Lázně Poděbrady

Zdroj: Shutterstock, autor: Louiza - Lázně Poděbrady

Prvorepubliková noblesa, filmové i hudební festivaly a odkaz jednoho z nejvýznamnějších českých panovníků - to jsou Lázně Poděbrady, které se nachází v samotném srdci města.

Tvoří je skvostné secesní domy a vily, které lemují překrásný park s proslulými květinovými hodinami, krytá kolonáda či vodotrysk. Zdejší lázeňské prameny pomáhají léčit zejména onemocnění srdce a cév či pohybové ústrojí, nabízí ale i množství wellness programů s různým zaměřením - relaxační i aktivní pobyty, romantické balíčky pro dva, prodloužené víkendy, ale třeba také speciální výroční pobyt ke 112. narozeninám, které letos lázně slaví.

Město Poděbrady nabízí kombinaci nefalšované lázeňské pohodové atmosféry s četnými kulturními zážitky - ve městě najdeme zámek, který vybudoval už Přemysl Otakar II. Dnes je v něm Polabské muzeum s památníkem Jiřího Poděbrad. Další architektonickou zajímavostí města je kubistická stavba vodní elektrárny na Labi či funkcionalistické nádraží. Ve Poděbradech sídlí i sklárny proslulého českého křišťálu.

V okolí města je několik dalších turistických cílů, například památník Slavníkovské hradiště, Muzeum Keltů a oppidum v Dobšicích nebo vesnička Kouty, kde vyvěrá ze země léčivý pramen Koutovka.
Na své si tu přijdou ale i golfisté - zdejší golfové hřiště patří v Čechách k těm nejproslulejším.

Více informací najdete na lazne-podebrady.cz.

Slatinné lázně Toušeň

Jen kousek od Prahy, u soutoku Labe a Jizery, leží lázně Toušeň, které založil už v roce 1868 pan Jan Králík. K léčbě pohybového aparátu, zejména revmatoidní artritidy, Bechtěrevovy choroby či různých kožních onemocnění, jako je např. atopický ekzém či psoriáza, je tu využíván sirnoželezitý pramen, který byl znám již ve 13. století.

Hosté lázní tu mohou na vlastní tělo poznat účinky slatinných koupelí a zábalů, parafínových zábalů, bylinných a mořských koupelí, ale také vodoléčbu a elektroléčbu či rehabilitační cvičení. Nezapomínají tu ale ani na ty, kteří sem přijeli relaxovat - zdejší wellness služby i možnosti trávení volného času jsou toho důkazem.

Více podrobností najdete na slatinnelaznetousen.cz.

Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny.
Doporučujeme vám si před vlastní návštěvou jakéhokoliv turistického cíle ověřit jeho dostupnost u provozovatele. I přes veškerá omezení ale podzim v Česku nabízí nespočet možností procházek i výletů volnou přírodou, kterých můžete využít i v této době. Nechte se inspirovat našimi tipy a zamiřte do přírody. Až se situace vylepší můžete si vychutnat i ta místa, kde je nyní zavřeno.

Ve spolupráci s Českou centrálou cestovního ruchu – CzechTourism
kudyznudy.cz

Text: Nina Černá