Cíle jsou rozdílné. Braunův Betlém, aspirující na zápis do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, má po letech dohadů konečně dostat pozornější péči. Lidé tu mají ale stále nacházet klid a místo pro odpočinek. Jen o pár kilometrů dál přitom vyroste dálnice…

Oba záměry provází citlivá jednání. Zatímco se stavbou dálnice se mnozí lidé v Choustníkově Hradišti či Kocbeřích stále nesmířili, revitalizaci krajiny okolo Braunových soch podporují všichni partneři.

Záměry se přitom dotýkají i života v Kuksu a v místním hospitalu, který po opravě ročně navštěvuje více než sto tisíc lidí.

„Nepatřím k fanouškům automobilové dopravy, uvědomuji se ale potřeby společnosti. Proto stavbu dálnice vnímám jako velké plus pro obslužnost Krkonoš i Jaroměře,“ říká kastelán jedné z nejvýznamnějších východočeských památek Hospitalu Kuks Libor Švec. „Vysoký most naštěstí nemá pohledově zasahovat do vnímání krajiny hospitalu. Naopak by mohl ulevit stávající silnici. Mohlo by tak paradoxně dojít ke zcitlivění dopravy,“ věří Švec.

Stavbaři dálnici přivedou do sousedního Brodu nad Labem. Přes údolí tu postaví vysoký most.

Kastelán Švec poukazuje především na důležitost zachování atraktivnosti a relaxační podstaty celého areálu. Do něho lidé přijíždí za klidem a odpočinkem.

„Jde o další fragmentaci krajiny. Po stavbě železnice bude dálnice další hranicí, kterou si příroda nevytvořila sama. Považuji se za konzervativního člověka 21. století, proto si uvědomuji jak klady, tak zápory její výstavby. Věřím ale, že dálnice vnímání tohoto krásného místa neovlivní,“ doplňuje Libor Švec.

AREÁL BETLÉMA NABÍDNE KOMFORT

Jednoznačně pozitivně naopak veřejnost vnímá obnovu areálu v okolí soch, které v přírodě vytvořil Matyáš Bernard Braun. Jeden z nejuznávanějších sochařů své doby vytesal na hranici Kuksu, Hřibojed a Dvora Králové unikátní soubor v lesních pozemcích. Lidé u něho hledají odpočinek a uklidnění.

„Hospital a betlém k sobě neodmyslitelně patří. Lázenští hosté kdysi projížděli podél jednotlivých pousteven až k místu Braunova Betléma, z něhož my nyní známe jen torzo soch. Přicházeli sem ve scenérii divadelního představení, betlém byl místem oddechu a sloužil jako vnímání narození Páně. Cílem projektu na obnovu areálu je zachování jeho podoby a kouzla,“ říká Libor Švec.

Revitalizace Kuks chce u Braunova Betléma za pomoci národních a evropských fondů vystavět moderní vstupní halu. Zvláštní důraz klade na upravení stezek, na ošetření unikátních, ale chátrajících soch nebo na vymýcení těžké lesní techniky.

„Studie se stále vyvíjí. Není to jednoduchý proces. Konečně se ale snad daří sjednotit ideu obnovy areálu. Pamatuji hodně projektů, u tohoto bych si zvlášť nepřál, aby jen spadl do šuplíku. Braunovy sochy si péči zaslouží,“ přeje si Libor Švec.