Ač lze v regionu natrefit na několik měst, z nichž největší je pětadvacetitisícová Čadca, největším lákadlem je zdejší příroda. Část obyvatel stále žije ve zdejších izolovaných dolinách. V zimě zde jsou tradičně výborné sněhové podmínky, v létě si přijdou na své milovníci pěších pochodů i cykloturistiky.

Region na severozápadě Slovenska je úzce spjat s Českem a Polskem. Za jediný den turisté snadno navštíví tři státy. Výchozím bodem může být Hrčava, obec s nejvýchodněji položeným centrem v Česku. Do Prahy je to odsud po silnicích a dálnicích přes 400 kilometrů, zato na Slovensko a do Polska co by kamenem dohodil. Hrčava si dlouho udržovala neopakovatelný ráz živého skanzenu lidové architektury. Původní dřevěnky už sice nemají převahu, i tak si ale obec zachovala malebnou a poklidnou atmosféru.

Z Hrčavy se naskýtá okouzlující výhled na nedaleké Kysuce i do údolí na obec Čierne. Další atrakcí je slovenský most Valy, který se tyčí až do výšky 84 metry nad zemí a je tak skoro dvakrát vyšší než pražský Nuselský most. Technický unikát je vzdušnou čarou vzdálený od centra Hrčavy jen něco přes kilometr. Právě odsud jde nový most, který je v provozu jen několik měsíců a tvoří součást slovenské dálnice D3 skrz Kysuce, vidět nejlépe.

Turisté však míří hlavně k trojmeznímu bodu. Ten se geograficky nachází ve strži koryta potoka, jeho blízké okolí je ale zajímavější. Nechybí obdobné žulové obelisky se státními znaky každého státu i místa k posezení a odpočinku. Dřevěný most spojující polskou a českou stranu se Slovenskem sice musel být loni kvůli špatnému stavu stržen, v plánu je ale vybudování nového přemostění.

Trojmezní bod

Častými hosty na Hrčavě jsou také Poláci, kteří přicházejí po cestě ze sousední obce Jaworzynka, která je součástí významné turistické oblasti na jihu Polska. Cyklisté se z Hrčavy dostanou přes tuto obec do polského turistického střediska Zwardoń a na hraniční přechod se Slovenskem, kde si vychutnají krásné prostředí Kysuckých Beskyd. Napojit se pak lze například na Kysuckou cyklomagistrálu, která měří přes 130 kilometrů a zavede cyklisty do nejkrásnějších zákoutí re-gionu. Nutností je ale horské kolo a fyzická zdatnost.

Například v obci Korňa je k vidění unikátní Korňanský ropný pramen, který se nachází hned u trasy. Jen zhruba tři kilometry jihozápadně od Mostů u Jablunkova je přírodní památka Megoňky, tedy legendární kysucké kamenné kulovité útvary. V 80. letech minulého století se po odstřelu horniny v kamenolomu, ve kterém se těžil kámen na úpravu horských bystřin, vykutálely pravidelné útvary s průměrem od 10 až do 260 centimetrů. Tak se objevil přírodní úkaz, který je světovým unikátem. O kus dál v Klokočově natrefí výletníci na zajímavé kulovité pískovcové útvary, tamní skály jsou přírodní památkou. Kdo chce zavítat do měst, neměl by vynechat Kysucké Nové Město a Turzovku.

Cyklisté, kteří si chtějí v plné míře vychutnat okolní krásy, si trasu rozdělují na několik dní. Pěší uvítají Kysuckou magistrálu, která spojuje Makov s Rakovou. Trasa měří celkem 44 kilometrů, zdolat ji lze odhadem za 13 hodin.

Jak se tam dostanete: Na Hrčavu vede klikatá desetikilometrová cesta přes les z Mostů u Jablunkova, několikrát denně tam jezdí autobus. Centrem regionu Kysuce je Čadca, z Mostů trvá cesta vlakem dvanáct minut, dobré je i silniční spojení.

TIP Deníku: U hranic se Slovenskem, jen kousek od Mostů u Jablunkova, leží stará protiturecká pevnost Velké Šance.

V Čachtickém hradu se sadistická paní koupala v krvi dívek


Kdyby kamenné zdi zříceniny Čachtického hradu mohly vyprávět, byly by to hororové příběhy. Na hradě totiž žila masová vražedkyně, hraběnka Alžběta Bathoryová, která umučila stovky mladých dívek. Prý se i koupala v jejich krvi v touze po věčné mladosti. Nakonec krvavá paní na hradě umřela, zazděná za ohavné činy ve vlastní komnatě. Hrad ale neproslavily jen ohavné činy šlechtičny. Právě Čachtický hrad je totiž oním tajemným karpatským hradem ve známém Lipského filmu Tajemství hradu v Karpatech. Návštěvníci se při výstupu na hrad zapotí, odměnou jim ale bude krásný výhled do okolí.

 Čachtický hradZdroj: Michal Jakubský, CC BY 3.0; wikimedia

Jak se tam dostanete: Z Veselí nad Moravou na Myjavu. Tam doleva, v Hrašné doprava do obce Čachtice. Z centra vesnice silnicí pod hrad, odtud dvacet minut pěšky. 
TIP Deníku: Piešťany jsou nedaleko, viz pozvánka.

Mohyla připomíná letce a ministra Štefánika i svobodu Slováků


Nad zvlněnou krajinou kopanic na západním Slovensku se tyčí bílý kamenný pomník, z něhož je dechberoucí výhled do okolí. Mohylu zvanou Bradlo navrhl architekt Dušan Jurkovič. Je věnovaná památce významného Slováka, generála Milana Rastislava Štefánika, jednoho ze zakladatelů Československa. Zemřel při leteckém neštěstí. Čtyři obelisky mohyly připomínají čtyři oběti tragédie a zároveň čtyři země, v nichž voják a politik Štefánik působil. Monumentální stavba je také symbolem svobody a samostatnosti slovenského národa.

Štefánikova mohylaZdroj: Baca12, CC BY-SA 3.0; wikimedia

Jak se tam dostanete: Z Hodonína směrem na Jablonicu. V Jablonici doleva do Brezové pod Bradlom. Z Brezové vede označená cesta k mohyle, kde je parkoviště.
TIP Deníku: Muzeum ve Štefánikově rodném domě v nedaleké obci Košariská.

Nejznámější lázně východních sousedů? Jednoznačně Piešťany


Největší a nejznámější lázně na Slovensku ležící na břehu řeky Váh, založené v časech monarchie, měly už mnoho slavných hostů. V Piešťanech se léčil Ludwig van Beethoven, Marie Terezie, Sissi i Napoleonovi důstojníci. Lázeňské město nenabízí ale jen přes šedesát léčebných procedur a metod, ale také různé kulturní akce a památky. Návštěvníci Piešťan se mohou plavit lodí po Váhu, prohlédnout si známou zříceninu Čachtice (viz pozvánka) nebo třeba Čertovu pec, která v době ledové sloužila jako obydlí pravěkých lidí. Doporučujeme tematické vycházky s průvodcem.

 PiešťanyZdroj: Robzle, volné dílo; wikimedia

Jak se tam dostanete: Piešťany prochází dálnice D1 i železniční tah mezi Bratislavou a Žilinou.
TIP Deníku: Po dálnici je to jen kousek do známých slovenských měst Trenčín či Trnava.