Maďarská vláda se pro tento krok rozhodla s cílem omezit další šíření koronovirové nákazy, které je v poslední době na vzestupu. Podle dnešní informace vládního serveru koronavirus.gov.hu za posledních 24 hodin v zemi přibylo 292 nakažených a počet doposud potvrzených případů infekce stoupl na 5961. Úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19, jejímž původcem je koronavirus, zůstává 614.

Maďarští policisté na ulici ve městě Békéscsaba kontrolují dodržování nařízení vydaných v souvislosti s koronavirovou epidemií
Uzavření maďarských hranic? Pocítí ho tisíce Čechů, varují cestovní kanceláře

O zákazu vstupu cizích státních příslušníků informoval už v pátek Gergely Gulyás, šéf úřadu maďarského premiéra Viktora Orbána. Zmínil se při tom mimo jiné o tom, že výjimku budou mít vojenské konvoje, humanitární tranzit či obchodní nebo diplomatické cesty.

Maďarští občané, stejně jako cizinci s potřebným povolením k pobytu, budou muset při příjezdu do Maďarska na dva týdny do karantény. Tu mohou předčasně opustit jen v případě negativních testů provedených v rozmezí dvou dnů. Důležité je přitom upozornění, že testy podstoupené v zahraničí nebudou uznané.

Výjimky pro sportovce či studenty 

Podle úředního věstníku budou smět do Maďarska přijíždět i sportovci, sportovní experti, podnikatelé v oblasti nákladní dopravy a osoby, které mají zvláštní povolení úřadů k obchodním aktivitám v zemi. Výjimku budou mít i studenti a osoby přijíždějící kvůli rodinným událostem, jako jsou křtiny, svatby nebo pohřby.

Dezinfekce ulice v  Budapešti
Maďarsko zpřísní koronavirová opatření. Od 1. září uzavře hranice pro cizince

Zvláštní pravidla platí pro cizince pracující v pohraničních oblastech. Takoví občané ministerstvem zahraničí určených sousedních států a rovněž Maďaři žijící v těchto státech mohou v Maďarsku pobývat nejvýše 24 hodin v zóně do 30 kilometrů od hranic. V této časové lhůtě také musejí maďarské území opět opustit.