KOUTY NAD DESNOU (580 až 1095 m n. m.)

Skiareál Kouty je nové lyžařské středisko, které se nachází v chráněné krajinné oblasti Jeseníky, obci Loučná nad Desnou. Jde o největší skiareál na Moravě s první šestisedačkovou lanovkou v České republice. Tato lanovka je schopna odbavit 3200 osob za hodinu, čas jízdy na vrchol sjezdovek je 6 minut 48 vteřin.

Skiareál nabízí čtyři sjezdovky, z toho dvě mají délku přes dva kilometry s ojedinělou šířkou přes 50 metrů, ta nejdelší měří 3050 metrů. Celková plocha sjezdovek činí 25 hektarů. Horní stanice lanovky v nadmořské výšce 1095 metrů představuje výchozí bod pro nově upravované běžecké trasy v okolí Dlouhých strání, Mravenečníku a směrem na Loučnou nad Desnou, Kouty a Skřítek. Běžkaře překvapí nádherné prostředí a vzorně udržované stopy.

Sněhovou jistotu garantuje nejmodernější zasněžovací technika pokrývající všechny sjezdovky. Ve středisku naleznete dětský park, pojízdný pás, snowpark, běžecké trasy, restaurace, prodejnu, půjčovnu, servis, testcentrum lyží a snowboardů, lyžařskou školu a parkoviště s dostatečnou kapacitou.

Nespornou výhodou nového skiareálu je snadná dostupnost – středisko leží přímo na hlavním tahu z Šumperku do Jeseníku. Provoz střediska a šestisedačkové lanovky by měl být celoroční, v letní sezoně bude lanovka usnadňovat přístup k turistické cestě, která vede kolem větrných elektráren na Medvědí hoře až k horní nádrži přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně.

Délka otevřených sjezdovek: 10 z 11,5 kilometru*

HORNÍ MÍSEČKY – MEDVĚDÍN – LABSKÁ (990 až 1235 m n. m.)

Areál Horní Mísečky – Medvědín nabízí dvě lanovky a sedm lyžařských vleků, více než 11 kilometrů kvalitně upravených sjezdovek a snowpark s vlastním vlekem určený snowboardistům. Ideálním spojením Horních Míseček se Špindlerovým Mlýnem je lanová dráha Medvědín, která vede do nadmořské výšky 1270 metrů nad mořem.

V areálu Horní Mísečky – Medvědín lze využít skipas zakoupený v areálu Svatý Petr. S tímto areálem je areál Medvědín propojen pravidelnou linkou SKI BUSU.

Zkrátka nepřijdou ani běžkaři. Horní Mísečky jsou oblíbeným výchozím místem na hřebenové túry. Nabízejí běžecké tratě v délce 50 kilometrů, které patří k nejlepším v České republice a jsou každý den kvalitně upravované.

Na Horní Mísečky se dostanete pohodlně po ulici II. třídy z obce Jilemnice, dorazíte přímo na centrální parkoviště střediska. Horní Mísečky jsou součástí Ski areálu Špindlerův Mlýn a jsou spojeny čtyřsedačkovou lanovou dráhou s areálem Medvědín. Cestu na start sjezdovky zajišťuje sedm lyžařských vleků.

Délka otevřených sjezdovek: 9,6 z 11,7 kilometru*

CERVINIA (1524 až 3899 m n. m.)

Lyžařské středisko pro všechny, pro malé děti i začátečníky, pro středně pokročilé, ale především absolutní ráj pro lyžaře z nejzdatnějších. Vysoké procento černých „stěn" a na švýcarské straně žlutou barvou zakreslené značené volné terény, nezapomenutelná 22 kilometrů dlouhá sjezdovka z Piccolo Cervino (Malý Matterhorn) do Valtournenche a další, dlouhá 17 kilometrů, z téhož místa do švýcarského Zermattu či 11 kilometrů dlouhá pista Ventina z ledovce Plateau Rosa až do Cervinie jsou jen skromným výčtem zdejších adrenalinových výzev.

Lyžařské terény se nacházejí v nadmořských výškách až ke čtyřem tisícům metrů, což je nejlepší garance vynikajících sněhových podmínek zajišťujících nenapodobitelně kvalitní lyžování v jarních měsících standardně až do začátku května. Výhodou jsou i pohodlné sedačky, kabiny a na švýcarské straně i vláčky. Přes maximální světovou prestiž střediska jsou zde neporovnatelně výhodnější cenové podmínky oproti za kopcem ležícímu švýcarskému Zermattu.

Délka otevřených sjezdovek: 210 z 322 kilometrů*

SKIWELT – BRIXEN ELLMAU SCHEFFAU (800 až 1827 m n. m.)

Největší rakouský lyžařský komplex a zároveň nejrychleji dostupný ze středu Čech je našimi lyžaři překvapivě opomíjený. Objektivně je jedním z nejlepších středisek na světě – má celistvou síť 279 km sjezdovek, nejmodernější lanovky, boduje i garantovanou sněhovou pokrývkou nebo horskou gastronomií, přitom má přiměřenou cenu skipasu a velkou ubytovací kapacitu ve všech kategoriích.

Spleť bezmála tří set kilometrů sjezdovek je bezkonkurenčním safari pro lačného turistu, který si chce putování spíš vychutnávat než se sportovně vyčerpat. Středobodem komplexu a zároveň centrem sportovnějších tratí je nejvyšší vrchol Hohe Salve – je přímo dostupný ze Söllu nebo z Hopfgartenu, naopak ze Scheffau a Ellmau už je to výletní cíl.

Členitá pahorkatina Skiweltu vyžaduje časově náročnější přesuny, ačkoliv je maximálně urychluje moderní přepravní park, který ze všech hlavních tahů vymetl ještě donedávna sloužící jedno- či dvousedačky a nahradil je expresními sedačkami a kabinkami.

Nejvýpravnější safari vede po stranou ležícím hřebeni nad Westendorfem – končí až na úpatí kitzbühelského areálu.

Sněhovou jistotu oblasti předurčuje nadmořská výška – většina pahorků jen těsně přesahuje 1500 m n. m. a pouze Hohe Salve a hřebeny nad Westendorfem se alespoň přibližují 2000 m n. m. Oblevami ohrožené svahy jsou proto pod intenzivní palbou sněžných děl, která jsou zásobovaná mohutnými nádržemi vody tak, aby hlavní tratě mohly být zasněženy do tří dnů.

Ze západních hranic Čech je Skiwelt nejrychleji přístupným rakouským střediskem, není potřeba ani rakouská dálniční známka.

Délka otevřených sjezdovek: 251 z 279 kilometrů*

PORTES DU SOLEIL – CHAMPÉRY (950 až 2277 m n. m.)

Příjemné letovisko Champery je s obřím safari spojeno kabinovou lanovkou. Zatímco jižní stráně hřebene Chavanette ústí v Champéry, severní svahy už vedou do francouzské hotelové stanice Avoriaz. Terény přímo nad samotným Champéry uspokojí především méně náročné lyžaře a začátečníky, kterým je vymezeno klidné zákoutí pod skaliskem Croix de Culet, kde přistává kabina (jumbo) z údolí. Jen snadným přehoupnutím se přes oblý hřebínek se však lyžaři pod nohama rozprostře více – carvingová nabídka sousední „sluneční brány" Les Crossets.

Přímé lanovkové propojení většiny středisek Portes du Soleil přeje bohatě lyžařské turistice. Podle gusta lze za den obkroužit několika středisky, nebo do některého dojíždět za sjezdovými lahůdkami.

Jednou z nich se může pochlubit i Champéry. Mezi zdejšími mírnými tratěmi se zdvihá svah se sklonem až 45 stupňů a příznačným
názvem Stěna, pokrytý často zmrzlými boulemi – tato sjezdovka je označována poťouchle jako hnědá. Zdolat ji při cestě dolů lanovkou není ostudou ani pro ostřílené jezdce.

Délka otevřených sjezdovek: 400 z 580 kilometrů*

VAL THORENS (1300 až 3230 m n. m.)

Val Thorens v Savojských Alpách je se svými 200 vleky a lanovkami největším lyžařským centrem Francie a také nejvýše položeným lyžařským areálem v Evropě. Oblast je dostupná také kabinovou lanovkou z Orelle v údolí Maurienne. Díky nadmořské výšce má Val Thorens ideální podmínky pro jarní lyžování, prašanu si zde užijete až do poloviny května.

Ledovec Pelet umožňuje také letní lyžování. Val Thorens nabízí 600 kilometrů sjezdovek všech obtížností, velké množství free ride terénů a sjezdů v boulích nebo širokých carvingových tratí bez zbytečných traverzů. Zkušenější lyžaři by měli navštívit především areály v okolí Saint Martinu, na rodiny s dětmi pak čekají areály v Les Menuires. Zajímavostí regionu Val Thorens je visutá kabinová lanovka na Cime de Caron (3195 m) pro 150 lyžařů.

Počítejte ovšem s vyššími cenami (oblast Méribel/Mottaret).

Délka otevřených sjezdovek: 560 z 600 kilometrů*

*Poznámka: Stav ze dne 3. 2. 2016

Filip Lukeš