Dálkový pochod Lanškrounská kopa připíše do své historie další, v pořadí již 44. ročník.  Zatímco první pochod v roce 1969 absolvovalo pouze pět nadšenců a první ročníky byly spíš jen komorní záležitostí, dnes je Kopa jednou z největších turistických akcí v republice.

První turisté se vydají na nejdelší pěší výšlap o délce sto kilometrů zítra večer. V pátek dvě hodiny po poledni už také „otevře své dveře" prezence účastníků pro všechny připravené trasy. K dispozici bude v prostorách radnice až do deváté hodiny večerní. Další „turistické duše" pak začne registrovat  znovu v sobotu od půl sedmé ráno.

Slavnostní společný start Kopy je naplánován na sobotní půl devátou dopoledne. Pochodníci, cyklisté i bruslaři vyrazí do terénu z náměstí J. M. Marků za doprovodu dechové hudby a za podpory řady hostů: představitelů města, kraje, partnerských měst i Klubu českých turistů, chybět by neměly ani osobnosti vysoké politiky.

Zájem veřejnosti
o Kopu roste

Jan Toninger, dlouholetý ředitel pochodu a matador lanškrounské turistiky, se má za čím ohlížet. Vždyť rekordní účast při Lanškrounské kopě již  bezpečně překonala  pětitisícovou hranici. „Velice mě těší rostoucí zájem široké veřejnosti o Lanškrounskou kopu. Dokazuje to, že práce všech dobrovolníků, kteří se na zdárném konání akce podílejí, nepřichází vniveč. Poděkování si zaslouží celý organizační tým, město Lanškroun, místní kulturní centrum, ale také pořadatelé dalších doprovodných akcí. Nabídka tras je hodně široká, a proto bych i touto cestou chtěl pozvat všechny příznivce turistiky na druhý zářijový víkend do Lanškrouna," prohlásil.

Pokud Jan Toninger vyzvedává obětavou práci početného zástupu dobrovolníků i dalších organizátorů, ví, o čem hovoří. Organizační tým totiž už po léta funguje jako dobře namazaný stroj a díky této skutečnosti je velmi těžké najít na tváři Kopy nějakou skvrnku. Vysokou úroveň akce potvrzují i četné pochvalné reakce účastníků, které jsou na webu Lanškrounské kopy. „Na Lanškrounskou kopu jsem vyrazila společně s přítelem a psem Bárou.Velmi nás překvapil velký zájem, připravenost celého týmu a různé národnosti, které Kopu navštívily. Byli jsme velmi spokojeni a určitě se sem příští rok vrátíme," píše kupříkladu Vlasta, jedna z účastnic.

Lanškroun však nebude žít pouze Kopou. Od roku 2002 se společně s ní konají i velké městské slavnosti s bohatým kulturním programem. Ten začíná vlastně už dnes večer koncertem místního renomovaného Big Bandu v sále lanškrounského zámku.

Ostatnímu programu slavností pak bude patřit v pátek a v sobotu pódium u radnice. Připraveny jsou i další akce, mj. výstavy. V sobotu odpoledne bude navíc oficiálně otevřen nový atletický stadion, který ponese jméno lanškrounského rodáka, desetibojaře, olympijského vítěze a mistra světa Romana Šebrleho. Ten se má osobně slavnosti zúčastnit.

Jak je patrné, v Lanškrouně bude v příštích dnech opravdu živo. A tak je mnoho důvodů, proč toto krásné historické město navštívit.