Kuba uvolní pravidla pro cestující ze zahraničí od 15. listopadu, protože se úřady domnívají, že do té doby bude naočkováno proti covidu-19 nejméně 90 procent obyvatel. Kuba využívá k očkování tři přípravky, které vyvinuli její vědci, a začala také s očkování dětí od dvou let.

Maďarští policisté na ulici ve městě Békéscsaba kontrolují dodržování nařízení vydaných v souvislosti s koronavirovou epidemií.
Přísnější podmínky. Z Finska, Maďarska a Lucemburska se neočkovaným ztíží návrat

Od poloviny listopadu nebude Havana požadovat od návštěvníků ze zahraničí negativní test na koronavirus ani karanténu, pokud se prokáží, že jsou očkovaní proti covidu-19. Ministr García uvedl, že Kuba bude uznávat vakcíny schválené ve světě. Kubánská vláda také chystá navýšit počet spojů ze zahraničí.

Ministr García dále uvedl, že každý výkyv v cestovním ruchu má výrazný dopad na celou Kubu. Odvětví poslední tři roky strádá. V roce 2019 kubánské úřady chtěly dosáhnout pěti milionů návštěvníků, což se nepodařilo kvůli sankcím a restrikcím zavedeným předchozí americkou administrativou prezidenta Donalda Trumpa. V roce 2020 se kvůli restrikcím a omezení počtu letů kvůli pandemii objem zahraničních návštěvníků propadl na zhruba jeden milion. Nepříznivé bylo z hlediska cestovního ruchu také první pololetí letošního roku.

Propad cestovního ruchu

Cestovní ruch je druhým největším zdrojem valut a tvoří desetinu HDP Kuby. Na ostrově hotely nabízí zhruba 70.000 pokojů. Hotely provozují často společnosti, jejichž kapitál vlastní kubánský stát spolu se soukromým zahraničním investorem.

Cestující na letišti v norském Oslu
Uvolnění podmínek: Návrat do Česka z některých zemí bude od pondělí jednodušší

Propad cestovního ruchu se těžce promítl do již tak oslabeného kubánského hospodářství. Kvůli špatným životním podmínkám vyšlo v červenci do ulic několik tisíc lidí. Byly to největší protesty od roku 1994. Nevládní organizace Human Rights Watch (HRW) uvedla, že demonstranti byli vystaveni ze strany úřadů brutální represi a policie jich více než tisíc zadržela. Za dodržování lidských práv chce opozice znovu demonstrovat v polovině listopadu.