K nárůstu došlo i přesto, že Ředitelství silnic a dálnic kolem Benešova opravovalo přes vrchol turistické sezony silnici E55. To způsobovalo komplikace v dopravě a samozřejmě výrazně zhoršovalo příjezd ke Konopišti.

Arcivévodovo Konopiště stále táhne

„Návštěvníci nechtěli čekat v kolonách a také se stávalo, že autobusy cestovních kanceláří neprojely v objížďce pod mostem nebo úzkou silnicí. Zaměřili jsme se proto především na večerní prohlídky, kdy už byl provoz klidnější a návštěvníci měli lepší podmínky pro cestování," uvedla konopišťská kastelánka Jana Sedláčková.

Směrem vzhůru vyhnala v nepříliš vzdálené minulosti návštěvnost Konopiště také připomínka sarajevského atentátu a vypuknutí první světové války, která začala právě jako důsledek vraždy majitele Konopiště Františka Ferdinanda d´Este. Správa zámku si tak dělá naděje na turisticky bohatou sezonu i díky připomínkám dalších výročí. Letos to je 130 let, co od zadlužených Lobkowiczů konopišťské panství i se zámkem koupil František Ferdinand. Uplyne ale také 300 let od narození císařovny Marie Terezie.