Letoviska v severní Itálii, zejména Lignano, Bibione a Caorle, patří podle AČCKA mezi nejoblíbenější cíle letní dovolené Čechů, ale také Němců a Rakušanů. V lokalitách žije minimum stálých obyvatel a koronavirová nákazu se tu příliš nešířila. "K 15.červnu činí podle místních zdrojů celkový počet nakažených 99 osob," uvedla výkonná ředitelka AČCKA Tereza Picková.

Informace o cestování po koronaviru najdete v našem speciálu ZDE

Kvůli koronavirové krizi a stagnaci prodeje pobytů italští hoteliéři zlevňují ubytování či poskytují zdarma jindy placené služby. Podle Pickové se jedná například o bezplatný vstup na pláž, parkování, vstupy do zábavních vodních parků, pokud jsou propojené s hotelem. Dále to může být půjčení sportovního vybavení zdarma, bezplatné občerstvení z minibaru, případně wifi na pokoji zdarma, řekla ČTK.

"Ceny v Itálii jdou opravdu dolů, někde evidujeme pokles dokonce o 20 až 30 procent," sdělila ČTK mluvčí Invie Andrea Řezníčková. Za poslední měsíc podle ní prodej pobytů v Itálii, která byla koronavirem silně zasažena, roste v řádech desítek. Nejčastěji si lidé vybírají dovolenou v Kalábrii. "Odhadujeme, že postupem času bude zájezdy do Itálie nakupovat více klientů. Momentálně na plné čáře vítězí Řecko," dodala Řezníčková.

Ceny letos na sezonu podle AČCKA nezvyšují ani obchody a restaurace na pobřeží.

Rozestupy mezi slunečníky

V Itálii platí povinné rozestupy mezi slunečníky, pravidelně jsou dezinfikována lehátka a dětská hřiště. Dezinfekce je pro veřejnost k dispozici u vstupů do restaurací, obchodů, hotelů, ale také na plážích a hřištích. Jídlo či ložní prádlo je hostům předkládáno zabalené, aby se předešlo kontaminaci. Nošení roušek je podle AČCKA povinné ve společných uzavřených prostorech.

Podle lékařky Jany Ježkové, která řídí služby zdravotní asistence v zahraničí u Europ Assistance, bude nutné sledovat, jak se pravidla v jednotlivých destinacích vyvíjejí. Vzhledem k tomu, že vlády přistupují k rozvolňování a zpřísňování obvykle ve vlnách, může podle ní hrát velkou roli i přesný termín dovolené.

Itálie patří u Čechů k nejoblíbenějším letním destinacím. Podle Českého statistického úřadu tam loni delší pobyt strávilo 605.000 českých turistů. Itálie byla na původní mapě ministerstva zdravotnictví zařazena jako země se středním rizikem nákazy, nyní už je mezi nízkorizikovými státy a cestovat tam i zpět je možné od pondělí bez omezení.