Ještě do poloviny dubna se na horách lyžovalo, uplynulý víkend už patřil v Krkonoších startu letní sezony. Rozjely se lanovky v Peci pod Sněžkou, Janských Lázních, Špindlerově Mlýně, Harrachově a Rokytnici nad Jizerou.

Lanová dráha z Pece na Sněžku se vrátila do každodenního režimu po pravidelné dubnové odstávce, kdy kvůli opravám po zimní sezoně jezdila pouze o víkendech. Do 30. září bude v provozu od 8 do 19 hodin. Jedna cesta na Sněžku vyjde dospělého na 230 Kč, obousměrná stojí 430 Kč.

O víkendu se rozjely také dvě lanovky SkiResortu Černá hora-Pec. Pro kabinkovou lanovku Černohorský Express z Janských Lázní na Černou horu bude znamenat druhý květnový prodloužený víkend zahájení každodenního provozu, od této soboty ji můžou turisté využívat až do konce září od 9 do 18 hodin. Cesta na Černou horu přijde na 160 Kč, obousměrná na 200 Kč. Od soboty do úterý se otevře sedačková lanovka z Pece pod Sněžkou na Hnědý vrch, která bude následně v provozu o víkendech v květnu a v první polovině června od 9 do 17 hodin. V každodenním provozu bude od 16. června do konce letních prázdnin. Cesta na Hnědý vrch stojí 140 Kč, obousměrná 180 Kč. Lanovka z Velké Úpy na Portášky prochází plánovanou opravou, která posune její otevření patrně na 30. června.

Ve Špindlerově Mlýně vyveze turisty o prodlouženém květnovém víkendu lanová dráha Medvědín, otevřená bude do 8. 5. v době od 8 do 18 hodin, s hodinovou polední přestávkou. Do pravidelného režimu nastoupí od 19. května. Šestisedačka ve Svatém Petru, nejdéle otevřená v zimní sezoně, spustí provoz o víkendu 26. a 27. května, od 1. června bude jezdit každý den. Lanovky ve Špindlu vyjdou v létě na 250 Kč, i se zpáteční cestou 330 korun.

Denní provoz lanové dráhy odstartovali v Harrachově. V Rokytnici nad Jizerou spustí lanovku Horní Domky 5. - 8. května, 26. - 27. května, v červnu o víkendech a během letních prázdnin denně.

Vedle turistiky a cykloturistiky nabízejí areály v letním období adrenalinové zážitky. Vyhledávané jsou jízdy na horských koloběžkách. „Pro ně jsme vytipovali zhruba 60 km tras v okolí Černé hory, Pece pod Sněžkou a Velké Úpy. Kromě Janských Lázní a Černé hory bude možné půjčit si v létě koloběžku nově i ve Velké Úpě u dolní i horní stanice lanovky,“ upozornil Jakub Janda ze SkiResortu Live. Zatímco většina půjčoven horských koloběžek SkiResort Live se otevře až v průběhu června, ta hlavní v budově dolní stanice kabinkové lanovky v Janských Lázních je již v provozu. Celkem mají k dispozici tři stovky koloběžek.

Na Černé hoře otevře SkiResort Dětský park Kabinka s nejvýše položenou lezeckou stěnou, lodičkami, slackline parkem, šlapacími kárami, bungee trampolínou a přehlídkou zimní techniky s rolbami, skútry a sněžnými děly.

Špindlerův Mlýn láká návštěvníky na dětská hřiště na hřebenech, jízdu na terénních tříkolkách po sjezdovce na Medvědíně, závody v elektrobuginách, trampolínové centrum či Špindl Bike Park. Letní turistickou sezonu oficiálně odstartuje ve Špindlerově Mlýně 26. května Festival úsměvů, 29. července tam zažije krkonošskou premiéru extrémní závod Predator Race Brutal.

Ceník krkonošských lanovek 

SNĚŽKA (Pec pod Sněžkou – Sněžka)
dospělí obousměrná cesta 430 Kč, jen nahoru 230 Kč

ČERNOHORSKÝ EXPRESS (Janské Lázně – Černá hora)
obousměrná cesta 200 Kč, jen cesta nahoru 160 Kč

HNĚDÝ VRCH (Pec pod Sněžkou – Hnědý vrch)
obousměrná cesta 180 Kč, jen nahoru 140 Kč

PORTÁŠKY (Velká Úpa – Portášky)
obousměrná 180 Kč, jen cesta nahoru 140 Kč

MEDVĚDÍN (Špindlerův Mlýn – Medvědín)
obousměrná cesta 330 Kč, jen cesta nahoru 250 Kč

SVATÝ PETR (Špindlerův Mlýn – Pláň)
obousměrná cesta 330 Kč, jen cesta nahoru 250 Kč

HARRACHOV (Čertova hora)
obousměrná cesta 190 Kč, nahoru 150

ROKYTNICE NAD JIZEROU (Horní Domky)
obousměrná cesta 150 Kč, nahoru 120