Vzhledem ke své poloze zažívá městečko největší nápor turistů v létě, v dalších měsících je ale situace tristní. Úkolem nového systému tak není pouze přilákat turisty, ale hlavně zajistit, aby obchody i hotely zůstaly celoročně otevřené a místní obyvatelé nebyli tolik závislí na hlavní sezoně.

„Chceme, aby k nám turisté jezdili i během zimních měsíců. V létě si nemůžeme stěžovat na nedostatek návštěvníků, ale v říjnu se situace otočí a najednou je tu mrtvo,“ řekl starosta obce Domenico Vitto britskému listu The Telegraph.

Za lístek, jehož cena byla stanovena na pět eur (asi 130 korun) dostanou turisté pytlík popcornu, koblihu, cukrovou vatu a nápoj. Podle Vitta se zavedení turniketů setkalo s úspěchem, když jen během minulého víkendu navštívilo Polignano a Mare na 30 tisíc návštěvníků. Ti tak měli možnost zhlédnout tisíce světélek, kterými je městečko aktuálně vyzdobené. Turnikety zůstanou v provozu až do začátku ledna.

Obyvatelé turnikety kritizují

Zdaleka ne všichni obyvatelé města ale zavedení opatření přijali s povděkem. „Instalace turniketů a vybírání peněz za vstup není nejlepší prezentací veřejného prostoru. Proměnu města v ‚zábavný park‘ nepovažujeme za nejlepší nápad. Polignano a Mare by mělo být součástí kulturního dědictví celého světa,“ citoval The Telegraph z prohlášení místní obchodní asociace Confesercenti Terra di Bari.

Obdobný názor zastává i ředitel místního hudebního festivalu Cesare Ceronico. „Neměli bychom nikomu bránit v tom, aby navštívil veřejný prostor,“ prohlásil.

Jak ale připomněl britský list The Independent, Polignano a Mare není prvním italským městem, které do svých ulic nainstalovalo turnikety. Ke stejnému opatření přistoupily na jaře i Benátky, které k tomuto kroku přinutily dlouholeté stížnosti místních obyvatel. Benátská radnice se tak však snažila vyřešit opačný problém, než je ten, který tíží Polignano a Mare. Město totiž přestalo zvládat vzrůstající cestovní ruch.

Počet návštěvníků Itálie stoupá 

Počet turistů, kteří každoročně navštíví Itálii, v poslední době strmě stoupá. Zatímco ještě v roce 2014 evidovaly úřady na 49 milionů návštěvníků, letos by jejich počet měl přesáhnout 57 milionů. Romantická atmosféra Benátek pak do města přiláká asi třicet milionů turistů ročně, což je zhruba polovina všech obyvatel Itálie.

Polignano a Mare 
Pitoreskní městečko Polignano a Mare leží v jihovýchodní části Itálie na pobřeží Jaderského moře. Nachází se 37 kilometrů jihovýchodně od hlavního města a centra kraje Apulie Bari. Hlavním zdrojem příjmu přibližně 18 tisíc obyvatel města je turismus, zemědělství a rybolov.

Polignano a Mare je navštěvované zejména kvůli ojedinělé architektuře, tamní domy jsou totiž vystavěné na rozeklaných útesech nad mořem a mnohé z nich jsou dosažitelné jen na člunu. Asi 15 kilometrů od městečka se nachází i jedna z největších a nejkrásnějších italských jeskyní – Grotte di Castellana. Jeskynní komplex je dlouhý přibližně 3300 metrů a dosahuje maximální hloubky 122 metrů.

Naopak milovníci starobylých staveb přijdou v Polignano a Mare zkrátka. Většina zdejších staveb vznikla až na přelomu 18. a 19. století. Kostel Santa Maria Assunta byl sice postaven již ve 13. století, od té doby ale prošel několika výraznými úpravami.