Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kysuce. To není pouze horská krajina

Koho omrzí toulky Moravskoslezskými Beskydy, může se vydat přes státní hranici na Slovensko. Turisty přivítají Kysuce, krajina plná kopců a lesů, zároveň však oblast, která patří k nejchudším v zemi.

31.8.2017
SDÍLEJ:

Čachtický hradFoto: Michal Jakubský, CC BY 3.0; wikimedia

Ač lze v regionu natrefit na několik měst, z nichž největší je pětadvacetitisícová Čadca, největším lákadlem je zdejší příroda. Část obyvatel stále žije ve zdejších izolovaných dolinách. V zimě zde jsou tradičně výborné sněhové podmínky, v létě si přijdou na své milovníci pěších pochodů i cykloturistiky.

Region na severozápadě Slovenska je úzce spjat s Českem a Polskem. Za jediný den turisté snadno navštíví tři státy. Výchozím bodem může být Hrčava, obec s nejvýchodněji položeným centrem v Česku. Do Prahy je to odsud po silnicích a dálnicích přes 400 kilometrů, zato na Slovensko a do Polska co by kamenem dohodil. Hrčava si dlouho udržovala neopakovatelný ráz živého skanzenu lidové architektury. Původní dřevěnky už sice nemají převahu, i tak si ale obec zachovala malebnou a poklidnou atmosféru.

Z Hrčavy se naskýtá okouzlující výhled na nedaleké Kysuce i do údolí na obec Čierne. Další atrakcí je slovenský most Valy, který se tyčí až do výšky 84 metry nad zemí a je tak skoro dvakrát vyšší než pražský Nuselský most. Technický unikát je vzdušnou čarou vzdálený od centra Hrčavy jen něco přes kilometr. Právě odsud jde nový most, který je v provozu jen několik měsíců a tvoří součást slovenské dálnice D3 skrz Kysuce, vidět nejlépe.

Turisté však míří hlavně k trojmeznímu bodu. Ten se geograficky nachází ve strži koryta potoka, jeho blízké okolí je ale zajímavější. Nechybí obdobné žulové obelisky se státními znaky každého státu i místa k posezení a odpočinku. Dřevěný most spojující polskou a českou stranu se Slovenskem sice musel být loni kvůli špatnému stavu stržen, v plánu je ale vybudování nového přemostění.

Trojmezní bod

Častými hosty na Hrčavě jsou také Poláci, kteří přicházejí po cestě ze sousední obce Jaworzynka, která je součástí významné turistické oblasti na jihu Polska. Cyklisté se z Hrčavy dostanou přes tuto obec do polského turistického střediska Zwardoń a na hraniční přechod se Slovenskem, kde si vychutnají krásné prostředí Kysuckých Beskyd. Napojit se pak lze například na Kysuckou cyklomagistrálu, která měří přes 130 kilometrů a zavede cyklisty do nejkrásnějších zákoutí re-gionu. Nutností je ale horské kolo a fyzická zdatnost.

Například v obci Korňa je k vidění unikátní Korňanský ropný pramen, který se nachází hned u trasy. Jen zhruba tři kilometry jihozápadně od Mostů u Jablunkova je přírodní památka Megoňky, tedy legendární kysucké kamenné kulovité útvary. V 80. letech minulého století se po odstřelu horniny v kamenolomu, ve kterém se těžil kámen na úpravu horských bystřin, vykutálely pravidelné útvary s průměrem od 10 až do 260 centimetrů. Tak se objevil přírodní úkaz, který je světovým unikátem. O kus dál v Klokočově natrefí výletníci na zajímavé kulovité pískovcové útvary, tamní skály jsou přírodní památkou. Kdo chce zavítat do měst, neměl by vynechat Kysucké Nové Město a Turzovku.

Cyklisté, kteří si chtějí v plné míře vychutnat okolní krásy, si trasu rozdělují na několik dní. Pěší uvítají Kysuckou magistrálu, která spojuje Makov s Rakovou. Trasa měří celkem 44 kilometrů, zdolat ji lze odhadem za 13 hodin.

Jak se tam dostanete: Na Hrčavu vede klikatá desetikilometrová cesta přes les z Mostů u Jablunkova, několikrát denně tam jezdí autobus. Centrem regionu Kysuce je Čadca, z Mostů trvá cesta vlakem dvanáct minut, dobré je i silniční spojení.

TIP Deníku: U hranic se Slovenskem, jen kousek od Mostů u Jablunkova, leží stará protiturecká pevnost Velké Šance.

V Čachtickém hradu se sadistická paní koupala v krvi dívek


Kdyby kamenné zdi zříceniny Čachtického hradu mohly vyprávět, byly by to hororové příběhy. Na hradě totiž žila masová vražedkyně, hraběnka Alžběta Bathoryová, která umučila stovky mladých dívek. Prý se i koupala v jejich krvi v touze po věčné mladosti. Nakonec krvavá paní na hradě umřela, zazděná za ohavné činy ve vlastní komnatě. Hrad ale neproslavily jen ohavné činy šlechtičny. Právě Čachtický hrad je totiž oním tajemným karpatským hradem ve známém Lipského filmu Tajemství hradu v Karpatech. Návštěvníci se při výstupu na hrad zapotí, odměnou jim ale bude krásný výhled do okolí.

 Čachtický hrad

Jak se tam dostanete: Z Veselí nad Moravou na Myjavu. Tam doleva, v Hrašné doprava do obce Čachtice. Z centra vesnice silnicí pod hrad, odtud dvacet minut pěšky. 
TIP Deníku: Piešťany jsou nedaleko, viz pozvánka.

Mohyla připomíná letce a ministra Štefánika i svobodu Slováků


Nad zvlněnou krajinou kopanic na západním Slovensku se tyčí bílý kamenný pomník, z něhož je dechberoucí výhled do okolí. Mohylu zvanou Bradlo navrhl architekt Dušan Jurkovič. Je věnovaná památce významného Slováka, generála Milana Rastislava Štefánika, jednoho ze zakladatelů Československa. Zemřel při leteckém neštěstí. Čtyři obelisky mohyly připomínají čtyři oběti tragédie a zároveň čtyři země, v nichž voják a politik Štefánik působil. Monumentální stavba je také symbolem svobody a samostatnosti slovenského národa.

Štefánikova mohyla

Jak se tam dostanete: Z Hodonína směrem na Jablonicu. V Jablonici doleva do Brezové pod Bradlom. Z Brezové vede označená cesta k mohyle, kde je parkoviště.
TIP Deníku: Muzeum ve Štefánikově rodném domě v nedaleké obci Košariská.

Nejznámější lázně východních sousedů? Jednoznačně Piešťany


Největší a nejznámější lázně na Slovensku ležící na břehu řeky Váh, založené v časech monarchie, měly už mnoho slavných hostů. V Piešťanech se léčil Ludwig van Beethoven, Marie Terezie, Sissi i Napoleonovi důstojníci. Lázeňské město nenabízí ale jen přes šedesát léčebných procedur a metod, ale také různé kulturní akce a památky. Návštěvníci Piešťan se mohou plavit lodí po Váhu, prohlédnout si známou zříceninu Čachtice (viz pozvánka) nebo třeba Čertovu pec, která v době ledové sloužila jako obydlí pravěkých lidí. Doporučujeme tematické vycházky s průvodcem.

 Piešťany

Jak se tam dostanete: Piešťany prochází dálnice D1 i železniční tah mezi Bratislavou a Žilinou.
TIP Deníku: Po dálnici je to jen kousek do známých slovenských měst Trenčín či Trnava.

Autor: Lukáš Morys

Místo události:
31.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 22 000 Kč

Zedníci, kamnáři, dlaždiči a montéři suchých staveb Zedník. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Požadujeme: vyučení v oboru zedník; praxe a ŘP sk.B výhodou, zodpovědnost, trestní bezúhonnost;, Nabízíme: zaměstnanecké benefity ( příspěvek na stravování, 5 týdnů dovolené, příspěvek na penzijní připojištění...), , Zájemci se mohou hlásit telefonicky v pracovní dny nebo na e-mail.. Pracoviště: Pms, spol. s.r.o., Za Bažantnicí, č.p. 51, 290 01 Poděbrady 1. Informace: Hana Zelenková, +420 606 730 297.

Administrativa - Hledáme asistentku 25 000 Kč

Firma zabývající se provozem hotelů a nákupních center v centru Prahy hledá asistentku pro ředitele společnosti. Životopisy prosím zasílejte na mail.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 19 610 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci VRCHNÍ REFERENT/RADA - SOCIÁLNÍ PRACOVNÍK v Oddělení hmotné nouze. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 19610 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: VRCHNÍ REFERENT/RADA - SOCIÁLNÍ PRACOVNÍK, v oborech služby "Nepojistné sociální dávkové systémy" a "Sociální služby a sociální práce"., Služební místa jsou zařazena podle Přílohy č. 1 k zákonu o státní službě do 10. platové třídy., Hlavní popis činnosti vykonávané na služebním místě:, Řešení sociálně-právních a sociálně zdravotních problémů klientů aplikací odborných metod sociální práce, diagnostická činnost, poradenství; účast na jednání se správními orgány a jinými organizacemi v zájmu klientů., Posuzovány budou žádosti o přijetí do služebního poměru a zařazení na služební místo nebo žádosti o zařazení na služební místo podané ve lhůtě do 3.7. 2018, tj. v této lhůtě zaslané prostřednictvím provozovatele poštovních služeb na adresu sídla organizačního útvaru služebního úřadu: Úřad práce ČR, Krajská pobočka v Ústí nad Labem, Dvořákova 1609/18, 400 21 Ústí nad Labem, nebo osobně podané na podatelnu organizačního útvaru služebního úřadu na výše uvedené adrese. Žádost lze podat rovněž v elektronické podobě s uznávaným elektronickým podpisem na elektronickou adresu organizačního útvaru služebního úřadu podatelna@ul.mpsv.cz nebo prostřednictvím veřejné datové sítě do datové schránky ID 6sbzpx5., Obálka, resp. datová zpráva, obsahující žádost včetně požadovaných listin (příloh) musí být označena slovy: "Neotevírat", a "Výběrové řízení pod č. j. UPCR-2018/57663-78099813"., Výběrového řízení na výše uvedené služební místo se v souladu se zákonem může zúčastnit žadatel, který:, 1. splňuje základní předpoklady stanovené zákonem, tj.:, a) je státním občanem České republiky, b) dosáhl věku 18 let [§ 25 odst. 1 písm. b) zákona];, c) je plně svéprávný [§ 25 odst. 1 písm. c) zákona]; , Splnění tohoto předpokladu se podle § 26 odst. 1, d) je bezúhonný [§ 25 odst. 1 písm. d) zákona]; , e) dosáhl vzdělání stanoveného zákonem pro toto služební místo [§ 25 odst. 1 písm. e) zákona], tj. vzdělání vyšší odborné nebo bakalářský studijní program. , f) má potřebnou zdravotní způsobilost, 2) splňuje jiný požadavek stanovený podle § 25 odst. 5 písm. a) zákona služebním předpisem Úřadu práce České republiky č. 7/2017 Stanovení dalších požadavků pro některá služební místa Úřadu práce České republiky, kterým je odborné zaměření vzdělání: , a) vyšší odborné vzdělání získané absolvováním vzdělávacího programu akreditovaného podle zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání , b) vysokoškolské vzdělání získaného studiem v bakalářském, magisterském nebo doktorském studijním programu zaměřeném na sociální práci, sociální politiku, sociální pedagogiku, sociální péči, sociální patologii, právo nebo speciální pedagogiku, akreditovaném podle zákona č.111/1998 Sb., o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů , K žádosti dále žadatel přiloží:, - strukturovaný profesní životopis.. Pracoviště: Úřad práce české republiky - litvínov, Ke Střelnici, č.p. 167, 436 01 Litvínov 1. Informace: Podatelna, .

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 14 900 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Místo výkonu práce Jihlava, ČR., Požadujeme:, doklad o ukončeném vzdělání, , pracovitost, , ochotu cestovat v rámci ČR, , dobrý zdravotní stav, , praxe v oboru výhodou. Pracoviště: Pozemní stavby jihlava, spol. s r.o., Pávovská, č.p. 913, 586 01 Jihlava 1. Informace: Stanislav Uchytil, +420 736 670 799.


Muž, který měl údajně přepadnou Petru Kvitovou, u brněnského soudu v roce 2012 - ten jej potrestal 7,5 roky vězení za násilné loupeže na seniorech
15

Fotbalista i člen gangu. Muž podezřelý z přepadení Kvitové vězení dobře zná

Peruánská fanynka. Fotbalové MS Rusko 2018
9

Kráska z Peru, Austrálie nebo Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny C

Nejlepší odměna za vysvědčení? Park Mirakulum nabízí zábavu pro děti i dospělé

Konec školního roku je ideální příležitostí odměnit děti za hezké vysvědčení, ale zároveň sami sobě dopřát trochu nevázané zábavy. Vždyť v každém z nás se skrývá kousek dítěte! V rodinném Parku Mirakulum v Milovicích nad Labem umí opravdové zázraky. Vyrazte s potomky za společnou zábavou! 

OBRAZEM: Miláček Ústečanů se vrátil. Ňuňák má nový domov v muzeu

Orangutan Ňuňák se vrátil domů. Posmrtně našel nový domov v přírodovědné sbírce Muzea města Ústí nad Labem. Přesněji jeho "vycpanina", tedy preparáty těla a také kostry.

AKTUALIZUJEME

Spása v nastavení. Brazilce proti Kostarice zachránili Coutinho s Neymarem

Zdálo se, že ke třem bodům znovu nedojdou. Jesuse o radost obrali sudí i branková konstrunkce, Neymar zase mířil nad a penaltu si po afektovaném pádu také nevymodlil. Poštěstilo se až barcelonskému šikulovi Coutinhovi, který Navase prostřelil v nastavení. Kostarika následně otevřela hru, čehož Brazilci využili a soupeřovu rakev zatloukli druhým hřebíkem definitivně.

Kolegyni vylákal za město, tam ji svázal a znásilnil

Večer plný hrůzy prožila ve středu 31letá žena, kterou nedaleko Klatov surově znásilnil její známý P. J. (35). Ten už je za mřížemi.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT