Panenská příroda, zlatonosné řeky, sopky, které spí, i zámky a hrady opředené tajemnými legendami. To jsou Jeseníky – kraj, kterému vévodí nejvyšší hora Moravy, Praděd. Za krásami tohoto nádherného koutu Česka se vydejte po stovkách kilometrů cyklostezek a turistických tras Jesenické magistrály – na své si tu přijde opravdu každý.

Na co troškařit, začít můžete třeba hned zdoláním nejvyššího vrcholu! Ať na kole, nebo pěšky, cesta na Praděd bude nezapomenutelným zážitkem. Pokud spíš než cyklistice holdujete pořádným, lehce adrenalinovým výšlapům, doporučujeme naučnou stezku Bílou Opavu. Ta vás z Karlovy Studánky, malebného lázeňského městečka s nejčistším vzduchem ve střední Evropě, dovede podél nejkrásnější horské bystřiny Jeseníků až těsně pod vrchol hory. Cestou po mostcích, schodištích a lávkách budete míjet množství vodopádů, kaskád i skalních útvarů. Jednoduše nádhera!

Zdroj: Moravian - Silesian Tourism s.r.o. - Karlova Studánka

Po řádném sportovním výkonu vám jistě přijde vhod místní specialita – voňavé borůvkové knedlíky. Ty si můžete dát v jedné ze zdejších horských chat nebo přímo na vrcholu Pradědu, v budově vysílače v nejvýše položené restauraci v Česku.

Zdroj: Moravian - Silesian Tourism s.r.o. - Jeseníky, Petrovy kameny

Nebudete-li mít adrenalinu dost, vyrazte do Bikeparku Kopřivná. Na několika tratích se tu na horských kolech vyřádí celá rodina, začátečníci i zkušení bikeři. Kvalitní kolo i výbavu vám tady samozřejmě půjčí. Stejně jako elektrokolo, preferujete-li spíše klidné a pohodlné vyjížďky po kraji. Nabíjecími stanicemi a dalšími půjčovnami elektrokol je Jesenická magistrála, stejně jako celá severní Morava a Slezsko, doslova poseta. Takže se nemusíte bát vyrazit i dál, ať vás to táhne kamkoliv.

Tip na výlet:

Objevte zapomenuté Osoblažsko. Jeho půvabná, lehce zvlněná krajina je jako dělaná pro rodiny s dětmi a cyklisty, kteří se rádi v klidu kochají okolím a projížďku si rádi okoření návštěvou zajímavých míst. Cestu vedoucí malebným polským pohraničím kolem zámků, hradních zřícenin, rybníků, přírodních rezervací, rozhleden, ale i zaniklými sudetskými vesnicemi si navíc můžete zpestřit (a malinko i zkrátit) jízdou Osoblažskou úzkokolejkou. S cyklisty se tady počítá – součástí vlaku, jenž po nejklikatější železnici v Česku často táhne parní mašinka, je i cyklovagón!

Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny.
Doporučujeme vám si před vlastní návštěvou jakéhokoliv turistického cíle ověřit jeho dostupnost u provozovatele. I přes veškerá omezení ale podzim v Česku nabízí nespočet možností procházek i výletů volnou přírodou, kterých můžete využít i v této době. Nechte se inspirovat našimi tipy a zamiřte do přírody. Až se situace vylepší můžete si vychutnat i ta místa, kde je nyní zavřeno.

Více podrobností najdete na severnimorava.travel.

Ve spolupráci s Českou centrálou cestovního ruchu – CzechTourism
kudyznudy.cz