Proč je nedostavěný? Kde se bere zázračná energie? Jaká má další tajemství? Proč ho rádi vyhledávají svatebčané? Torzo chrámu je velmi oblíbeným turistickým místem, podle legend i zázračným s léčivými účinky.

Panenský Týnec za jeho příběhem, energií či tajemnem jezdí lidé z celé republiky. Je vyhledávaným místem svatebčanů, svůj den tam prožili například Gabriela Koukalová a Petr Koukal. Mnozí tam jezdí kvůli údajné léčivé a pozitivní energii. Hrál i ve filmu. Představujeme vám nedostavěný magický chrám v Panenském Týnci.

„Přijeli jsme z Prahy. Jezdíme sem často, máme to tu rádi. Věříme, že je tu hodně pozitivní energie. Je to nádherné a tajemné místo,“ usmívá se uvnitř chrámu Petra Votavová.

hartmanická synagoga po rekonstrukci
Symbol bolestí 20. století? To je i osud šumavské synagogy v Hartmanicích

Uvnitř chrámu, o kterém není na sto procent známo, kdy byl přesně založen. S největší pravděpodobností ale ve 14. století jeho stavbu nařídil a zahájil Plichta ze Žerotína, slavný válečník, který bojoval ve službách římského krále Jindřicha VII., anglického krále Eduarda II. či českého krále Jana Lucemburského. Stavba měla začít roku 1316.

Nedokončené dílo

Zpočátku šlo budování rychle, zvláště po bohatém příspěvku pánů ze Žerotína, jejichž znak, dvě gotické orlice, jsou umístěny nad portálem. Jenže, po smrti slavného rytíře, pomalu začaly docházet finance. Dokončení se protahovalo, pokračovalo se jen pomalu. Možná také Plichtovi potomci neměli dost vůle pro dostavbu velkého díla. A pak, po požáru sousedního kláštera v roce 1382, zůstal chrám nedokončen nadobro.

Když vejdete „dovnitř“, obklopí vás tajemno, energie. Zvláštní ticho. Všichni rozjímají. „Je to zvláštní místo. Určitě je na tom něco pravdy, že ta energie tu je. Přijela jsem se sem nabít,“ usmívá se také další turistka, kterou v Panenském Týnci potkáváme.

Chrám nyní tvoří 21 metrů dlouhé, 9 metrů široké a přes 20 metrů vysoké kněžiště. Ze západní trojlodní části zbyly jenom jižní zeď a portál, část západní zdi a část základů. A také novější barokní zvonice.

Cyklostezka spojující města Dobruška a Opočno.
Kam na cyklovýlet? V tuzemsku je 37 tisíc kilometrů tras. Nejvíc na jihu Čech

Sousední klášter ostatně také dodává část tajemna do našeho příběhu. V roce 1280 ho začal pro svatou Anežku a řád klarisek, který založila, budovat Plichtův otec Habart ze Žerotína. Ženský klášter, který v Panenském Týnci fungoval i přes různé obtíže několik staletí, nechal postavit jako poděkování české patronce za to, že údajně zbavila jeho manželku neplodnosti. Jeho žena měla přitisknout svůj bok k Anežce a prý se uzdravila, praví legenda. Další říká, že Anežka možná klášter i navštívila. Někteří lidé dokonce tvrdí, že v Panenském Týnci mohly být uloženy její ostatky, to však není nijak prokázáno.

Průsečík energií

Vraťme se ale k nedostavěnému chrámu. Plichta a jeho stavitelé, kteří měli náležet k huti Petra Parléře, tedy budovatele Svatovítského chrámu v Praze, prý dobře věděli, kde chrám postavit. Leží údajně na místě, kde se protínají energie. Dokáže prý dodat elán, navodit dobrou náladu, vyhnat deprese, ale i léčit.

„Chrám stojí na silné léčivé pozitivní zóně, která má tvar kříže. Dvě zóny se tam kříží, a tím se násobí síla léčivé energie. Má schopnost odstraňovat depresivní stavy, přinášet optimismus, dobrou náladu a radost ze života. Pobyt na tomto místě je doporučován zejména lidem trpícím depresemi, nedostatkem sebevědomí, lidem přecitlivělým. Energie vyzařující na tomto místě posiluje obranyschopnost organismu. Dlouhodobější pobyt nebo časté návštěvy doporučují lidem po mozkové obrně, mozkové mrtvici a po veškerých úrazech hlavy,“ píše se o údajných léčitelských schopnostech místa na webových stránkách Panenského Týnce.

z pohádky Princ Bajaja
Za princem Bajajou, který pokořil lapku na Valdštejně

Místo přitahuje citlivé lidi, starší, ale i milence, kteří v prostorách chrámu rádi tráví čas. Na záhadné místo opředené legendami míří také velké množství turistů, ale i svatebčanů. Před časem tam měli svatbu i známá biatlonistka Gabriela Koukalová a badmintonista Petr Koukal. Nedostavěný chrám láká ale i filmaře. Záběry z Panenského Týnce se objevily například v Kytici od F. A. Brabce nebo ve snímku Post Coitum Juraje Jakubiska.

Jak se tam dostat: Panenský Týnec leží na Lounsku. Stačí odbočit ze silnice I/7, která spojuje Chomutovsko a Lounsko s Prahou. V městysi už chrám dobře najdete.

Vstupné: zdarma, parkování rovněž

Otevírací doba: chrám je volně přístupný

TIP Deníku: jen kousek od obce stojí v poli s vysokou pravděpodobností opravdový pravěký menhir s jménem Kamenný pastýř

Další informace o chrámu a okolí městyse najdete na panenskytynec.cz.

Fontána di Trevi v Římě.
Římu došla trpělivost, za koupání ve fontáně pokuta až 12 tisíc. A v Česku?

NEJSTRAŠÍM KLÁŠTEREM NA JIHU ČECH JE TEN PREMONSTRÁTŮ Z MILEVSKA

Perlou mezi sakrálními stavbami na Písecku je Milevský premonstrátský klášter, který je nejstarší na jihu Čech. Návštěvníka na první pohled upoutá bazilika Navštívení Panny Marie. Ve druhé polovině 13. století byl zbořený původní románský závěr kostela. K bazilice patří i gotická kaple sv. Markéty ze druhé půlky 13. století. Nejstarší v areálu však je původně románský jednolodní tribunový kostel svatého Jiljí, který byl ve 14. století částečně goticky přestavěný. Z románské stavby zůstala část zdi a zvonice.

Jak se tam dostanete: Autem po D4 odbočit na Lety, nebo po D3 s odbočkou v Táboře. 

Otevírací doba: po-ne 10-17

TIP Deníku: Zajděte si na mariánské poutní místo Sepekov.

Hrad Pernštejn
Mám chlupatý jazýček, zaznělo na zámku v Průhonicích

MAGICKÝ KUKS JE PERLOU BAROKA. A NEJEN TOHO ČESKÉHO

Ostrov barokního umění na Kuksu ve východních Čechách založil český šlechtic František Antonín hrabě Špork před více než 300 lety. Obraz ideálního světa představuje nejen život kypící v hraběcí rezidenci a lázních, ale i charitativní složka v podobě kláštera s hospitalem, hrobkou zakladatele a hřbitovem špitálních chovanců. Návštěvníci dále obdivují sochy Ctností a Neřestí, kostel Nejsvětější Trojice i barokní lékárnu s bylinkovou zahradou z dílny Matyáše Bernarda Brauna.

Jak se tam dostat: Autem z Hradce Králové směrem na Trutnov. Parkoviště je v obci Kuks, 50 Kč za auto.

Otevírací doba: po-ne 9.00-17.00

TIP Deníku: Bylinková zahrada je volně přístupná i v noci.

Dům v Hrabušicích (SK) inspirovaný funkcionalismem
Pozoruhodný dům připomínající autobus chátrá a čeká na kupce


AUTOR BROUČKŮ BYL KAZATELEM V DŘEVĚNÉM TOLERANČNÍM KOSTELE

První bohoslužba se v kostele ve Velké Lhotě konala v roce 1783. Je chráněný státní památkovou péčí, a to jako jediný kostel s původními základními rysy tolerančních protestantských kostelů. Jejich název je spjat s Tolerančním patentem císaře Josefa II. V letech 1875 až 1895 zde působil autor knihy Broučci Jan Karafiát. Pobyt kazatele připomíná i pamětní deska na faře. Kostel je prostý, nevytápěný, bez umělého osvětlení a věže. Celá stavba je kryta šindelem. Je stále v provozu a konají se zde nedělní bohoslužby a další obřady.

Jak se tam dostanete: Velká Lhota leží 20 km od Vsetína. Autem tam lze dojet přes obce Jablůnku a Bystřičku.

Otevírací doba: so 10-12, 13-17, ne 13-17

TIP Deníku: Projděte se naučnou stezkou Jana Karafiáta.