Příběh uprchlíků tak pokračuje po 100 letech od konce bojů. Připomínají se tak jedinečné příběhy lidí, jejich předků a to jak memento lidských dějin vidí dnes.

Svatá Hora u Příbrami se stala místem setkání pro italské utečence v době 1. světové války. František Xaver Holas popisoval návštěvy italských utečenců v knize Dějiny Svaté Hory již v roce 1929: „Dne 15. července 1917 přijelo opět jiné procesí italských vystěhovalců z okolí Stříbra, Touškova, Bělčic, z Příbramě a Březových Hor, ano až z Moravy od Třebíče, Náměště a Mohelna. Přivedl je italský kněz Girolamo Viviani. Dne 13. srpna přišlo opět jiné procesí italských vystěhovalců od Bechyně a Rakovníka počtem asi 100 hlav se svým knězem P. Liberiem Alamerem.

Je důležité si také připomenout, že během 1. světové války zemřelo mnoho sportovců a olympijských vítězů. Všechno se v Evropě zastavilo: nejen normální život, ale i sport. Válka vzala životy a kariéry velkých mistrů: v Itálii i dalších zemích. Oriani, vítěz Tour de France v roce 1913, Georges Lucien Mazan, alias Petit Breton, François Faber, Octave Lapize - cyklistické legendy, které padly během 1. světové války.

Pravidelně každý rok jsme organizátoři vzpomínkové akce na kole do Bavorska, a tak se zrodila myšlena dojet až do Valle di Ledro, kdy jindy než při výročí 100 let od koce 1. světové války a zároveň v roce, ve kterém si naše země připomíná výročí svého vzniku. Na kole člověk má možnost vnímat krajinu, místa a potkat lidi, které autem jen mine a nikdy nepozná.

Cesta utečenců směřovala před 100 lety zpět do své vlasti, přesto mnoho kontaktů pokračovalo a rozvíjelo se i v době komunismu, i proto je téma utečenectví překvapivě aktuální i dnes. Ač dnes nejsme součástí Rakousko-Uherské monarchie, ale jedné Evropy.

Cestou poznají jedinečná místa na cestě z Čech do Itálie, kravky na kopcích, tradiční české nebo italské poštovní schránky, trhy s regionálními potravinami, místní pivnice nebo tradiční kavárny, kde je nejlepší si dát pravé italské espresso, voní tam nejen máslové croissanty, ale i české lívance a dobrá káva. Slovy autora a člena výpravy Josefa Hovorky: "Důležité je poznat lidi a jejich svět a vidět vše i trochu česko-italskýma očima. Pak můžeme poznat mnohem více než jen cesty, domy, lidi, ale skutečný život charakter a už to nejsou jen domy a památky z průvodce, ale život, takový jaký je, obyčejný přesto plný energie.