Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Karlův most: Klenot plný tajemství

Druhý nejstarší dochovaný most u nás slaví 660. narozeniny. Potíž je v tom, že nevíme, kdy přesně je má. Datum založení Karlova mostu není jednoznačně prokázáno, stejně tak jméno jeho prvního stavitele A pak ta známá vejce v maltě. Bylo to opravdu tak?

11.7.2017
SDÍLEJ:

Karlův mostFoto: repro Víkend (Deník)

Šestnáct oblouků nad Vltavou spojuje nejen Staré Město a Malou Stranu, ale také symbolicky naši dobu s dávnověkem. Stojí v místech, kde už král Vladislav II. nechal v letech 1158 - 1172 postavit kamenný most pojmenovaný po jeho ženě Juditě. Tenkrát šlo v končinách severně od Alp o zcela ojedinělou stavbu. Most ale přesně 170 let po dokončení strhla povodeň a Pražané museli chodit po provizorní dřevěné lávce.

Až roku 1357 Karel IV. rozhodl o započetí stavby nového mostu. Rok se ví přesně, zmiňuje ho například dobový kronikář Beneš Krabice z Veitmile. S konkrétním datem se ale už neobtěžoval. Zmínka o 9. červenci se objevuje v letopisech Prokopa Lupáče, které ale vznikly až v 16. století. Historikové se domnívají, že v úvahu připadá i datum 15. června, kdy má svátek svatý Vít, jeden z patronů země české.

V průběhu 20. století přišel se zajímavou teorií astronom a historik Zdeněk Horský (1929-1988), který prozkoumal dobovou astrologickou konstelaci a odvážně stanovil nejen přesné datum, ale i hodinu a minutu, kdy císař slavnostně zahájil stavbu. Prý se tak stalo 9. července v 5 hodin a 31 minut ráno. Pokud se datum rozepíše podle jednotlivých číslic od letopočtu až po přesnou minutu, vznikne symetrická řada 1-3-5-7-9-7-5-3-1.

Onoho dne přesně v 5.31 se navíc nad obzor vyhoupl Mars, symbol velkých činů, a všechny tehdy známé planety se nacházely v Raku nebo v Rybách, tedy ve vodních znameních. Těžko si představit, že by si takovou příležitost nechali tehdejší astrologové ujít.

Kdo stavbu navrhl?

Nový kamenný most byl mnohem mohutnější, oproti svému předchůdci byl vyšší až o pět metrů. Pilíře se zprvu nedařilo pevně ukotvit, dělníci se nakonec dostali až do hloubky 2,5 metru pod úrovní dna, což byl na tehdejší poměry úctyhodný výkon. V roce 1367 se navíc přihnala další povodeň, která smetla jeden z rozestavěných pilířů.

Obvykle se uvádí, že na stavbu od počátku dohlížel slavný Petr Parléř, ale pravda to nejspíš není. V době položení základního kamene mu bylo zhruba 24 let a těžko si představit, že by císař svěřil zásadní projekt nezkušenému mladíkovi. Historikové se domnívají, že most navrhl a poté jeho stavbu řídil pražský kameník Otto, či Otlin. Parléř stavbu převzal patrně až v roce 1375.

Karel IV. se dokončení díla nedočkal. Smuteční průvod s jeho ostatky v roce 1378 po mostě sice prošel, ale stavba byla ještě v lešení. Dokončit se ji podařilo až v roce 1402.

Klih, krev a syrečky

Slavná legenda praví, že se do malty přidávala vajíčka, aby se zlepšila její pevnost. V roce 2008 podrobili biochemici testům odebranou mostní omítku a skutečně zjistili přítomnost vaječných bílkovin. O dva roky později ale bylo vše jinak. Jiní vědci na základě jiných vzorků legendu opět vyvrátili. Při rozboru ale narazili na jiné překvapení. Použitá malta byla vysoce kvalitní, takzvaného římského typu. Stejnou směs používali na vodních stavbách dávní Římané a historikové si dlouho mysleli, že technologie zanikla spolu s koncem jejich impéria.

Pokud je vám líto, že příběh o vejcích je nejspíš jen hezkou pohádkou, nemusíte být smutní. Soudobé analýzy ukázaly, že ve zdivu jsou pozůstatky po mnoha jiných zajímavých ingrediencích. V maltě se našly zbytky klihu, vína, volské krve a dokonce syrečků. Už ale nejspíš nikdy nezjistíme, které přísady se tam ocitly záměrně a které omylem.

Oldřich Mudra

Autor: Redakce

11.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Prezident Miloš Zeman s lídrem SPD Tomio Okamurou
4

Zeman se sbližuje s Okamurou. Našli společnou řeč o islámu a migraci

Uplynulý víkend se na zlínském zámku uskutečnil 4. ročník oblíbeného Zlín Design Marketu.
32

Design Market nabídl mechové náhrdelníky i malované longboardy

V Rusku byla otevřena výstava oslavující SuperPutina. Dorazí i do Londýna

Obrazy znázorňující ruského prezidenta Vladimira Putina v heroických pózách jsou k vidění od minulého týdne v galerii UMAM v bývalé tovární hale v centru Moskvy.

Kdo převezme vládu nad českým fotbalem?

Je to tady. Už zítra se veřejnost dozví jméno nového šéfa českého fotbalu. Na mimořádné valné hromadě v Nymburku si delegáti zvolí nástupce Miroslava Pelty.

Ohnivé Vánoce v Los Angeles: požáry se daří pacifikovat, nebezpečí ale trvá

V sobotu ohlásili zástupci hasičů z Los Angeles, že ohromný přírodní požár v oblasti začínají mít pod kontrolou. Ničivý vítr ustal, nejvyšší stupeň nebezpečí však v Jižní Kalifornii trvá.

„Konečně přijelo áčko,“ užíval si Jakub Kohák zasněžený Špindl

/FOTO, VIDEO, ROZHOVOR/ Známý showman Jakub Kohák se objevil v sobotu ve Špindlerově Mlýně při slavnostním otevírání lyžařské sezony.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT