Lednický zámek platí dlouhodobě za nejnavštěvovanější památku v České republice. V minulosti už pokořil i hranici čtyř set tisíc turistů za sezonu. Jezdí sem lidé z celého světa. „Od roku 1996 se tady proinvestovala téměř miliarda korun. Vznikly nové okruhy, opravou prošel Minaret i skleník," přiblížila kastelánka lednického zámku Ivana Holásková.

Před koronavirovou pandemií stoupala také návštěvnost zámku v sousedních Valticích. V roce 2019 byl dokonce skokanem návštěvnického žebříčku. Tehdy do něj v hlavní sezoně dorazilo více než sto padesát tisíc lidí. „Zapsaní na seznam památek UNESCO zvedne prestiž a počet lidí, kteří do památky dorazí. Jsou skupiny turistů, které se na návštěvu těchto památek specializují," zmínil valtický kastelán Richard Svoboda.

Speciální prohlídky kapucínské hrobky přilákaly návštěvníky v sobotu. Člen kapucínského řádu Dominik Tomáš Vinahora vyprávěl o historii hrobky a ostatcích lidí, kteří jsou v ní uloženi.
Živý mnich představuje mrtvé. Kapucínská hrobka v Brně ukrývá mnohá tajemství

Podle ředitelky Centrály cestovního ruchu - Jižní Morava Martiny Grůzové zahraniční návštěvník vyhledává památky UNESCO zejména proto, že dávají jistý příslib jedinečnosti. „Pro návštěvníky z České republiky jsou to stálice v jednotlivých regionech, které si na svůj dovolenkový seznam přidá téměř každý, což se odráží i ve statistikách návštěvnosti," sdělila.

Podle obyvatel obce v Lednicko-valtickém areálu vypadaly před pětadvaceti lety úplně jinak a s nynější podobou se to nedá srovnávat. „Nechci, aby to vyznělo zle, ale dříve Lednice byla spíše taková obyčejná vesnice, místo duchů. Dneska jsme úplně jinde. Někteří rádi zapomínají, ale nebýt zámku, není obec tím, čím je," konstatovala například Klára Rothscheinová.

Fotograf Daniel Kusík zachytil na svůj objektiv nádherné Pulčínské ledopády.
Žili zde zbojníci, teď jsou Pulčiny rájem milovníků skal

Někteří vyzdvihují i rozvoj podnikání, především v turismu. Hodně lidí je v cestovním ruchu buď zaměstnaných, nebo v něm podniká. „V Lednici není snad kromě jediné firmy, co se sem přestěhovala z Břeclavi, žádný významěnšjí zaměstnavatel. Ani vinařství tady není tak rozvinuté jako v okolí. Turistika to zachraňuje," uvedl Ledničan Michal Macho.

Nejrůznější obtíže 

Pro obyvatele i představitele Lednice a Valtic však znamenal zápis na seznam světového kulturního dědictví i řadu omezení týkajících se městského a obecního rozvoje. „Je fakt, že to s sebou přináší i různé obtíže. Kupříkladu boj s památkáři, kdy nám zakazují i barvu střechy nebo typ oken. Ale kvůli tomu bych se jinam nestěhovala," ujistila Martina Štejdiřová, která ve Valticích žije od narození.

Lednického starostu Libora Kabáta mrzí fakt, že se dlouhodobě nepodařilo nastavit koncepční plán a systém ochrany vzácné památkové zóny. „Beru to jako obrovský dluh státu a klatbu nad celým územím ve smyslu zákazu rozvoje, omezení a nastavení hranice správného rozsahu krajiny. Smyslem ochrany krajinné památkové zóny totiž není věci zakonzervovat, ale udržovat a starat se o zachování jejich nejvýznamnějších hodnot," řekl. Lednici také stejně jako Valtice a Hlohovec stále nemají územní plán.

Adventně vyzdobené centrum Českého Krumlova.
Návštěva Českého Krumlova stojí za to i bez trhů. Ochutnejte třeba kulicha

Stále zvyšující se počet turistů nutí také města a obce k neustálému zlepšování infrastruktury. „To nás stojí nemalé peníze. Díky tomu nám pak chybí prostředky v rozpočtu na další neméně důležité věci,“ nastínil valtický starosta Pavel Trojan.

Lednicko-valtický areál má ještě mnoho menších památkových staveb, archeologická naleziště a přírodní rezervace, mezi něž patří třeba Lednické rybníky. Rozkládá se na rozloze přesahující 280 kilometrů čtverečních.

Lednicko-valtický areál:

Na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO je od prosince 1996. Další z jihu Moravy už je pouze brněnská Vila Tugendhat.

Dominantami jsou lednický a valtický zámek nebo Janův hrad. Patří tam i menší stavby jako Tři Grácie.

Má rozlohu přesahující 280 kilometrů čtverečních, včetně archeologických nalezišť a přírodních rezervací, mezi něž patří třeba Lednické rybníky.

Lednický zámek je vůbec nejnavštěvovanější památkou v republice. V minulosti tam zavítalo i přes 400 tisíc turistů za sezonu.