Cesta za mimořádným výhledem je ale jednodušší, než se zdá. Těsně pod vrchol vás totiž dopraví unikátní kabinová lanovka.

Ještěd byl odedávna považován za jednu z hlavních dominant severních Čech a za symbol Liberce, rozprostírajícího se pod ním. Na vrcholu najdete unikátní stavební dílo, slavný horský hotel s vysílačem. Těsně pod vrcholem je horní stanice kabinové lanovky z Horního Hanychova. Kdo by 1012 metrů vysokou horu jihozápadně od Liberce neznal!

Ještě před výstavbou vysílače zde stál velký kříž. Ještědské kříže mají svoji dlouhou historii doloženou od roku 1737 a prozatím poslední pochází z roku 1990. Jeho předchůdce byl v 80. letech 20. století tajně uříznut, údajně na pokyn tehdejšího komunistického předsedy národního výboru v Liberci.

Významnou roli sehrál Ještěd krátce po srpnové okupaci Československa v roce 1968, když odtud ve dnech 25. až 27. srpna vysílalo televizní Svobodné studio Sever.

Úchvatný pohled

Místní lanová dráha je jednou z prvních visutých lanovek u nás a zároveň unikátním dvoukabinovým zařízením založeném na kyvadlovém systému. Jedna kabina unese až 35 lidí a dokáže stoupat rychlostí 36 kilometrů za hodinu. Délka trati dosahuje 1188 metrů, její dolní stanice je v nadmořské výšce 600 metrů a vrchní pod Ještědem o 400 metrů výš. V nejvyšším bodě se lanovka dostává 30 metrů nad zem.

Nesloužila a neslouží ovšem jen k dopravě turistů, zásobovala i hotel a pomáhala při záchraně zraněných. Ještě nikdy se nestalo, aby měla velkou závadu nebo že by se cestující ocitli v ohrožení.

Zážitkové menu

Slavný ještědský vysílač byl oceněn mezinárodní architektonickou cenou a nabízí jedinečný pohled na Liberec a okolí. Stavba byla vytvořena v letech 1966 až 1973 podle projektu architekta Karla Hubáčka, který za ni obdržel Perretovu cenu Mezinárodní unie architektů.

Hotel je tříhvězdičkový, s kapacitou dvou apartmá a dvanácti dvoulůžkových pokojů, rozšířenou o osm jednohvězdičkových dvojlůžkových pokojů. Celková kapacita se pohybuje kolem padesáti lůžek a dvaceti přistýlek. V restauraci s vyhlídkou si pochutnáte nejen na klasické kuchyni, ale i na výborném zážitkovém menu.

V letní sezoně jsou z Ještědu bohaté možnosti výletů do krásného okolí Jizerských hor, do Lázní Libverdy, na zámky Sychrova Frýdlant. I samotný Liberec, z něhož se snadno dostanete tramvají na konečnou stanici přímo pod vrchol Ještědu, nabízí široký výběr kulturního i sportovního vyžití.