„Situace není vyloženě špatná, ale rozhodně není taková, že by bylo vyprodáno. Krkonoše jsou krásné, veliké a nejsou plné,“ vystihl aktuální stav ředitel Hotelu Horizont v Peci pod Sněžkou Karel Rada. „Rozjezd je velice obtížný a pomalý, jako když se rozjíždí parní lokomotiva a má písek mezi koly,“ našel zajímavé přirovnání Martin Jandura z infocentra Špindl.INFO, majitel ubytovacího portálu spindleruv-mlyn.com.

Braunův betlém ožívá díky rozšířené realitě.
Od baroka po fotbal. Chátrající Braunův Betlém ožívá díky rozšířené realitě

„Když vláda prohlásila, že budou dva roky zavřené hranice, tak nálada ve Špindlu byla strašná. Ať chceme nebo ne, jsme závislí na zahraniční klientele. Někdo více, někdo méně, hlavně Němci a Poláci hodně chybí. Na tom je postavený byznys,“ připustil Jandura. „Dřív platilo, že dovolená znamenalo dovolovat si a dopřát si to nejlepší. Teď každý mnohem víc přemýšlí o každé koruně a neví, co bude dál. Hoteliéři skřípou zuby, ale nezdražovali a snaží se držet loňské ceny. Restaurace dokonce zlevnily, aby vyšly vstříc turistům,“ dodal.

Menší obsazenost krkonošských středisek využívají k rezervaci dovolených tuzemští hosté. Kvitují, že hory nejsou přeplněné. Jako paní Ivana z Hradce Králové, které se líbilo po osmi letech v Krkonoších natolik, že si pobyt ještě jednou zopakuje. „Byli jsme v červnu na pět dní na dovolené ve Špindlu a byla jsem velmi příjemně překvapená. Všude málo lidí, nádherně jsme si to užili, prošli jsme toho spoustu. Krkonoše jsou prostě krásné. Rovnou jsem si zarezervovala další týden v srpnu. Líbí se mi, že hotel nabízí zdarma lanovku na Medvědín,“ líčila nadšeně.

Speciální balíčky 

Na podobný příjemný bonus, lanovku zdarma na Černou horu, láká návštěvníky rovněž hotel Omnia v Janských Lázních. „Snížili jsme cenu za ubytování i jídlo v restauraci. Nabízíme speciální balíčky, díky kterým lidé můžou využít koloběžku nebo elektrokolo. Automaticky má každý klient v ceně wellness, lanovku a tenis v naší hale. Pobyt je tak pro hosty ve srovnání s loňským létem cenově příjemnější,“ řekl Marek Šustr, ředitel hotelu Omnia v Janských Lázních.

Je smířen s tím, že kapacita nezůstane úplně obsazená. „Ani nemůžeme čekat, že bychom měli o prázdninách takovou obsazenost jako loni. Nicméně věříme, že hodně pokojů se prodá na poslední chvíli,“ uvedl.

Smetanova vyhlídka nad bývalými Svatojánskými proudy na Vltavě ( u obce Teletín)
Lidé nemohou na Smetanovu vyhlídku. Majitel pozemku nechal její okolí oplotit

Také Pec pod Sněžkou má k dispozici volné kapacity. Potvrzuje to Karel Rada, ředitel Hotelu Horizont. „Situace se nás dotkla velmi výrazně, ale poradili jsme si a doufáme, že se sezona rozjede. Červenec se zvedá, máme ho naplněný zhruba na 55 procent. Pokud ho budeme mít zaplněný na 70 procent, budeme rádi. Rozhodující bude podzim, kdy bude klíčové, jestli budou pokračovat firemní akce,“ přiznal.

„České peníze by měly zůstat za tohoto průšvihu v České republice, aby podpořily tuzemskou ekonomiku,“ namítl Martin Jandura.

Ubytovací kapacity v Peci pod Sněžkou rozšíří nový čtyřhvězdičkový Grand Hotel Hradec. Po tříleté výstavbě otevře během prázdnin přímo v centru horského střediska před parkovištěm na lanovku na Sněžku.