Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moravská Pálava: Výprava za vinohrady, památkami a nádhernou přírodou

Pálava se svými více než osmi tisíci hektary rozlohy nabízí spoustu míst k výletům. Vydejte se s námi po stopách jednoho z nejkrásnějších krajů republiky. Turisté sem od jara do podzimu jezdí kvůli dechberoucím scenériím, vinohradům produkujícím skvostná moravská vína, ale i za pěší a cyklistickou turistikou či dávnou historií, sahající až do doby kamenné. 

22.8.2018
SDÍLEJ:

Pouzdřanská step, PálavaFoto: CC BY-SA 4.0: Hladilkarel; Wikimedia

Pálava je oblíbenou dovolenkovou destinací už řadu let. Území o rozloze 83 kilometrů čtverečních pokrývá hřebeny Pavlovských vrchů, Milovický les a sníženinu jižně od něj až po státní hranici s Rakouskem. V kraji sídlí krásná jihomoravská města Mikulov, Kletnice, Dolní a Horní Věstonice a Pavlov.

Pavlovské kopce budované tvrdými vápenci vytvářejí na mnoha místech malebné skalní útesy, z nichž mnohé zdobí zříceniny hradů. Ční nad jinak rovinatou krajinou úrodných vinic, dubových hájů a lužních lesů či jiných mokřadů.

Unikátní příroda

Vzhledem k zeměpisné poloze a velké různorodosti dílčích úseků jsou dnes Pálava i její okolí domovem nespočtu cenných druhů rostlin a zvířat. Mnohé z nich se dokonce nevyskytují nikde jinde v České republice! Spatřit tu tak můžete například motýly otakárky ovocné či ohrožené brouky tesaříky obrovské.

Od roku 2004 zde v rámci ptačí oblasti ochraňují i populace čápa bílého či orla mořského, který přilétá zimovat na novomlýnských nádržích a v Křivém jezeru. V létě a v zimě sem přilétají mnohé druhy netopýrů, kteří sídlí v dutinách stromů a v jeskyních vápencových útesů.

Protože se Pálava nachází v severozápadním výběžku Panonské nížiny, tedy v nejteplejší a téměř nejsušší oblasti České republiky, vinná réva tu roste skoro sama. Téměř středomořské podnebí umožňuje také výskyt mnoha druhů rostlin, které kvetou pouze tady.

Symbolem pálavské krajiny jsou barevné kosatce nízké, které ovšem najdete na skalní stepi Děvína jen zjara. V současných týdnech se tak místo něj můžete potěšit třeba příjemnou vůní bílých květů proskurníku lékařského. Mimořádné postavení tohoto českého kousku přírody dokládá zápis na seznam přírodních památek UNESCO.

Bohatá historie

Pálava má snad více než kterékoliv jiné místo v České republice historickou a mytickou důležitost. Prastará krajina jižní Moravy patří k nejdéle osídleným místům u nás. Mezi dnešními Dolními Věstonicemi a Pavlovem existovala pravěká tábořiště lovců mamutů, z nichž archeologové vykopali nejen skládky mamutích kostí a pozůstatky ohnišť, ale i světoznámou sošku Věstonické venuše.

Ve 2. století stál na návrší nad levým břehem Dyje římský vojenský tábor a na nedalekém Pohansku existovalo významné středisko Velkomoravské říše. Ve středověku se centrem kultury stal zase Mikulov, jemuž toto výsostné postavení, alespoň v rámci Pálavy, patří dodnes.

Toto město se pyšní jedinečnou architekturou, obdivovanou nejedním nadšencem historie. Na starém náměstí stojí řada renesančních domů, z nichž nejvýznamnější je rohový dům U Rytířů z roku 1591, který zdobí sgrafita s biblickými a antickými výjevy. Nepřehlédnutelnou dominantu města tvoří barokní zámek Mikulov, ale ani zde výčet cenných památek nekončí.

Máte-li čas, zajděte do kaple sv. Šebestiána na vrcholu Svatého kopečku nebo do kostela sv. Anny, kde se nachází pohřební kaple starobylého rodu Dietrichsteinů, který je s městem spojován.

Část Mikulova v těsném sousedství zámeckého vrchu byla v 15. století obydlená židovským obyvatelstvem a později se vyvinula v rozsáhlé židovské ghetto. Jeho jádro spolu se synagogou, hřbitovem a židovskými lázněmi můžete prozkoumat v rámci naučné stezky židovskou čtvrtí.

Procházka celým krajem

Při procházkách po Pavlovských skalách se vám nabízí krásný pohled na lesy s lípami a javory, šípkovou doubravu i skalní step. Pokud se nemůžete rozhodnout, co byste vlastně z Pálavy chtěli vidět, můžete se vydat na 14 kilometrů dlouhou cestu, jež vás provede celým krajem.

Volnou chůzí s pravidelnými zastávkami vám zabere maximálně 6 hodin. Začíná na severním okraji Mikulova, kde se nachází významný židovský hřbitov.

Jeho základy se datují až do 15. století, a pokud se pozorně projdete mezi náhrobky, možná objevíte nejstarší čitelný hrob z roku 1605. Nedaleko stojí jeskyně Turold, která je naším největším jeskynním systémem v druhohorních vápencích.

Krápníky, jak je znáte, tu ale nenajdete. Místo nich vás překvapí zajímavé bílé útvary, které vypadají jako houba. Zde se můžete napojit na krátkou naučnou stezku, která vás provede dalšími jeskyněmi a Geoparkem Turold, bývalým lomem, jenž se proměnil ve venkovní expozici hornin.

Pokračujte po červeném značení a neminete další zajímavá místa, jako je Kočičí skála, Stolová hora a Sirotčí hrad. V obci Perná můžete uhnout po modrém značení a zpestřit si tak výlet prohlídkou skal Trůnu a Martinky. Za Klentnicí se napojíte na naučnou stezku Děvín, která vás provede nejpřísněji chráněných územím CHKO Pálava, a pak vystoupáte na nejvyšší vrchol Pálavy, Děvín, vysoký 554 metrů nad mořem.

Výšlap bude asi nejnáročnějším úsekem cesty, ovšem pohled, který se vám naskytne na jeho vrcholu, stojí za veškerou námahu. Po krátkém odpočinku můžete pokračovat ke zřícenině hradu Děvičky, který byl založen roku 1222, a odtud pomalým klesáním dorazíte do Dolních Věstonic.

Praktické informace
Ubytovat se na Pálavě během turistické sezony bývá problematické. Pokud neseženete místo v penzionu, existuje ještě možnost přespat pod stanem či jiným přístřeškem v kempech nebo na jediném veřejném tábořišti v CHKO Pálava. Nachází se v bývalém vápencovém lomu před obcí Klentnice směrem od Mikulova a nabízí dvě ohniště a základní hygienické zázemí.

Můžete si rovněž prohlédnout nabídku bytů a pokojů sdílených prostřednictvím služby Airbnb. Turistické a cyklistické trasy jsou vyznačené například na stránkách Mapy.cz. Chcete-li se informovat o možnostech provozu jiných sportů či zjistit další podrobné informace o Pálavě, jděte na palava.ochranaprirody.cz či na stránky města Mikulov.

Bude-li vám přát počasí, můžete si výlet na Pálavu zpestřit návštěvou jednoho z největších aquaparků u nás. Aqualand Moravia obývá vodní nádrže Nové Mlýny.

Autor: Nikita Rybová

Místo události:
22.8.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Recepční vysokoškolských kolejí 90 Kč Přijmeme recepční pro administrativní budovu. Náplň práce - správa recepce, komunikace s klienty, ubytování studentů. Administrativa - Telef. konzultant se slovenštinou! 30 000 Kč Konzultant CC! Tel. komunikace s klienty ve slovenském jazyce, kteří již sami projevili zájem o naše produkty (voláme jen klientům, kteří si na internetových stránkách udělali cen. kalkulaci na povinné ručení, havarijní poj.). Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 25 000 Kč Elektromechanici ELEKTROMECHANIK TROLEJBUSŮ OD 135 KČ / HOD. ČISTÉHO - I PRO ABSOLVENTY. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Přijmeme zaměstnance na pozici elektromechanika či elektromechaničky pro výrobu trolejbusů. Vhodné i pro absolventy., , Náplň práce:, - montáž trolejbusů – kompletace trolejbusu, osazování elektro díly, rozvody kabeláže, , Požadavky:, • Min. vyučení v elektrotechnickém směru, • Znalost výkresové dokumentace , • Praxe, , Nabízíme:, • Smlouvu na HPP, • Dlouhodobá spolupráce, • Možnost záloh, • Možnost ubytování , , Hodinová mzda:, • Po zapracování 145 ,- / hod. čistého, , Nástup MOŽNÝ IHNED, , V případě zájmu volejte či pište na tel: 777 743 051 nebo zasílejte své životopisy na e-mail : plzen@markmont.eu Poděbradova 1, Plzeň – V budově Avalon centrum. MARKMONT S.R.O.. Pracoviště: Markmont s.r.o. - plzeň, Poděbradova, č.p. 2842, 301 00 Plzeň 1. Informace: Nikola Paldusová, +420 777 743 051. Technika a elektrotechnika - Technik kolejových vozidel 33 300 Kč Společnost Rail clinic s.r.o. přijme do svých řad zaměstnance pro pozici technik oprav pro mobilní servis nákladních vagonů. Předchozí znalost kolejových vozidel, řidičský průkaz a svářecí průkaz výhodou. Nástup možný ihned.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Humanitární loď Aquarius
7 10

Panama zbavila loď Aquarius registrace. Posíláte lidi na smrt, tvrdí organizace

Učitelka mateřské školy v Jívové Darina Nešporová na Pražském hradě, kde od prezidenta Zemana převzala Zlatý záchranářský kříž
4 6

Učitelka z Jívové, která zachránila děti při nehodě, dostane státní vyznamenání

Na Radotínském mostě hořelo auto. Pražský okruh ve směru na Plzeň stál

Zatímco většina míst v Praze a celém Česku se vzpamatovává z následků vichřice, na Pražském okruhu řádil jiný živel. Hasiči museli na Radotínský most kvůli požáru osobního automobilu. Komořanský tunel byl kvůli tomu uzavřen, takže okruh ve směru z dálnice D1 na plzeňskou D5 nějakou dobu stál.

Dvojice drsně přepadla obyvatele rodinného domu

Kriminalisté velmi rychle objasnili drsné loupežné přepadení, ke kterému došlo minulý týden na Jemnicku. Muž se ženou tam v jedné z obcí vnikli do domu, kde muž fyzicky napadl oba obyvatele. Dvojice se poté zmocnila peněz a dalších věcí a utekla.

AKTUALIZOVÁNO

Změna financování matrik se odkládá. Malé obce si oddechly

Změnu financování matričních úřadů, které měly být od ledna financovány podle počtu provedených zápisů, ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) odložil. V tiskové zprávě dnes uvedl, že po jejím zavedení by na provoz matrik neměly některé radnice peníze. Sdružení místních samospráv ČR (SMS ČR), které se změnou dlouhodobě nesouhlasí, Hamáčkův krok uvítalo. Sdružení zdůraznilo, že se diskusi o změně financování nebrání, navrhuje ale, aby úřady dostávaly část financí paušálně.

Kdo víc? Praha 1 chtěla měřič hluku jako bič na opilce, strážníci nic nevěděli

Městská část Praha 1 přišla nedávno s nápadem, který měl pomoct v boji proti takzvaným alkoholovým turistům v centru metropole. Jenže z opatření na snížení hluku se hlavně v noci stává spíše atrakce pro opilce nebo vtipálky. Lidé se vsázejí o to, komu displej ukáže vyšší hodnotu. A starousedlíci si stěžují strážníkům.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT