Uhelný mlýn

Kde: Libčice nad Vltavou
Cena: Běžně není přístupný veřejnosti. Možnost soukromého pronájmu
Původní účel: Mlýn stojí v areálu šroubáren. Uhlí se v něm drtilo na prach, který se spaloval v sousední kotelně. Budovy jsou propojené podzemní šachtou.
Proč právě sem: Uhelný mlýn z třicátých let dvacátého století ztratil zhruba po dvaceti letech kvůli technickému pokroku své využití. Stal se z něj sklad. Pohromou se pro mlýn staly povodně v roce 2002. Budovy se v roce 2010 chopil architekt Patrik Hoffman, kterému se z uhelného mlýna podařilo vytvořit svůj ateliér a galerii Arto.to

Sladovna Olomouc

Kde: Olomouc
Cena: Sladovna není přístupná veřejnosti
Původní účel: Budova vznikla pro společnost Heller­ Husserl v roce 1899. Později byla přejmenovaná na Hanáckou sladovnu. Produkovala zhruba šest a půl tisíce tun sladu ročně.
Proč právě sem: Monumentální budova, kde se slad vyráběl klasickým humnovým způsobem, stojí na jihovýchodním okraji Olomouce. Sladovna nemohla vyrůst přímo ve městě, protože se jeho německé obyvatelstvo bálo konkurence pro svůj pivovar. Budovu proto postavili v nedaleké obci Holice, která se postupem času kvůli rozšiřování Olomouce stala její součástí.

Kanál 54. Kiliánova trasa vedla přes Chalupskou slať
Po stopách pašeráků i převaděčů. Naučné stezky připomínají minulost

Vršovická vodárna v Braníku

Kde: Praha
Cena: Zdarma
Původní účel: Jak už název napovídá, bývalá vršovická vodárna přiváděla vodu z podolské vodárny do vodárenského komplexu v pražských Vinohradech. Dnes už k dodávání vody slouží pouze podzemní vodojem.
Proč právě sem: Vršovický vodovodní systém byl pravděpodobně prvním systémem v prvorepublikovém Československu s chlorovanou vodou. Architekt a designér Jan Kotěra výrazně uplatnil zelené režné zdivo s kontrastními zeleně glazovanými ozdobnými prvky. Vodárna dokládá, že komplex průmyslových staveb může být ztvárněn i esteticky.

Infografika - tipy architektůZdroj: DENÍK/Markéta Evjáková

Depo2015

Kde: Plzeň
Cena: Zdarma (platí se pouze za jednotlivé akce)
Původní účel: Areál původně na konci šedesátých let devatenáctého století vznikl pouze jako cukrovar. Po neúspěšném fungování jej následně doplnily další budovy a využíval se jako vozovna veřejné dopravy.
Proč právě sem: Železobetonové skelety a střešní světlíky dávají areálu ikonický a funkční industriální styl. Architekt Svatopluk Janke dal dnešnímu Depu2015 charakteristický a nadčasový prvek, když dvojici hal zaklenul betonovou skořepinou. Dnešní podoba areálu je výsledkem projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015

Baťovy Závody

Kde: Zlín
Cena (plná/zlevněná): 129/59 korun
Původní účel: Baťa obul svět. Tak by se dal popsat proces výroby obuvi slavných závodů Tomáše Bati, přezdívaného král obuvi. Koncern po jeho smrti expandoval a vyráběl i pneumatiky, hračky, letadla, kola nebo
obráběcí stroje.
Proč právě sem: Baťa vytvořil obuvnické impérium a byl jedním z prvních velkovýrobců na světě. Zanechal po sobě moderní tovární budovy, které se vyznačují typickými architektonickými prvky, jimiž byly železobetonový skelet, cihlová vyzdívka a široké pásy oken. Nelze opomenout ani Baťovy cihlové domky pro zaměstnance.

Výtopna Kořenov

Kde: Kořenov u Jablonce nad Nisou
Cena (plná/ zlevněná): 70/40 korun
Původní účel: Jako součást technického zázemí ozubnicové železniční trati vznikla v roce 1903 Výtopna Kořenov. Fungovala čtyřiaosmdesát let, než se jí propadla střecha. Dnes slouží historickým vlakům.
Proč právě sem: Architekt Ivan Lejčar navrhl plán obnovy výtopny, která před třemi roky dostala novou tvář. Ne však nijak odlišnou, vycházel totiž z původních výkresů a respektoval historickou hodnotu stavby. V soutěži Národního památkového ústavu získal vlastník ocenění za záchranu technické památky.

Infografika - industriální architektura ve světěZdroj: DENÍK/Markéta Evjáková

Mlýn Kuželov

Kde: Kuželov
Cena (plná/snížená): 50/25 korun
Původní účel: Mlýn holandského typu sloužil od roku 1842 zemědělcům z Kuželova, Malé Vrbky a dalších vesnic. Ve mlýně se přestalo pracovat v roce 1946.
Proč právě sem: Mlýn s otočnou doškovou střechou a přilehlými obytnými budovami patří Technickému muzeu v Brně, které ho zrekonstruovalo do funkčního stavu. V mlynářově domě a chlévech je muzeum horňáckého bydlení a zemědělských strojů. Kuželovský mlýn je jediným mlýnem svého typu na Moravě. Letos pracovníci zrekonstruovali střechu a vyměnili šindele a všechny čtyři mlýnské lopaty.

Vodní elektrárna Hučák

Kde: Hradec Králové
Cena: Zdarma
Původní účel: Cílem vodárny na Labi v Hradci Králové bylo ochránit místní před povodněmi, které řeka pravidelně způsobovala, a zásobovat je elektřinou.
Proč právě sem: Dodnes funkční elektrárna na místě bývalého jezu Hučák je chráněnou kulturní památkou a významnou
součástí městské památkové zóny. Vedení města rozhodlo o výstavbě v roce 1908. O dva roky později elektrárnu spustili. Prohlídky se konají v sobotu a neděli ve dvě hodiny odpoledne. Prázdninové prohlídky jsou i ve středu. Součástí návštěvy je promítání filmu a ukázka strojovny.

Vonwillerova továrna

Kde: Žamberk
Cena: Běžně není přístupná veřejnosti
Původní účel: Švýcarský obchodník Mikuláš Vonwiller nechal postavit textilní továrnu v roce 1838. Budova byla pravidelně upravována podle potřeb moderního tkalcovství.
Proč právě sem: Původně neoklasická továrna v roce 1906 kompletně celá vyhořela. Zachránil ji její tehdejší ředitel, který rozhodl o opravě pomocí železobetonu a přístavbě nové industriální části. Přístavba je jednou z nejstarších dochovaných železobetonových staveb u nás. V továrně sídlí Muzeum starých strojů a technologií, které pořádá otevřené dny.

Koupaliště a kemp Pecka
Klid a relax. České kempy nejsou jen o Sedmihorkách, své kouzlo mají i ty malé

Dolní oblast Vítkovice

Kde: Ostrava
Cena: 130 až 270 korun (podle volby okruhu)
Původní účel: Ostravský průmyslový areál zahrnuje známé Vítkovické železárny, ve kterých se vyrábělo železo a ocel. Následně je doplnily také koksovna s vysokou pecí a černouhelný důl Hlubina.
Proč právě sem: Oblast s unikátním souborem industriální architektury je od roku 2008 zapsaná v seznamu evropského kulturního dědictví. Mezi dominanty areálu patří právě důl Hlubina nebo šroubová věž Bolt Tower, která je nástavbou první vysoké pece, či původní plynojem přestavený na multifunkční aulu Gong.

DOV - Dolní oblast Vítkovic v Ostravě
Z ostudy pýcha republiky. Ostravské Hradčany se staly jasným jackpotem

autoři: Vojtěch Dufek, Jan Mazáč