Sumčák

Kde: Ostrá
Vstupné jednodenní: 1200 Kč
Proč právě sem: Pokusit se zdolat dvoumetrového sumce mohou zkušení rybáři i laici v pískovně Ostrá nedaleko Lysé nad Labem. Komerční lov typu chyť a pusť si vyzkouší také lidé, kteří nevlastní rybářský lístek. Mohou si půjčit vybavení potřebné k ulovení majestátního krále českých vod. K dispozici jsou čtyři chatky pro dlouhodobější lov a jedno místo pro karavan. V deset metrů hluboké pískovně žije přes dvě stě sumců, mezi nimiž je i třicet pět albínů. Největší ulovený sumec měřil 252 centimetrů.

Rampichov

Kde: Letkov
Vstupné jednodenní: 500 Kč
Proč právě sem: V soukromém revíru Rampich si mají možnost zalovit profesionální rybáři, ale na své si přijdou i úplní začátečníci. Čeká na ně totiž odborné poradenství, možnost zapůjčit si pruty, podběráky a koupit vhodnou návnadu. Rybník najdou zhruba tři kilometry od Plzně. Pstruha duhového, candáty, kapry, líny a mnoho dalších ryb mohou rybáři pustit zpět do vody nebo si úlovek odkoupit, nechat očistit a vykuchat. Zájemci si vyzkouší také muškaření a v zimě lov na dírkách.

Rybníky Černá v Pošumaví

Kde: Černá v Pošumaví
Vstupné jednodenní: 200 Kč
Proč právě sem: Soukromý revír Rybníky Černá v Pošumaví nabízí celoroční lov ryb i pro zájemce, kteří nemají rybářský lístek a vybavení. Lidé si zachytají na soustavě několika rybníků, kterou v minulosti vybudoval na starém mlýnském náhonu hrabě Kolowrat. Rybáři mohou chytat amury, štiky, líny, pstruhy, siveny a kapry. Během hlavní sezony si úspěšní lovci mohou nechat čerstvě ulovené pstruhy nebo siveny okamžitě připravit k jídlu. V zimě rybáři vyrazí i na lov ryb skrze vysekané otvory do ledu.

Infografika

Rybník Ráj

Kde: Holín u Jičína
Vstupné jednodenní: 250 Kč
Proč právě sem: Sportovní rybaření ve stylu chyť a pusť si užijí zájemci v malebné krajině pod Prachovskými skalami. Rybník Ráj u Holína je soukromý a k lovu ryb tak lidé nepotřebují rybářský lístek. Mohou použít vlastní prut nebo si výbavu půjčit. Ve vodách na ně čekají jeseteři, amuři, kapři nebo štiky. Zájemci mohou lovit i v noci. U rybníka si postaví stan a zarybaří si i několik dní. V Ráji si zachytají také děti. Každoročně pro ně organizátoři chystají
přes léto rybářské tábory.

Hůrka

Kde: Horní Planá
Vstupné jednodenní: 400 Kč
Proč právě sem: V rodinném Pstruhařství Hůrka čeká na návštěvníky nevšednízážitek. Oběd nebo večeři si totiž mohou sami vylovit z křišťálových vod rybníků u Lipna. Napájejí je potoky ze Šumavy a jejich kaskádovité rozložení je ideálním prostředím pro chov pstruha duhového. Kromě něj tam najdou rybáři i kapra, lína, sumce a další sladkovodní ryby. Úlovky lidem připraví přímo na talíř v Rybí restauraci Hůrka. Zájemci také mohou využít možnosti ubytování a ryby si sami ugrilovat na zahradě.

Lázně Bohdaneč

Kde: Lázně Bohdaneč
Vstupné jednodenní: 150 Kč
Proč právě sem: Kapry, líny, candáty, ale i sumce a štiky mohou lidé ulovit v revíru u Lázní Bohdaneč na Pardubicku. Areál uprostřed krásné přírody je vhodným místem na výlet pro celou rodinu. Najdou v něm totiž ubytování, restauraci a hřiště pro děti. Rybářské vybavení pro lov na dírkách, pruty na dravé ryby a kapry zájemci seženou v místní půjčovně. V ceně denní povolenky je zahrnuto také vypůjčení rybářského prutu. Začátečníkům s lovem ryb poradí zkušený personál.

Davidův mlýn

Kde: Staré Těchanovice
Vstupné jednodenní: 180 Kč
Proč právě sem: Areál Davidův mlýn nabízí tři rybníky. Větší z nich s kapry, candáty, štikami a sumci si užijí zkušení rybáři. Pokud se ubytují v místním penzionu, mohou si úlovek odnést a sami ugrilovat nebo nechat zpracovat v restauraci. Pro začátečníky a děti je určen menší rybník, který je zarybněn pouze pstruhy. Zde lidé neplatí za povolení k rybaření, ale pouze za vylovené ryby. Živou rybu si můžou rovnou koupit a nechat vyvrhnout i ti, kteří sami rybařit nechtějí.

Kaprodrom

Kde: Olomouc
Vstupné jednodenní: 229 Kč
Proč právě sem: Příznivci rybaření najdou oázu klidu poblíž centra Olomouce na Kaprodromu. V areálu si zapůjčí všechnu potřebnou výbavu. Kapry, jesetery i amury si lidé následně odnesou domů. Rybník je v letních měsících otevřen od rána do setmění. Vhodný je především pro rodiny s dětmi. Na ty totiž kromě rybaření čeká i koupání nebo zábava v lanovém centru. Dospělí návštěvníci zase ocení čerstvé ryby a další grilované speciality v místní restauraci.

U Jejkala

Kde: Vranov nad Dyjí
Vstupné jednodenní: 200 Kč
Proč právě sem: Zájemci, kteří by si chtěli ulovit kapra, lína, štiku nebo sumce mohou zavítat do Vranova nad Dyjí. Ve dvou soukromých rybnících U Jejkala si zachytají i bez rybářského lístku. Najdou je asi dva kilometry od Podmyče, přičemž poslední kilometr musí dojít pěšky. Oba rybníky se nachází na kraji lesa v malebné přírodě Národního parku Podyjí. Kvůli tomu ale není možné u vody přenocovat. Ulovené ryby si úspěšní lovci mohou odnést za poplatek.

Jak probíhá výlov rybníků U Jejkala? Podívejte se. 

Zlatohorský rybník

Kde: Kamberk
Vstupné jednodenní: 500 Kč
Proč právě sem: Vypravit se na dravé vodní ryby na loďce mohou zájemci na Zlatohorském rybníku. K dispozici jsou pro ně tři loďky, které si ale musí v předstihu rezervovat. Třinácti hektarový rybník ukrývá štiky, amury, kapry a okouny. Zalovit si ale mohou pouze rybáři s platným rybářským lístkem. Rybník je rozdělen na jednotlivé revíry, které si lidé pronajmou na jeden až sedm dní. Tři revíry je možné si pronajmout pouze s karavany, které jsou u rybníka přistaveny.

Infografika

Lucie Kohoutková, Ladislav Zouhar