O nejaktuálnějším dění na někdejším sídle renesančního šlechtice Kryštofa Haranta jsme si povídali s kastelánem Janem Murdychem.

Sezona je v plném proudu, jak ji zatím hodnotíte?
Se začátkem letní sezony můžeme být nad míru spokojeni, během uplynulých červencových svátků to tady na hradě vypadalo jak na Karlově náměstí v Praze, lidí tu bylo opravdu spoustu, dokonce 5. července jsme trhli návštěvnický rekord, kdy na prohlídky přišlo 504 platících návštěvníků, k pětistovce jsme se blížili i následující den. Teď už jsme na obvyklém prázdninovém průměru kolem dvou set padesáti lidí.

Mohou si návštěvníci v expozici prohlédnout nějaké novinky?
Dobrá zpráva tohoto týdne je, že se nám do expozice po tři čtvrtě roce vrátil unikátní husitský palcát. Byl totiž na restaurování v turnovské šperkařské škole, kde jsou specialisté na restaurování kovových předmětů. Už už mu hrozilo, že se rozpadne, ale teď zas vypadá moc pěkně. Spolu s palcátem do expozice přibyly i dva restaurované hroty šípů. A máme i jednu zajímavost mimo expozici.

Nedávno jsme v hradním archivu objevili dokumentární film z roku 1971, jmenuje se Muži z hradu Pecka a natočil ho režisér Pavel Kačírek jako svůj absolventský film na tehdejší Filmové akademii múzických umění pro nově vznikající druhý program Československé televize. Dokument zachycuje bývalého průvodce hradu Josefa Hetfleische a popisuje také, jak v té době probíhalo čištění a rekonstrukce hradní studny, což je zvlášť pro místní opravdu zajímavé téma.

Hrad to nejsou jen prohlídky, ale i spousta doprovodných akcí – v posledních týdnech byl program opravdu pestrý…
Ano, máme za sebou dobývání hradu se skupinou historického šermu Rego, která se společně s dalšími šermíři hrad pokusila dobýt celkem třikrát, ale ani jednou se jim to nepovedlo, tak doufáme, že další neúspěšné pokusy přijdou zase příští rok. Moc hezké bylo divadelní představení místního dětského souboru Smajlík, týden před prázdninami proběhl tradiční hudební festival, na kterém zahrálo třináct kapel a program zpestřilo několik divadel. Bohužel s účastí lidí to bylo o něco slabší, tak doufáme, že příští rok se to zase zlepší. Naopak skvělá návštěvnost byla na koncertu komorního smyčcového orchestru Musica Antiqua z Trutnova, který jako každoročně přijel zahrát na začátek prázdnin – rytířský sál prakal ve švech a použili jsme úplně všechny židle, které jsme na hradě měli…

Na co byste pozval návštěvníky v nejbližší době?
O víkendu přijela na hrad skupina historického šermu Sinister z Prahy, budou tady celý týden a každý den mají tři vystoupení. Je to zčásti šermířina s meči a dalšími zbraněmi, z části tance, ale hlavně je to poměrně velká sranda. Tuto sobotu jejich pobývání na Pecce vyvrcholí ohnivou show, kdy od deseti hodin večer na hradě vypukne ohnivé běsnění.
Věra Kociánová