Aktivní dovolená na horách láká čím dál více lidí. Hodně vyhledávají půjčovny elektrokol a koloběžek. Letošní prázdniny toho byly jasným důkazem. „Zájem o doprovodné aktivity během dovolené je dán také tím, že lidé, kteří jedou vyloženě za relaxem a odpočinkem, jsou u moře nebo v hotelových komplexech. K nám do Krkonoš jezdí aktivní lidé, kteří chtějí vidět maximum z výjimečné přírody a elektrokolo jim takovou možnost nabízí,“ myslí si Jakub Janda, ředitel půjčovny SkiResort Live se sídlem v Janských Lázních. Podle něj nicméně cyklistů na horách nepřibývá.

„Jen z běžných kol přesedlali na horská elektrokola,“ namítá. SkiResort Černá hora - Pec se pohybuje za celou letní sezonu v počtech půjčených elektrokol ve stovkách, u koloběžek dokonce v tisících. „Máme vyzkoušené trasy, které zvládne opravdu každý. Míst, která lze navštívit, je spousta,“ dodává Janda.

Vyladěná manuální linka

Nejoblíbenější je výlet z Janských Lázní na Luční boudu a druhý směr na Malou Úpu přes pivovar Trautenberk. „V případě východních Krkonoš je zájem daný kopcovitým terénem. Dojet z Janských Lázní až na Luční boudu a zpět na běžném kole, to je záležitost pro zkušené a trénované cyklisty. S kvalitním elektrokolem ale tuto náročnou trasu zvládne každý a může se na Sněžku během jednoho dne podívat hned z několika úhlů,“ upozorňuje Jakub Janda.

Zdroj: Deník/Jan Braun

V půjčovně SkiResortu mají čtyřicet elektrokol, mezi nimi i dětská. „ Stav sportovního vybavení bylo téma, které bylo před vstupem do tohoto podnikání tím nejrozsáhlejším. Po třech letech máme skutečně perfektní tým. Vybavení prochází po každé jízdě pečlivým servisem. Vedeme ke každé koloběžce i elektrokolu servisní knihu a blížíme se modelům kontroly kvality jako v průmyslu. Servis v Janských Lázních je vyladěná manuální linka,“ popisuje Jakub Janda.

Dojezd na jedno nabití na elektrokole je podle něj těžké garantovat obecně. „Hodně záleží na váze jezdce, klimatických podmínkách a také, jak moc e-cyklista šlape za své, tedy v momentech, kdy si vypne elektropohon,“ objasňuje. Pokud baterie dochází, je možné ji dobít na nabíjecích místech, například na Černé hoře, Kolínské boudě, Luční boudě nebo Pivovaru Trautenberk v Malé Úpě.

Boom i ve Špindlu

Rovněž Marek Svačina ze Skiareálu Špindlerův Mlýn potvrzuje, že zájem o elektrokola stoupá. "Elektrokola zažívají velký boom, jak v rámci prodejů, tak díky tomu i při půjčování. Lidé si rádi vyzkouší na dovolené to, co si pak doma koupí," říká. "Ve Špindlu je o elektrokola velký zájem také díky tomu, že naše prostředí je plné velkých kopců, které jsou pro příležitostné jezdce moc složité," připomíná Marek Svačina, obchodní a marketingový ředitel Skiareálu Špindlerův Mlýn.

K dispozici mají 25 elektrokol, dobíjet je možné přes noc v půjčovnách skiareálu. "Velký zájem je také o koloběžky. Lidé s oblibou zakončí výlet na Medvědíně adrenalinovým sjezdem," dodává. Ze Špindlu je možné vyrazit na osm tras na elektrokolech. Nejoblíbenější je modrá, označená číslem 6, která vede směrem do Údolí Bílého Labe.