažuje zahrnout mezi chráněné památky.

Před bezmála pětatřiceti lety jej za pomoci místních dětí a jejich rodičů vytvořil akademický sochař Kurt Gebauer. „Stálo mě to kus života a zřejmě i záda,“ směje se dnes sochař, kterému nikdo neřekne jinak než křestním jménem.

Unikátní lokalitu vytvořil jako vzpomínku na krajinu, v níž v Hradci nad Moravicí vyrůstal. „Nechtěl jsem vytvořit hloupou prolézačku se skluzavkou, kterými jsem pohrdal a jež dnes prodává každý hobbymarket,“ říká Kurt.

Ráj parkouru

Děti si zde i přes prázdniny hrávají spíše v odpoledních hodinách, zřejmě až je rodiče po návratu z práce vyženou od počítačů. A hřiště využívají poněkud jinak, než Gebauer původně plánoval. K vidění jsou zde třeba milovníci parkouru.

„Sám jsem se s parkouristy fotil, jsou to bezva kluci, fantastičtí akrobati,“ nenamítá nic sochař proti takovému využití.

Jenže zub času se na jeho uměleckém díle začíná projevovat stále víc a současný stav jej mrzí mnohem více. Trámy jsou prohnilé, průlezy zanesené odpadky a betonové prvky zarostlé mechem. „Po vzniku jsem se zasadil o to, že to jeden dělník-důchodce dennodenně udržoval. Kosil trávu, uklízel nepořádek. Dnešní nárazový úklid je problém.“

Ani odpadkové koše dnes přímo v indiánském městečku nenajdete. Přibýt by ale měly po rekonstrukci, která se chystá na příští rok. Prostranství zůstane nezměněno.

„Práce měly začít už na podzim, ale původní odhad dvou milionů korun vzrostl o více než třetinu. V této fázi roku je nemáme kde uvolnit, navíc se naskytla možnost získání dotace,“ říká místostarosta Moravské Ostravy a Přívozu Dalibor Mouka s tím, že zastupitelstvo téměř jistě schválí odklad na příští rok. Obvod přispěje původně odhadovanou částkou, onen milion korun navíc by měla pokrýt zmíněná dotace.

I s vodní kaskádou

A rekonstrukci bude řídit sám Gebauer, kterého Mouka oslovil. „V minulosti opravy zadal obvod někomu jinému a stalo se několik kiksů. Některé části se rekonstrukcí dokonce poničily,“ líčí sochař.

Podoba Gebauerova indiánského městečka zůstane zachována. Vymění se zchátralé mosty a především bude zprovozněna vodní kaskáda, která paradoxně dosud nikdy nefungovala. „Rekonstrukce potrvá řádově několik měsíců, Kurt při ní bude mít volné ruce a sám si bude řídit dělníky,“ nastiňuje místostarosta, jenž specifickou zakázku ani nenazývá rekonstrukcí, ale restaurací uměleckého díla. Protože tím Gebauerův výtvor rozhodně je.