Na Zlatou cestu vyrazilo 92 turistů, kteří prošli úsek dlouhý 20 kilometrů. Původní Zlatá cesta spojovala velká města Prahu a Norimberk. O částečnou obnovu a připomínku středověké tepny vedoucí z Bärnau do Tachova a Pernolce se dnes starají spolky Terra Tachovia spolu s německým Via Carolina.

Podél cesty se spolkům za poslední roky podařilo vystavět devatenáct milníků času. Jde o malá kamenná díla vždy připomínající historickou osobnost spjatou s místním regionem. „Na Špacíru jsme se zastavili u deseti z nich. U každého milníku byl výklad o dané osobnosti, čím byla významná, kdy žila a podobně," řekl Deníku hlavní organizátor Špacírů Roman Soukup. „Účastníci se také dozvěděli, jak dříve vypadaly cesty, čím se cestovalo a jak rychle a jaká rizika na cestovatele čekala," dále popsal organizátor a průvodce po Zlaté cestě.

Jednou ze zajímavostí byla právě zmíněná rizika. Poutníkům šlo ve středověku mnohdy doslova o život. „Kolem cest bylo spousty loupežníků. Ti pak přepadávali a nestačilo jim jen loupit. Často člověka zajali a buď ho zabili nebo vyžadovali výkupné," dále přiblížil nebezpečí středověkého cestování Roman Soukup s tím, že vůdci těchto loupežníků byli většinou šlechtici a také proto bylo těžké se loupeživých band zbavit.

Podél Zlaté cesty nejsou jen milníky, ale na křižovatkách ukazují směr rozcestníky a zpestřením jsou i trojrozměrné informační vitríny s modely přibližujícími historii cestování. Dále se spolkům podařilo vybudovat pro pocestné i odpočívadla a k cestě umístit i několik soch.

Špacíry se chystají na příští rok. První bude opět na jaře. "Účastníci pochodů jsou skvělí a proto nás to baví…" dodal organizátor.