"Toto opatření přijmeme ve spolupráci s lesníky a starosty přilehlých městeček. Půjde však o postupné zavádění. Nejprve návštěvníky budeme informovat a až poté sankcionovat," říká pro italský server il Giornale Patrizio Scarpellini, ředitel parku. Podle něj musí právě kvůli nevhodné obuvi a následným zraněním pro turisty na těžko přístupných cestách létat vrtulník, což je velmi nákladné. 

Pekingské Zakázané město
Poprvé po téměř sto letech. Pekingské Zakázané město zůstává otevřeno i v noci

"Turisté často některé výlety po parku podceňují. Myslí si, že jsou u moře a mnohdy vyrazí na výlet v žabkách rovnou z pláže," dodal Scarpellini. Stezky budou podle něj označeny cedulí s upozorněním a turisté budou maximálně informováni.

Horské stezky

Národní park Cinque Terre se rozkládá na ploše 38,6 kilometrů čtverečných a zahrnuje 120 kilometrů turistických tras. Místní krajina k procházkám v žabkách nebo jiné plážové obuvi sice svádí, ale lidé se nesmí nechat zmást. "Jde o horské stezky, turisté se zde nemohou pohybovat v pantoflích, musí být opatrní," říká také Maurizio Cattani, bývalý prezident alpského klubu.

Zdroj: Youtube

Cinque Terre je skalnatá pobřežní oblast v severozápadní části Itálie, která se nachází podél pobřeží Ligurského moře. Zahrnuje celkem pět obcí: Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza a Monterosso al Mare. Obce se vyznačují terasovitě postavenými domy na skalních útesech, staršího i novějšího data.

Italské Benátky
Pobyt v Benátkách? Od roku 2022 jen s rezervací, jinak hrozí pokuty

Počet turistů, kteří navštíví malebnou oblast, se v posledních letech neustále zvyšuje. Město La Spezia, které je vstupním bodem do parku, navštívilo v loňském roce 450 tisíc turistů. Letos od dubna do října se navíc očekává nárůst až na 750 tisíc. 

Od roku 1997 je Cinque Terre součástí světového dědictví UNESCO. 

Yosemitský "ohňopád"
Když příroda čaruje. V Yosemitském národním parku se zjevil „ohňopád“