Ještě před slavnostním přestřižením pásky zahraje od 14.30 hodin dechová kapela Hraničáci. Poté již dojde k otevření a prohlídce prostor pro veřejnost.

Od tohoto dne se zároveň spustí plánovaná otevírací doba infocentra. Zájemci do něj budou moci zavítat vždy od úterý do pátku od 10 do 16 hodin. O víkendech pak dopoledne od 9 do 12 hodin a odpoledne od 12.30 do 17.30 hodin.

„V prostorách teplického nádraží byly upraveny dvě místnosti, v první je instalován interaktivní model, v němž jsou vyznačeny milníky ve výzkumu hloubky Propasti s popisy jejích jednotlivých částí. Druhá místnost bude sloužit jako kino, kde poběží krátký film o provedených výzkumech,“ popsal mluvčí města Hranice Petr Bakovský.

Virtuální realita

Zpestření by měly představovat také brýle pro zobrazení virtuální reality, které nabídnou jedinečné pohledy do Propasti.

„Chtěli jsme lidem zpřístupnit i místa, která jsou skrytá pod hladinou a běžný návštěvník nemá šanci je spatřit,“ řekl místostarosta Hranic Ivo Lesák.

Zřízením infocentra usiluje město o lepší propagaci významné světové přírodní památky. Hranická propast je totiž se svými 404 m nejhlubší zatopenou propastí světa.

První krok za milion

„Celá akce stála přes milion korun, zhruba půl milionu z toho činila dotace. Vedle zlepšení propagace Propasti bylo cílem také oživit chátrající kulturní památku, kterou je budova Českých drah. Město proto iniciovalo využití prostor budovy a se Správou železničních a dopravních cest nadále jedná o dalších opravách a případném odkupu budovy,“ vysvětlil Petr Bakovský,

„Toto informační centrum nemá ještě definitivní podobu, jde pouze o první krok. Za současných podmínek to ale byl nejrychlejší způsob, jak otevřít hranickou propast více veřejnosti a zároveň zahájit zkulturňování této architektonicky cenné budovy,“ dodal Ivo Lesák. 

autor: David Král