Český šlechtic Jan Rafael Chroustenský vystavěl v Černé koncem 16. stol. zámek v renesančním slohu. Nového sídla si jeho rod dlouho neužil, po Bílé hoře byl zámek zabaven a Černá připadla ital-skému rodu Collaltů. Právě za jejich vlády byla také zámecká kaple zasvěcena sv. Antonínovi Paduánskému, katolickému světci, jehož kult při-nesli majitelé z rodné Itálie.

Po roce 1918 bylo celé panství Černá zkonfiskováno a samotný zámek v Černé se stal součástí tzv. zbytkového statku. Po 2. světové válce byl poslednímu majiteli statek zabaven a objekt připadl obci. Začátkem devadesátých let byl zámek restituován a krátce nato prodán i novému majiteli. Uskutečnila se poslední, velmi rozsáhlá rekonstrukce, při níž byla odsvěcena a zrušena i kaple sv. Antonína. Nyní je zámek pro veřejnost uzavřen.

Obložení chtěli natírat

Po odstěhování ze zámecké budovy byly po několik let bohoslužby slouženy v hasičské zbrojnici na návsi. Kultovní potřeby černických věřících římskokatolického vyznání byly uspokojeny až vybudováním nové kaple, opět zasvěcené sv. Antonínovi. Dřevěná kaple byla dokončena a vysvěcena v červnu roku 2006. Svým moderním a neotřelým stylem ovšem budila a budí zaslouženou pozornost.

Dolní oblast Vítkovic
CzechTourism „vymazal“ Dolní Vítkovice z žebříčku nejnavštěvovanějších atrakcí

Jak reagovali lidé na neobvyklou stavbu, popisuje starosta Černé a jeden z inspirátorů projektu Vítězslav Plocek: „Objevily se různé názory. Zastánci tradičních venkovských kaplí kritizovali chybějící věž se zvonem, vnější obložení ze severského smrku chtěli dokonce natírat. Na druhé straně mnoho místních ocenilo, že po desítkách let, kdy se o stavbě pouze mluvilo, se konečně dočkali důstojné vlastní kaple. Postupem let si většina na netradiční vzhled zvykla.”

Výjimečné ocenění

Návesní kaple je dílem architektů Ladislava Kuby a Tomáše Pilaře, kterým se podařilo mistrně skloubit tvarosloví moderní architektury 21. století s požadavky na sakrální stavbu a s okolním vesnickým prostředím. Kaple se pyšní výjimečným oceněním nominací na evropskou cenu za architekturu „Mies van der RoheAward 2007“. Svým tvarem symbolizuje loď archu jako jednu z biblických paralel. „Mám radost, že ji místní přijali za svou. A potěšily mě kladné ohlasy odborné veřejnosti, návštěvy architektů a turistů z Česka i zahraničí. Vynikající akustika předčila očekávání,“ rekapituluje dvanáct let existence stavby Plocek.

V sobotu slavnostně otevřeli ve Velké Úpě Herní krajinu Pecka, výjimečný projekt plný nápaditých prvků.
Herní krajinu Pecka vidělo už šest tisíc lidí. Turisty rekordně lákají koloběžky

Kromě občasných uměleckých produkcí se kaple v poslední době stala i vyhledávaným místem svateb. Objekt lze navštívit i mimo náboženské obřady, prohlídku lze domluvit na tel. čísle 603 827 909. Stačí sjet z dálnice D1 na 134. kilometru do Měřína a odbočit na Černou. Okolí navíc nabízí i zajímavé cyklovýlety či výšlapy například na oblíbenou Dědkovskou horu.

(is)