Jen opravdoví odvážlivci se na hory do ciziny vypraví bez cestovního pojištění. Obvykle na něj myslí každý včas, ale přece jen se stává, že ve shonu na něj lidé zapomenou. Není třeba ztrácet hlavu, smlouvu je možné sjednat rychle i mobilním telefonem. „Pojištěni jste už v momentu odeslání peněz na účet pojišťovny, takže není nutné čekat na připsání částky u nás. V případě potřeby rozhoduje totiž to, kdy platba z účtu odešla, což jde snadno například s pomocí elektronického bankovnictví,“ vysvětluje problematiku manažerka cestovního pojištění Generali Dana Binderová.

Průkaz zdravotní pojišťovny

Vyrazit za hranice pouze s kartičkou zdravotní pojišťovny je nepochybně riziko. Uplatnit se totiž dá jen v zařízení s veřejnou zdravotní službou – a pak pacient dostane jen takovou péči, jaká je v dané zemi hrazená z veřejných zdrojů. Ta rozhodně nemusí být stejného rozsahu jako v Česku. Poblíž lyžařského střediska veřejné zdravotní zařízení ani nemusí být, což bývá další komplikace.

„Často jsou nejblíž soukromé zdravotní instituce, kde však průkaz zdravotní pojišťovny náklady nekryje. Po předložení dokladu sice pacienta ošetří, ale za nějakou dobu přijde poštou vyúčtování a žádost o zaplacení léčby. Běžně se vyžaduje také úhrada přímo na místě,“ upozorňuje expertka z pojišťovny Generali. Cestovní pojištění se proto v takové situaci vyplatí. Velkou výhodou je asistenční služba, která pomáhá kromě jiného i při odstraňování jazykových bariér, je-li to nutné.

Jeden den bez lyží

Pokud se rozhodnete nechat lyže jeden den ve stojanu a vyrazit třeba na sáňkařskou dráhu, kterou oficiálně provozuje lyžařské středisko, můžete být v klidu. Cestovní pojištění v tomto případě postačí. Obdobně je to, pokud vyrazíme s boby třeba na kopec za hotelem. Skutečně nebezpečnou činnost, jako třeba rizikovou jízdu na sáňkách mezi stromy nebo skalami, však pojistka nepokryje.

Každý má rád něco jiného, což platí i v rodinách. Tatínek třeba rád brázdí svahy mimo vyznačenou trať. V takovém případě lze jen doporučit mít pojištění rizikové činnosti. Naopak nejmenší členové rodiny si asi zvolí bezpečnější cestu. Velkou výhodou je, že pojistná ochrana může byt „šitá na míru“ každého člena rodiny. Některé pojišťovny dokonce nabízejí i různé výhodné balíčky a slevy určené rodičům s dětmi. Dobré je se porozhlídnout i na facebokových profilech pojišťoven. Třeba pojišťovna Generali nabízí svým příznivcům možnost čerpat speciální slevy.

Naprosto zásadní je pojištění pro ty, kteří milují adrenalin a vyznávají jízdu ve volném terénu. Někdy se používá i anglický pojem „freeride“. Dana Binderová z Generali přímo říká: „Pojištění je u v tomto případě dokonce nutné. Pro jízdu na vyznačených freerideových sjezdovkách je možné se pojistit v rámci připojištění rizikových sportovních činností, protože pohyb v takovém terénu je z hlediska pojišťovny skutečně nebezpečný.“ Pokud si někdo není jistý, jestli je daný sport rizikový či ne, stačí si seznam zkontrolovat na webu dané pojišťovny nebo se zeptat na zákaznické lince. Využít lze i chat na webu pojišťovny.

Správný limit pojistky

Náklady na léčbu v případě zranění jsou v zemích západní Evropy vyšší než v Česku. Odborníci proto doporučují sjednat cestovního pojištění s limitem alespoň tři miliony korun. Pojištění běžných aktivit přitom platí jen do výšky 3500 metrů nad mořem. Je dobré se také ujistit, že v rámci pojištění léčebných výloh kryje pojištění i zásah zahraniční horské služby, pokud se člověku přihodí něco vážného.

Na co nezapomínat:
Pokud se pojištěná osoba vydá na lyžích nebo snowboardu mimo oficiální sjezdovku nebo na místa, kde je jízda zakázána, pojištění nepomůže. Účet za následky projížďky mimo sjezdovku se pak hradí z vlastní kapsy. Jinými slovy - zbytečný risk.
Alkohol nepatří za volant, ani na sjezdovku. Platí pravidlo, že dojde-li ke srážce nebo jiné nehodě, při které se lyžař nebo snowboardista zraní a lékařská prohlídka mu v krvi objeví alkohol, musí počítat s tím (už v roli pacienta), že pojišťovna účet za léčbu neproplatí.