Výroba skla je na našem území známá už stovky let. Bylo natolik žádaným artiklem, že se české země staly svého času nejvýznamnějším vývozcem skla na světě. České šperkařství brzo konkurovalo i benátským výrobkům a české lustry si našly cestu do sídel těch nejvýznamnějších světových panovníků. Už jste někdy navštívili kolébku českého sklářství?

Na sever do Křišťálového údolí

Skleněné kameny z Českého ráje, lustry z celého světa, šperkaři a skláři – to je Křišťálové údolí Libereckého kraje. Výroba skla a šperků je na severu Čech známá již po staletí, stejně jako dodnes živá tradice v nádherných výrobcích i samotném procesu výroby, která se ani dnes neliší od té před sto lety. Pokud jste ještě nepodnikli výlet za českým sklem, rychle to napravte a vezměte i děti.

Zdroj: Křišťálové údolí

Křišťálové údolí propojuje sklářské hutě, bižuterní a šperkařské firmy v Libereckém kraji a vine se od Krkonoš přes Jablonecko až po Novoborsko. Návštěvníkům jsou tato místa přístupná a nabízí tak možnost nahlédnout do světa živých sklářských dílen a seznámit se třeba s tradiční výrobou lustrů, skleniček, vánočních ozdob či šperků. Sledovat při práci sklářské mistry v hutích v Lindavě nebo Harrachově je zážitek sám o sobě pro malé i velké návštěvníky. Přidejte návštěvu mačkáren perel na Jablonecku či výrobnu užitkového skla v Novém Boru, nedaleko nějž vznikají gigantické světelné objekty a lustry pro nejslavnější a nejhonosnější hotely, paláce a dokonce i lodě po celém světě. Jemné a křehké vánoční ozdoby se rodí v Poniklé na krkonošských svazích, šperkařské a kamenářské dílny zase najdete v Českém ráji.

Zdroj: Křištálové údolí

Křišťálové údolí zkrátka přímo žhne mistrovskými schopnostmi uznávanými po celém světe, kam také míří většina zdejších výrobků. Vydat se sem můžete po celý rok.

Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny.
Doporučujeme vám si před vlastní návštěvou jakéhokoliv turistického cíle ověřit jeho dostupnost u provozovatele. I přes veškerá omezení ale podzim v Česku nabízí nespočet možností procházek i výletů volnou přírodou, kterých můžete využít i v této době. Nechte se inspirovat našimi tipy a zamiřte do přírody. Až se situace vylepší můžete si vychutnat i ta místa, kde je nyní zavřeno.

Více podrobností najdete na crystalvalley.cz.

Ve spolupráci s Českou centrálou cestovního ruchu – CzechTourism
kudyznudy.cz

Text: Nina Černá