Než začnete zařizovat psí dovolenou u moře, zvažte, jestli je to právě pro vašeho psa opravdu to pravé. Udělejte si malý osobní dotazník a zodpovězte si otázky, jak o něj bude postaráno, pokud by zůstal doma, jak snáší vaši nepřítomnost, jak snáší cestování, změnu prostředí, horko, jestli má rád vodu a jaký je jeho zdravotní stav.

Podrobně plánujte

Pokud vám z toho všeho vyjde, že dovolená u moře je pro vaše psa to nejlepší, neváhejte a vezměte ho s sebou. Vše je ale potřeba naplánovat dostatečně dopředu. Zjistit si, jaké je potřeba očkování (někdy může vyřízení trvat až tři týdny), zajistit psovi pas, čip a podobně. Pokud do cílové destinace nedorazíte během jednoho dne a budete muset cestou někde přespat, nezapomeňte, že musíte mít zajištěné i na toto přespání spolehlivý hotel, kde vás i se psem přijmou. Pejskovi s sebou vezměte dostatek vody a krmení, na které je zvyklý.

Nezbytná lékárnička

Samozřejmostí je psí lékárnička, do které nezapomeňte kromě dezinfekce přibalit krém na tlapky (rozpálený povrch jim rozhodně neprospěje) a hlavně kapky do očí. Ty se budou hodit zejména psím potápěčům.

Myslete na to, že na pláži musí mít zvíře možnost schovat se do stínu – ať už pod slunečník, nebo pod stromy. Pokud jedete do neznámé destinace, vezměte s sebou pro jistotu něco, co psovi stín poskytne, kdyby nebyl „z přírodních zdrojů". To, jak bude pes snášet slanou vodu, je individuální. Někdo doporučuje psa každý večer raději osprchovat, ale možná zjistíte, že to ten váš ani nepotřebuje a mořská voda mu vůbec nevadí.

Nezapomeňte s sebou všude nosit sáčky na psí exkrementy, protože v jižanských zemích na pejskaře v tomto ohledu nepamatují. Nicméně to, že po psovi uklidíte, se samozřejmě předpokládá. Kdo by také chtěl ležet na pláži, která je plná… no víte čeho. Dobře naplánujte období, kdy na dovolenou vyrazíte. Ideální je vypravit se v době, kdy nepanují největší horka, takže v červnu, nebo v září.

Do měst raději ne

Budete-li se psem trávit čas na pláži, určitě si to pořádně užije a vy s ním. Jiné to je ale s výlety po památkách a do města. Tam je teplota vyšší než na pláži, pro psa takové výlety budou spíše utrpením a snadno může dojít i k přehřátí. Než ho brát s sebou do města, raději ho nechte odpočívat doma na terase, kde má klid, stín, vodu a vše, co potřebuje.

A jaké jsou osvědčené psí destinace? Obecně musíte počítat s tím, že na hodně pláží je přístup se psem zcela zakázaný. Čím méně turistická destinace, tím více „volných" pláží, kde se v klidu můžete se psem koupat a nikdo si vás ani nevšimne.

Čím dál oblíbenější psí destinací se v poslední době stává Itálie. Italové sice psy zrovna nemusí, ale v pejskařích objevili další velkou turistickou skupinu, která jim může přinést peníze, a tak se jim začali přizpůsobovat a snaží se jim vycházet vstříc. V Itálii tak v poslední době vzniká snad nejvíc psích pláží ze všech jižních zemí.

Italské a chorvatské pláže

Nejoblíbenější je oblast severního Jadranu, už proto, že se nachází pro nás v přijatelné vzdálenosti. Za nejkrásnější psí pláž v Itálii bývá označována pláž v Lido dei Pini v Bibione. Využít můžete lehátka se slunečníky, táhne se asi v délce 1,5 km a v blízkosti je parčík a piniový lesík. Známá je též pláž Pluto, která má dokonce své webové stránky (www.laspiaggiadipluto.com). Tam můžete zhlédnout i několik videí, na nichž je evidentní, že tato pláž je opravdový psí ráj. Písečná, široká, dlouhá a je zde pozvolný vstup do vody.

A navíc, Italové zde předvedli, že když chtějí, tak umí dát mazlíčkům to nejlepší. Najdete zde totiž spoustu atrakcí určených právě pro psy a pamatováno je i na veterinární péči či lekce agility.

Oblíbenou destinací pejskařů je též Chorvatsko, i když zde je otázkou, do jaké míry jde spíše o setrvačnost. Chorvaté stejně jako Italové psy zrovna nemilují, ale na rozdíl od Italů se ani nijak nesnaží turistům-pejskařům, kteří jim přináší peníze, nějak vycházet vstříc. Chorvatsko již kromě toho zdaleka nepatří mezi levné destinace.

Nicméně i zde samozřejmě najdete pláže, kde se se psem koupat můžete. Vybírejte ale místo pobytu pečlivě předem. Pobřeží totiž může být skalnaté, a tím pádem pro psa zcela nevhodné. Dalším nebezpečím jsou ježci, kteří se v Chorvatsku vyskytují poměrně často. Na mnoho pláží je psům vstup zakázán.

K plážím, kde se se psem koupat můžete, patří například ty na Istrii: pláž u kempu Istra v Poreči, v Rovinji zátoky Lone, Cuvi či Borik-Figarola, několik pláží v Umagu, dále na Kvarneru pláž Podvorska v Crikvenici, pláže v Opatiji, na ostrově Krk či Lošinj. Vypravíte-li se až do Dalmácie, najdete místo ke koupání například na ostrově Mljet, Murter či Vis nebo ve Vrsi.

Vzdálenější Řecko

Jestliže nemá váš pes problém s cestováním, můžete se vypravit i do Řecka. Vzhledem ke vzdálenosti se to však vyplatí spíše v případě delší dovolené. Cestu patrně nezvládnete na jeden zátah a budete muset někde přenocovat.

Na rozdíl od Chorvatska v Řecku není tolik ježků. Počítejte ale s tím, že ani Řekové láskou ke psům neoplývají a určité riziko tam mohou představovat i místní toulaví pejsci, kterých je oproti Chorvatsku více. V Řecku je ale snazší najít neoficiální malou pláž, kde budete téměř sami. Nejblíže je asi Olympská riviéra, zrovna tam však pláže bývají hodně plné a místo, kde se budete moci se psem koupat, budete muset hledat déle.

Kdo se ale vydá ještě dále, například na některý z ostrovů v Jónském moři, bude za dlouhou cestu (kolem 2000 km) odměněn pobytem v nádherném místě se spoustou pláží.

pozor na přehřátíPřehřátí je pro psa hodně nebezpečné. Projevuje se tak, že zvíře těžce a rychle dýchá, zvýšeně sliní a funí. V takovém případě ho ihned umístěte do chládku (ne do výrazně studenějšího prostoru, velký teplotní rozdíl není dobrý). K dispozici musí mít dostatek vody – ne úplně studené, spíše odstáté. Pít ho ale nenuťte. Můžete mu mokrým ručníkem chladit bříško, hlavu a tlapky. Stabilizovaného pejska raději vezměte k veterináři.

Denisa Haveldová