K nevšední výpravě lákají například Sloupsko-šošůvské jeskyně. Unikátní prostory v šošůvské části si turisté prohlédnou od prosince do konce února kvůli zimujícím netopýrům sice jen za svitu baterek a čelovek. Ale dostanou se do míst, která jsou v hlavní sezóně uzavřená.

Kromě pondělí je otevřeno denně. V nabídce jsou tři vstupy.

„O tyto prohlídky je velký zájem, i když o nich řada lidí stále neví. Baterky půjčujeme na místě. Je dobré se předem zarezervovat. Při asi sedmdesátiminutové prohlídce turisté navštíví krápníkový dóm Kaple, Sklípek a také si prohlédnou průsvitné krápníky. Místa kam se v létě běžně nedostanou,“ uvedla vedoucí Sloupsko-šošůvských jeskyní Miluše Hasoňová.

Výprava navštíví i jeskyni Kůlna s expozicí věnované této světoznámé archeologické lokalitě. Byly tam nalezeny části lebky neandertálského člověka asi 45 tisíc let staré. Archeologický výzkum doložil osídlení a využívání jeskyně od předposlední doby ledové před 120 tisíci lety až do současnosti.

Deset nových lodiček

Otevřené jsou v zimě také Punkevní jeskyně s plavbou na lodičkách.

„Loni jsme kompletně obměnili naší flotilu. Máme deset nových lodí,“ uvedl vedoucí Správy jeskyní Moravského krasu Jiří Hebelka.

Turisté se podívají i do jeskyně Výpustek nedaleko Křtin. Tamní expozici mají podle Hebelky do konce ledna zpestřit makety strojů, které přiblíží válečnou výrobu v této lokalitě. „Měli jsme tam z muzea půjčené stroje, ale těm nesvědčilo vlhko. Takže je nahradí makety,“ doplnil Hebelka.

Lanovku čeká údržba

První lednový víkend se lidé ještě svezli na Lanové dráze Macocha, která je vyvezla na Horní můstek k legendární propasti. Nyní má dráha přestávku. Znovu začne jezdit o víkendech až v březnu. Ročně přepraví bezmála dvě stě tisíc turistů.

„Přestávku využijeme k údržbě lanovky, opravám a revizím. V letošní sezóně bychom chtěli na dolním nástupišti udělat nájezdovou rampu. Pro cyklisty a rodiny s kočárky. A také výtah pro vozíčkáře. K lanovce totiž vedou příkré schody. Projekt jsme museli několikrát předělávat. Jednání s úřady je složité. Mysleli jsme, že rampa bude už dávno postavená,“ řekl šéf lanové dráhy Radek Hejč.

K vycházkám láká v těchto dnech také okolí jeskyní a známé žleby v Moravské krasu. „V krasu jsou krásné scenérie. Řadu z nich napadený sníh ještě vyšperkuje. Fotím tam rád. Jen kdyby měl víc času,“ řekl fotograf a speleolog Petr Zajíček.

V letošním roce uplyne sto deset let od objevení Punkevních jeskyní a také Kateřinské jeskyně. Před padesáti lety objevili speleologové také Amatérskou jeskyni. Nejdelší jeskyní systém v České republice. Zajímavé prostory si turisté mohou prohlédnout také v Rudce u Kunštátu, kde je celoročně přístupná Jeskyně Blanických rytířů s unikátními sochami a také známou Burianovou rozhlednou.