Sjezdovka v Němčičkách je pokrytá umělým povrchem, který umožňuje lyžování i za nepříznivých sněhových podmínek. Přírodní sníh na jihu Moravy zatím není, počasí ale částečně přálo tvorbě umělého. "Zasněžili jsme spodní třetinu svahu, máme na něm asi pětadvaceticentimetrovou vrstvu sněhu," řekl Jaroslav Stávek z němčičského areálu. Vlek bude o víkendu v dopoledních hodinách sloužit lyžařské škole, vystřídá se na něm asi 380 dětí. Odpoledne bude k dispozici veřejnosti.

Pokud to počasí umožní, už během příštího týdne by se mohl rozjet vlek i v Olešnici na Blanensku. "Už zasněžujeme, počítáme s tím, že začít lyžovat by se tu mohlo ve středu či ve čtvrtek," řekl správce areálu Jiří Kotlán. Příští víkend by se pak mohl rozjet vlek i ve Filipově údolí na Hodonínsku, kde už podle Lubomíra Žáka z tamního areálu také zkoušeli zasněžovat. Před Vánoci by se mohl rozjet vlek ve Ski areálu Hodonín u Kunštátu na Blanensku. V něm podle zástupce střediska Josefa Kšici dokončují rekonstrukci kotev na vleku a do zásoby vyrábějí umělý sníh.

Na začátek zimy jsou připraveni i v Předklášteří u Tišnova na Brněnsku, tam se ale poslední dvě sezony kvůli teplým zimám nelyžovalo. Podle provozovatele vleku Pavla Ivánka je tak velkou otázkou, zda se bude lyžovat letos.

Vlekařům na jižní Moravě obecně nepřeje nejen počasí, zimy jsou v regionu teplé, mírné a většinou bez sněhu, ale ani veřejnost. Lyžování není na rozdíl od cyklistiky, jízdy na koních nebo pěší turistiky v regionu příliš rozšířeným sportem.

Svahy jsou na jižní Moravě mírné a krátké. Lidé tak za lyžováním vyrážejí spíše do Beskyd, Jeseníků či Alp.