MAGICKÁ KRAJINA PETRY POKORNÉ

Největším lákadlem byla přednáška o Kurdistánu. Cestovatelka a fotografka Petra Pokorná představila návštěvníkům napajedelského kina území, kde žijí Kurdové. Rozkládá se na hranicích států Turecko, Sýrie, Irák a Írán. V tuto chvíli je to v podstatě válečná zóna. „Východní Turecko je oblast úžasných protikladů," říká Petra Pokorná. V pohoří Kačkar na severu zvládla během sedmidenního treku výstup na skalnatý vrchol dosahující téměř 4 tisíc metrů. Užila si i pestrobarevné louky v údolích. „Jih tureckého Kurdistánu je naopak magická vyprahlá krajina s jezerem Van jako oázou v poušti," popsala své zkušenosti. I tady se dají podniknout zajímavé výlety a výstupy na sopky lemující jezero. „K tomu přidejte skvělé turecké jídlo, neuvěřitelnou pohostinnost Kurdů a máte tip na super výlet," dodává.

CESTOVÁNÍ JAKO TYP UNIVERZITY

Diváky zaujal také výletník Patrik Kotrba, který s batohem na zádech procestoval téměř celou Evropu. V Napajedlích vyprávěl o své dobrodružné cestě do Santiaga. Jihočech Patrik Kotrba šel do španělského Santiaga už pětkrát, poslední cesta mu trvala přes rok vyrážel z Kloužovic u Chýnova na Táborsku. Na svých výpravách došel k přesvědčení, že cestování je osobitým typem univerzity. „Trasa dává specifický druh vzdělání v tom, že vám nikdo neříká, co máte dělat," tvrdí poutník, který se vydal na cestu i kvůli tomu, že studoval dějiny umění a historických památek je na trase spousta. Denně ušel desítky kilometrů. Jídlo si kupoval, vařil si málo. „Oheň se rozdělávat ve většině zemí nesmí, proto jsem třeba po celý měsíc neměl teplé jídlo," naznačil.

O KRAJINÁCH I JEJICH EXOTICKÉM JÍDLE

Sedmý ročník Cestovatelského mišmaše si přítomní zpříjemnili i vynikajícími exotickými pochoutkami. „Osobně bych doporučil zejména indický dhal a čapátí," doporučil kuchař Zbyněk Tilšer z Napajedel, který se učil vařit i na Srí Lance. Nabízel také arabský kuskus se zeleninou, hummus s pitou, falafel, thajské závitky a další dobroty.

Mezi dobrodruhy, kteří se podělili o své zážitky, patřili také Juraj Kordik a Milan Ondruš, kteří promítali fotky ze své zajímavé cesty po Barmě. Štěpán Trojánek potom představil projekt, jak cestovat po světě „pod 7 kilo". Besedami ale mišmašový večer neskončil. O večerní zábavu, která probíhala v Klášterní kapli, se postarala houslistka a zpěvačka Jitka Šuranská ze Zlína. Následoval ji world akustik punk projekt 12:Piet složený z hudebníků z Nivnice, Uherského Brodu a Prahy. Muzikanti se navzdory svému odlišnému přístupu natolik shodli v lásce k lidovým písním, že si dvě zahráli společně.

„Hned po prvních dvou přednáškách jsme se dostali do hodinového skluzu, což bylo náročné obhájit hlavně u posledních účastníků programu těch, co přišli na koncert," posteskla si Alžběta Medlová z Klubu kultury Napajedla. „Každopádně je to akce, kterou je fakt příjemné pořádat, protože se sejde široká veřejnost, zajímaví hosté, profesionálové i ti, kteří třeba stojí před tolika lidmi poprvé," vysvětluje Alžběta Medlová. „Já jsem si užila závěrečný koncert, ale hlavně mě těší, že akce má uvolněný ráz, letos se to velmi povedlo," raduje se společně s dalšími organizátory.

Na Cestovatelský mišmaš se přišel podívat i Radim Příbramský, který se před dvěma dny vrátil ze Srí Lanky. „Cestování je skvělé, poznáš nejen různé lidi, ale hlavně sám sebe," říká přesvědčivě. Na Srí Lance strávil tři týdny. „Vyrazil jsem po Štědrém večeru a byla to skvělá volba," pochvaluje si. Na své výpravě viděl ve volné přírodě slony, opice a další divoká zvířata. Zvládl i výstup na posvátný Adam´s Peak za svítání. „Vystoupat šest tisíc schodů je sice náročné, ale stálo to za to," dodává mladík z Fryštáku, který po Srí Lance prochodil desítky kilometrů. Cestu do exotické země by všem doporučil.