První sněhová nadílka vyhání z vyhřátých sedaček i největší pecivály a dychtivé zástupy proudí do lyžařských středisek i na upravené běžkařské trasy. Čekání ve frontách nejen na vlek a občerstvení se zdá být nekončícím utrpením a prvotní radost z pohybu střídá zoufalství. Jak vyzrát na davy a zároveň si zcela netradičně užít sněhové šílenství?

Bezpečná dávka adrenalinu

Nevšední zážitek nabízí snowtubing, při němž sjíždíte zasněžené svahy či řádně upravené tobogány na speciálně nafukovacích člunech a pneumatikách. Novou sněhovou atrakci můžete vyzkoušet ve Špindlerově Mlýně nebo v Rokytnici nad Jizerou. „Je to adrenalinový zážitek pro příznivce zimních sportů. Pokud máte rádi jízdu na bobech, tak proč nezkusit něco nového. Nejkrásnější na tom je, že jste venku a že můžete obdivovat sněhovou krásu kolem sebe,” láká potenciální návštěvníky Jan Šístek, provozovatel Snowtubing Bosíno v Rokytnici nad Jizerou. Atrakci lze rovněž vyzkoušet i na dalších místech v ČR: v Kněžicích u Vrchlabí, v Kunčicích u Starého Města pod Sněžníkem a v Jizerských horách.

Je-li libo plachtit na draku?

Snowkiting má u nás více než 15letou tradici. Je to outdoorový sport, při němž se využívá tažný drak. „Dá se provozovat i na vodě, pak se nazývá kiteboarding, na sněhu se dá „plachtit” na lyžích i na snowboardu, ale projet se můžete také na trávě či písku, pak se tomu říká buggykiting a landkiting,” popisuje adrenalinovou zábavu Petr Grochal, zakladatel a instruktor HARAKIRI kite kurzy a dodává: „Pokud byste ho rádi vyzkoušeli, tak vám mohu doporučit lokality, jako jsou Boží Dar, Větrný Jeníkov na Vysočině či Veselský kopec na severní Moravě.”

A jezdit se dá opravdu rychle. Záleží však, jestli chcete svištět krajinou nebo jen tak rekreačně plout čerstvým prašanem a vyjet si na kopeček a nechat se unášet zase zpět dolů. Sportovnější nebo ambicióznější povahy mohou zkoušet nejrůznější triky, skoky i otočky, takže jde rozhodně o skvělou a netradiční zábavu pro lyžaře a snowboardisty.

Sníh… pojedeme na saních

Pokud je sněhová nadílka štědrá, dá se sáňkovat a bobovat i v Praze. K oblíbeným místům patří Petřín, kde se můžete projet po více než půl kilometru dlouhém svahu. Dobře poslouží i Vyšehrad, Riegrovy sady, Letná a řada dalších míst. Ideální podmínky pro sněhové řádění na saních nabízí Špindlerův Mlýn, který se pyšní nejdelší osvětlenou sáňkařskou dráhou v ČR. Na návštěvníky čeká bezmála tříkilometrová trasa s převýšením 400 metrů.

„Spousta lidí dnes hledá jiné zimní vyžití než jen lyžování a my jim v podstatě nabízíme možnost vrátit se do dětských let. Dětem zase umožňujeme se vyřádit na velkém kopci,” komentuje rostoucí návštěvnost Jan Duda, jednatel Snow&Fun, s.r.o., jež dráhu provozuje.

„Každým rokem se snažíme zlepšovat bezpečnost pomocí nových matrací a síti po stranách, upravili jsme značení, a také jsme dokončili rekonstrukci osvětlení pro lepší viditelnost během nočních projížděk. Dráhu až 4krát denně v závislosti na počasí rolbujeme, takže jsou podmínky stále perfektní,” popisuje přednosti sáňkařského areálu Jan Duda a dodává: “Nejčastěji k nám zavítají rodiny s dětmi, ale hodně nás navštěvuje i firemní klientela. Máme i spousty turistů z Německa, zejména důchodců.”

Projet se na bobech či sáních můžete i po Černohorské sáňkařské cestě, kde se proháněli již před více než 100 lety. „Trasu jsme otevřeli již v polovině prosince. Těšit se můžete také na atraktivní večerní sáňkování s čelovkami a průvodcem z lyžařské školy. Je to adrenalinový zážitek, který k pobytu na horách určitě patří,” láká vášnivé sáňkaře Zina Plchová, mluvčí SkiResortu Černá Hora - Pec. „Návštěvníky také určitě potěší, že vstup na sáňkařskou cestu je bezplatný,” dodává. Trasa je dlouhá 3,5 km s převýšením 560 m a vede z Černé hory po Zvonkové cestě do Jánských Lázní. Název „Zvonková cesta” je odvozen z doby, kdy byly sáně vybaveny zvonečky, jejichž cinkot varoval ostatní návštěvníky před případným střetem.

S husky o závod

Kdo se rád kochá zasněženou krajinou, ale moc se u toho nechce vysílit, ten jistě neodolá nevšední jízdě se psím spřežením. Odborně se nazývá mushing a patří mezi jedny z nejoblíbenějších sportů na Aljašce. Také u nás si našel své skalní fanoušky, kteří se mu oddávají i závodně. Jízdu si můžete vyzkoušet například v Jeseníkách, Orlických horách nebo v Krkonoších. Pro odvážnější nátury je zde varianta tzv. „speedmushingu”, což je adrenalinová jízda na saních připojených ke sněžnému skútru. Dostanete se tak i do míst, kde po běžkařích není ani stopa, a místo otravných turistů vás čeká jen čerstvý a neporušený prašan.

„Zájem o jízdu se psím spřežením rozhodně je, ale záleží na aktuálních sněhových podmínkách. Na podzim jezdíme v kárkách, v zimě pak na saních. Nejčastěji jezdíme zhruba 20 km po hřebenech Orlických hor, nejoblíbenější trasa je mezi Rokytnicí a Deštným, což zabere zhruba hodinu. A to je zcela dostačující, protože pak vám na saních začíná být pěkná zima. Dále nabízíme i noční projížďky, což má úplně jiné kouzlo. V noci vidíte i to, čeho si přes den ani nevšimnete. Od nás jsou pěkné výhledy na Nové Město a do Krkonoš, z druhé strany můžete zase obdivovat osvětlené vesničky v Polsku,” láká na nevšední zimní aktivitu Tomáš Šafařík, zkušený musher, který jezdí se psy již více než 20 let.

Doplachtit až za horizont

Odvážnější se mohou svézt lední jachtou po zamrzlém jezeře a naplno se tak ponořit do adrenalinového sportu, který se nazývá ice jachting. „Trup lodi připomíná doutník nebo rakvičku. Vzadu se nachází nosník, po jehož obou stranách jsou umístěné brusle. K řízení jachty slouží nůž na přední straně, který se dá natáčet. Vy už si pak jen lehnete a loď kormidlujete,” popisuje adrenalinový sport Petr Beneš, Instruktor z Kite Centrum Lipno. V průměru se na lední jachtě můžete pohybovat rychlostí 60 kilometrů za hodinu, ale v extrémních podmínkách lze dosáhnout i více než dvojnásobné rychlosti.

„Aktivita vyžaduje poměrně velkou koncentraci, znalost řízení a také rozvahu, protože jediná chyba se opravdu může vymstít,” upozorňuje na možná úskalí instruktor. Pro méně zkušené návštěvníky mají speciálně upravená zařízení, na nichž se tak vysokých rychlostí dosáhnout nedá, takže i nezkušený nebo vyplašený návštěvník si jízdu na ledové ploše může užít. Nejvhodnější podmínky pro lední jachting jsou na přehradě Lipno. Je to dáno hlavně nadmořskou výškou (776 m), jež je příhodná pro udržení souvislé vrstvy ledu i v nepříznivých podmínkách.

Zimní pohodáři

Klidnější povahy, jež adrenalin příliš nevyhledávají, mohou navštívit třeba výstavy ledových soch na Pustevnách či ve Špindlerově Mlýně. V Krkonoších si letos na své přijdou zejména filmoví fanoušci. Hlavním tématem je totiž světový trhák Star Wars. Jedinečná podívaná je pro návštěvníky zpřístupněna od 23. prosince do 31. března u horní stanice lanovky. A ledové skulptury díky permanentnímu chlazení vydrží opravdu celou zimní sezónu.

I přes vzrůstající nabídku jsou Češi stále věrní zimní klasice. „Největší zájem je o lyžování a jízdu na snowboardu. Dalším lákadlem jsou běžecké trasy, z nichž některé vedou až do Německa. Těšit se u toho můžete nádhernou přírodou Krušných hor,” potvrzuje trendy v zimních aktivitách a láká na vyjížďku Brigita Pipotová ze sportovní a zážitkové agentury ZIMLET Klíny v Krušných horách. Proto na milovníky zimních sportů i v letošní sezóně čekají kilometry řádně upravených svahů i běžkařských tras. Dokonce ani tlačenice u lanovek, ve stopách a u bufetů je od vyhledávané a nejoblíbenější kratochvíle nemohou odradit.