Podzemní prostory byly modelovány vodami kontinentálního ledovce, které v nich vytvořily rovné stropy a unikátní srdcovitý profil chodeb. Časté návštěvníky dokládá množství nápisů a kreseb na stěnách, z nichž nejstarší je datovaný do roku 1519.

„Naše kulturní programy, zejména časté koncerty, směrujeme k tomuto jubileu. Týká se to i výstavy ve Vlastivědném muzeu v nedalekém Jeseníku, kterou jsme otevřeli pod názvem Paměť podzemí u Supíkovic. Vedle fotografií a dokumentů obsahuje model naší srdcové chodby v reálném měřítku. Bude tam otevřena do 7. června a pak znovu na podzim," řekla vedoucí jeskyně Evelyna Vozábalová. Na sobotu chystá dvě prohlídky s baterkami a pod názvem Poutníkovo srdce i podvečerní koncert skupiny Cave beat band.

V Jeskyni Na Špičáku nalezli odborníci na zdech například nejstarší symboly znaků měsíce a slunce, které označovaly nálezy zlata. „Objevují se zde i zkřížená kladívka, což je hornický symbol. Je tu i hodně letopočtů, křesťanské symboly, kříže a katolické symboly," doplnila Vozábalová. Jeskyně láká i na ozvučení a povídání o netopýrech.

Přes 400 metrů dlouhý podzemní labyrint chodeb a puklin je vytvořen v devonských mramorech. Jeskyně byly poprvé zpřístupněny v 80. letech 19. století, poté ale pustly a veřejnosti byly znovu zpřístupněny v roce 1955. Čtvrt kilometru dlouhá prohlídková trasa je bezbariérová. Jeskyně se v roce 2007 loni dočkala rozsáhlé rekonstrukce za téměř tři miliony korun, na návštěvnické trase se vybudovalo nové osvětlení i nové mostky.