„Pocitově byla návštěvnost hor ještě vyšší než v létě a lidé se zřejmě pod dojmem blížící se zimy snažili užít si možná posledních slunečních paprsků. S počtem návštěvníků a jejich koncentrací je vyšší i počet přestupků,“ konstatoval vedoucí odboru péče o národní park Václav Jansa.

Bradlo, 8. listopadu 2020
Bradlo lákalo také v mlze. Na vyhlídce na skále bylo i v listopadu těsno

Mezi nejčastější přestupky patřily nelegální vjezdy motorových vozidel na území KRNAP. Mezi další časté prohřešky lze zařadit nelegální parkování a odstavování vozidel v místech, která k tomu vůbec nejsou určena. Kraje lesních cest a krajnice silnic byly zaplněny desítkami vozidel porušujících dopravní předpisy.

Správci Krkonošského národního parku sundali před nadcházející zimou a sněhem na Sněžce ochranné sítě, které tam instalovali v červnu. Návštěvníci toho hned využili. „Chovali se opět jako před lety, porušovali zákaz vstupu do klidového území KRNAP a z křehkých alpínských trávníků si udělali piknikovou oblast,“ popsal situaci na Sněžce mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Na kole pouze po vyznačených trasách

Zvláštní kapitolou byli lidé, kteří vyrazili do národního parku na kolech a elektrokolech. „Nerespektovali, že v českých národních parcích musí jezdit pouze po cestách, které jsou k tomu vyhrazené a oficiálně označené žlutým značením,“ připomněl Drahný. Řada z cyklistů vyrazila na kole například do Dvorského lesa nebo na Klínové Boudy. Ani přes jednu z těchto lokalit přitom cyklotrasa nevede.

Z Čertova kamene a Velikonočního ostrova.
Čertův kámen u Babylonu sedí díky zkušenostem získaným i na Velikonočním ostrově

„Počet přestupků, které jsme o víkendu zaregistrovali nebo nám je lidé nahlásili, je skutečně alarmující,“ poznamenal ředitel Krkonošského národního parku Robin Böhnisch. „Chtělo by se mi vzkázat návštěvníkům hor: Lidi, neblázněte! Vždyť stav přírody, za kterou do Krkonoš turisté jezdí, závisí také na tom, jak každý z nás budeme respektovat omezení, která mají za cíl právě zdejší přírodu ochránit,“ zdůraznil Robin Böhnisch.

V přírodě, dokonce i těsně pod vrcholem Sněžky, bohužel končily i odhozené roušky.