Hrací skříň ukazuje, co umí. „Je to úplně super. Klidně bych ho brala i domů. Děti byly z orchestrionu úplně vedle. Možná by fungoval namísto ukolébavky,“ rozplývá se Monika Krejzová z Dačicka, která je s rodinou na dovolené na Žďársku a jejich cesta vedla mimo jiné i do Bystřice nad Pernštejnem.

Tento orchestrion není první hrací skříní, která se restaurátorce Martině Pulkrábkové dostala do rukou. Poprvé se do obnovy orchestrionu pustila před několika lety. „Tehdy šlo o orchestrion značky Dalibor z Věcova, který vlastnily rodiny Dostálových a Gabrielových,“ vzpomíná Martina Pulkrábková.

Memoriál Františka Proseckého se v Bystřici nad Pernštejnem uskutečnil už pošestnácté.
VIDEO: František je borec, chválí organizátora bystřického srazu veteránů lidé

Orchestrion značky Karel Čech, který je nyní nově zrestaurovaný v bystřickém muzeu, pochází z Kněžic, kde byl původně původně umístěný v zájezdním hostinci U Zlatého hroznu. „Já jsem si vzal na starost hudební mechanismus orchestrionu,“ popisuje svůj díl práce na obnově unikátního mechanického automatického nástroje restaurátor Radek Janoušek z Liberce.

Na Martinu Pulkrábkovou „zbyla“ dřevěná skříň. „Jsem vystudovaná restaurátorka nábytku, máme to rozdělené. Snažím se to vždycky co nejvíce zachovat tak, jak to bylo původně. Ale pokaždé se něco přece jen změní. U tohoto orchestrionu například barevnost. Majitelé mi říkali, že si ho pamatují světlejší,“ usmívá se Martina Pulkrábková.

Hospoda s s orchestrionem

Staré věci mají své vlastní příběhy a stejně je tomu i s hracími skříněmi. Prarodiče současných majitelů zakoupili v roce 1911 hostinec U Zlatého hroznu. I s orchestrionem. „Hrací stroj zněl při zábavách, plesech a svatbách až do nástupu gramofonu a rozhlasu, které začaly být v hostinci provozovány od konce dvacátých let. Přesto návštěvníci a oslavenci provoz orchestrionu nadále vyžadovali, a to až do roku 1953, kdy byl hostinec násilně uzavřený,“ popisuje Martina Pulkrábková.

„Ještě v šedesátých letech minulého století však měl kněžický orchestrion takový věhlas, že si písně přijela nahrát tehdejší Československá televize. Orchestrion byl v osmdesátých letech přemístěný do stodoly, kde jej o deset let později během průtrže mračen poškodila blesková povodeň. V roce 2020 se majitelé rozhodli nechat svůj rodinný poklad zrestaurovat,“ dodává.

Pouťové radovánky v Bystřici nad Pernštejnem rozhodně nejsou jednodenní záležitostí.
Na atrakce si museli Bystřičtí počkat. Nakonec si pouť užili, podívejte se

Slavnostní představení veřejnosti orchestrion zatím čeká. Plánuje se na jednadvacátého srpna. „Přijedou i majitelé. Orchestrion slavnostně spustíme a popovídáme o tom, jak probíhalo restaurování. Majitelé orchestrionu zase připomenou jeho historii. Bude se tady čepovat i pivo, takže to bude oslava se vším všudy,“ usmívá se Martina Pulkrábková.