Podle Maďarského statistického úřadu se počet návštěvníků v roce 2016 zvýšil o více než šest procent oproti předchozímu roku. Dokonce i Češi přišli na chuť jižnímu sousedovi Slovenska. Díky eurozóně je to jednoduché a tak místní hostitele každoročně navštíví více než čtvrt milionů Čechů.

Když se řekne Maďarsko, řada z nás si vybaví legrační ugrofinský jazyk, někomu zavoní paprikové koření, jiný si zase vybaví termální lázně či tokajské víno. Navíc je to země pro našince levná, kde se dají zažít jak nevšední kulturní, tak i gurmánské hody.

Pro mlsné jazýčky

Kdo by neznal tradiční gurmánské speciality, jako jsou například segedínský guláš, či čabajka. V posledních letech však i Maďarsko zažívá kulinářskou revoluci. Na každém rohu se otevírají zcela nové restaurace, bistra či tzv. „food court“ neboli jídelní stánky, jež přinášejí nevšední a originální chuťové zážitky.

Zejména hlavní město tak nabízí řadu vynikajících podniků a kulinářské zábavy – od vinných barů až po jedinečné kreativní kurzy či gastronomické festivaly.

A tak i za tradiční maďarskou kuchyní se vydejte do ulic. Pochutnáte si na rybí polévce kořeněné paprikou („halászlé“), nebo na plněném hlávkovém zelí se zakysanou smetanou („töltött káposzta"), komínovém koláči („kürtőskalács“) nebo na tradičních langoších. A možná budete překvapeni, že během putování ulicemi narazíte na něco, co vypadá a chutná přesně jako náš trdelník. Jmenuje se ale „Kürtőskalács“.

Nevšední gurmánskou „krásu” zažijete i na místním krytém tržišti v Budapešti. CNN Travel ho v roce 2016 vyhlásil „Nejkrásnějším městským tržištěm v Evropě“.

Tipy na výlety
EGER – je významnou vinařskou oblastí na severu země. Zhruba půl hodiny od města Eger, ve vinařské vesnici Egerszalók, se nachází řada přírodních travertinových bazénů. Terasovité bazénky jsou pokryté bílým povlakem a nesou název „Salt Hill“ neboli solný vrch.

SZENTENDRE – vás okouzlí křivolakými uličkami, galeriemi či domy s červenou střechou, kde na vás dýchne pravá středomořská atmosféra. Za návštěvu rozhodně stojí etnografické muzeum. Na rozloze šedesátí hektarů se nachází 312 výstavních budov, pět kilometrů promenád či dobrodružné herní zastávky pro děti.

VÁC – je město známé zejména díky jednomu z nejkrásnějších barokních hlavních náměstí v zemi. Proslavil jej ale i nález slavných mumií.

GÖDÖLLŐ – skrývá Královský palác, kde pobývala princezna Sissi. Nabízí jedinečný vhled do každodenního života císařovny Alžběty.

Budapešť s rodinou

Každý průvodce Budapeští láká na masivní a majestátní budovu parlamentu, jež patří k největším a nejpůsobivějším ve světě. Maďarská metropole může ale nabídnou mnohem více. Příjemnou zastávkou pro zvídavé dětičky bude největší mořské akvárium ve střední Evropě. V Tropicariu, vzdáleném 15 km od centra, se můžete těšit na aligátory, žraloky i jiné vodní živočichy.

A pokud se vám nechce s dětmi přes celé město, tak zhruba pět kilometrů od hlavního Náměstí Hrdinů, na druhém břehu Dunaje se nachází Palác divů, největší vědecký zábavní park v Maďarsku. Potěší nejen milovníky přírodních věd, čekají na vás totiž velkolepé ukázky z lekcí fyziky, projdete se vesmírnou stanici nebo odhalíte zázraky zrození lidského života.

Budapešť pro dospělé

Nedaleko Markétina ostrova, zhruba dva kilometry od vědeckého parku se skrývá pozoruhodná hrobka Gül Baba (Gül Baba-türbe) ze 16. století. Patří mezi jedno z nejromantičtějších míst v celé Budapešti s nejkrásnější růžovou zahradou ve městě. V polovině října se po rozsáhlé rekonstrukci dočkala slavnostního znovuotevření.

Dospěláci jistě ocení i prohlídku Zwack Unicum muzea, jež vypráví epický příběh rodiny Zwack a stejnojmenné společnosti, výrobce likérů a destilátů. Unicum je totiž tradiční maďarský nápoj vyrobený z více než čtyřiceti bylinek a koření na základě starého rodinného receptu. Ponořte se do fascinující filmové prezentace, projděte se starým lihovarem a navštivte sklepní restauraci s ochutnávkou přímo ze sudů.

Zatoužíte-li mít Budapešť jako na dlani, pak si vychutnejte panoramatické výhledy z BUDATOWER, Věže Máří Magdalény. Šest set let stará zvonice je jedinou originální gotickou budovou v Budapešti a můžete se zde zaposlouchat také do melodie zvonkohry.

Po dni objevování metropole se zastavte v tureckých lázních, jichž se na území města nachází celá řada. Vyhněte se raději těm turistickým a zamiřte do termálních lázní Király Bath, Veli Bej Bath nebo Lukács.

Budapešť pro náročné
Jeskynní kostel v hoře Gellért – fascinující zastávka hlavně pro ty, kteří hledají únik od rušné vřavy velkoměsta. Skrytý klenot se nachází hned vedle slavných termálních lázní Gellért u Mostu Svobody.

Velké skluzavky na svazích kopce Gellért – oblíbená odpočinková zastávka pro rodiny s dětmi.

Szimpla Kert – na první pohled zřícenina ve staré židovské čtvrti, která ale skrývá vyhledávanou hospůdku hipsterů.

Podzemní nemocnice (Sziklakórház Atombunker Múzeum) – Komplex postavený v přirozeném jeskynním systému fungoval během druhé světové války jako nemocnice. V letech studené války byl využíván jako jaderný bunkr a od roku 2002 se zde nachází muzeum.

Oblíbená lázeňská pětka

Maďarsko má bohatou lázeňskou historii a oplývá celou řadou termálníćh pramenů. Největší koncentrace lázni připadá na hlavní město Budapešť. K lázeňským šampionům patří termální lázně Széchenyi, jež se nacházejí přímo v centru městského parku.

„Komplex vás nadchne úchvatnou architekturou, relax a odpočinek zajistí vnitřní a venkovní části s bazény s minerální vodou, která má blahodárné účinky na zdraví,“ uvádí manažer turismu Márk Újvári z Budapest Festival and Tourism Centre a dodává:

„Mezi turisty jsou velmi oblíbené i termální lázně Rudas s plaveckým bazénem.“ Lázeňský areál zahrnuje i wellness, restauraci s výhledem na Dunaj a sluneční terasu s vířivkou a panoramatickým výhledem na Budapešť.

Velkou oblibu si získaly i lázně Gellért s bohatou secesní výzdobou. Nezapomenutelné zážitky si jistě odnesete i z jednoho z největších evropských krytých aquaparků. Aquaworld Resort leží v severní části města a nabízí zábavu všem věkovým kategoriím. Čeká na vás jedenáct obřích skluzavek, bazény s vlnami, na nichž si i zasurfujete, obligátní termální bazény, i saunový svět.

K nejatraktivnějším lázeňským destinacím mimo hlavní město patří druhé největší termální jezero na světě Hévíz. Nacházející se zhruba 200 kilometrů jihozápadně od Budapešti nedaleko města Keszthely u Balatonu. Sopečný kráter je nepřetržitě zásobován termálními vodami z hloubky sto metrů pod zemí.

Minerální složení vody přispívá k léčbě artritidy a zmírňuje bolestí kloubů. Teplota vody v jezeře navíc nikdy neklesne pod 21 °C, v létě dosahuje dokonce 35 °C.