Loňský rok byl již šestým rokem za sebou, kdy byl růst nad dlouhodobým průměrem. O nejméně čtyři procenta roste počet zahraničních příjezdů turistů od roku 2010.

Poptávka byla celkově silná, avšak jednotlivé destinace vykazují různé výsledky, hlavně kvůli neobvykle vysoké fluktuaci směnných kurzů a poklesu cen ropy a dalších komodit, které zvýšily disponibilní příjmy v zemích, které jsou dovozci komodit, avšak oslabily poptávku v zemích, které naopak komodity vyvážejí. Poptávka také závisela na vývoji bezpečnostní situace.

Destinace v rozvinutých zemích zaznamenaly růst turistů o pět procent, v rozvojových zemích o čtyři procenta. Počet příjezdů do Evropy, Ameriky a oblasti Asie a Tichomoří se zvýšil o zhruba pět procent, na Blízký východ o tři procenta. Počet příjezdů turistů do Afriky naopak klesl o tři procenta, hlavně kvůli slabým výsledkům na severu země, který se na celkovém počtu turistů na kontinentu podílí třetinou. UNWTO však upozornila, že dostupnost údajů z Afriky je omezená.

Zájem o Evropu

Největší turistickou destinací zůstala loni Evropa. Počet turistů zde stoupl o pět procent na 609 milionů. Přispěl k tomu pokles eura k americkému dolaru a dalším hlavním měnám. Zájem byl o všechny oblasti, tedy střední a východní Evropu, severní Evropu, jižní Středomoří a západní Evropu.

UNWTO upozornila, že stále prudce rostou výdaje za turistiku v Číně. Od roku 2004 se výdaje Číňanů za cesty do zahraničí zvýšily každoročně o více než deset procent. Z toho těží hlavně asijské destinace, jako Japonsko a Thajsko, ale i USA a některé evropské destinace. Naopak výrazně klesly výdaje turistů z Ruska a Brazílie, které naopak v předchozích letech silně rostly. Je to odrazem ekonomického poklesu v obou zemích a propadu kurzu místních měn.

UNWTO považuje za turisty osoby, které překročí hranice jiné země a stráví v ní nejméně jednu noc. Do statistik nezahrnuje klienty okružních plaveb.