Monolit je posvátným místem Austrálců, kteří desetiletí intenzivně vedli kampaň za záchranu své posvátné hory. Na vrcholku, který je ve výšce 348 metrů nad okolní planinou, podle nich sídlí duchové, kteří bdí nad dušemi mrtvých. Zřejmě i proto tradují zvěsti, že výstup na ni nosí smůlu. Od 50. let si hora vyžádala 35 životů.

I to byl jeden z důvodů, proč se nyní tamní správa rozhodla změnit názor a obří červený monolit, známé též jako Ayers Rock, ochránit před nájezdy horolezců.

„Je to mimořádně významné místo, ne žádné hřiště ani zábavný park,  jako je Disneyland,“ citovala po rozhodnutí předsedu představenstva Národního parku Uluru-Kata Tjuta Sammyho Wilsona BBC. „Pokud já sám cestuji do jiné země a existuje tam nějaké posvátné místo, nepřístupný prostor, respektuji nařízení a nevstupuji tam,“ dodal.

The Guardian v této souvislosti upozornil i na nepochopitelné chování turistů, kdy na vrcholu dokonce močili.

Podle Wilsona byli v průběhu let místní domorodci, kteří usilovně žádali o zákaz vstupu, kvůli turistické atraktivitě symbolu Austrálie zastrašováni. „Tímto krokem přitom cestovní ruch nekončí. Tak tedy pojďme, uzavřeme monolit dohromady,“ řekl Wilson po hlasování rady, kterou tvořilo osm tradičních vlastníků a čtyři zástupci vlády.

Oficiálně dojde k uzavření stezky 26. října 2019. Tedy přesně 34 let poté, kdy byl park předán do rukou domorodým Austrálcům.

Podívejte se na Uluru z ptačí perspektivy

Proti rozhodnutí nic nenamítá ani turistické centrum pro Střední Austrálii a s rozhodnutím souhlasí. V loňském roce se proti návrhu zavřít stezku postavil tehdejší ministr Severního teritoria Adam Giles a označil ho za „směšný“.

„Měli bychom se spíše zaměřit na to, jak zajistit stezku na horu bezpečnou a s pravidly, která budou ctít duchovní stránku,“ uvedl Giles, který je přitom taktéž jedním z domorodců.

Samotný park je přístupný po celý rok a měl by zůstat i nadále. Přesto počasí a nebezpečný terén vedl v posledních dvanácti měsících k tomu, že byla stezka častokrát turistům uzavřena. Od padesátých let minulého století zemřelo při zdolávání hory nejméně 35 lidí.

Podle webových stránek parku každý rok navštíví Uluru i přes odloučenou polohu v polopoušti nedaleko města Alice Springs kolem 300 tisíc turistů, píše agentura Reuters.

Uluru

  • Největší monolit na světě se tyčí do výšky 348 metrů nad okolní rovinatou krajinu a do země zasahuje až 5 km hluboko
  • Dlouhý je 3,6 km a široký 2,4 km
  • Geologické stáří je až 600 mil. let
  • Je pověstný tím, že v závislosti na slunečním záření mění barvu od oranžové přes jantarovou až po karmínovou
  • Od roku 1985 figuruje na seznamu Světového dědictví UNESCO
  • Na vrchol jako první vystoupil William Gosse v roce 1873 
  • Od 50. let hora připravila o život 35 turistů, posledního v roce 2010
  • Jen v letech 2002 až 2009 bylo zaznamenáno na 74 záchranných akcí, které vyžadovaly lékařskou péči