Na michelinský seznam nejlepších jednohvězdičkových restaurací Evropy letos jako třetí z ČR přibyla pražská restaurace Field. Z minulosti si místo v této kategorii z Česka udržely pražské podniky Alcron a La Degustation Boheme Burgeoise.

V kategorii kvalitní restaurace s jídlem za rozumnou cenu nazvané Bib Gourmand přibyl pražský podnik Maso a kobliha. Dalšími jsou už z předchozích let Aureole, Divinis, Na Kopci, Sansho a SaSaZu, všechny rovněž v Praze. Jeden pražský podnik ale letos z tohoto seznamu vypadl, totiž italská restaurace Aromi.

Dvě proslulé hvězdičky z nejvýše tří možných získalo 15 restaurací a jednou michelinskou hvězdou ocenil Michelinův průvodce 48 podniků. Velký počet nově oceněných restaurací v 35. vydání průvodce Michelin Main Cities of Europe odráží podle firmy Michelin živost a různorodost kulinářské scény v Evropě. Nový seznam zahrnuje 44 měst ve 20 evropských zemích.

Tříhvězdičkovou restaurací se nově staly dva podniky v Paříži a jeden v Kodani, Hamburku a Oslu, čímž vzrostl počet nejvýše oceněných restaurací v průvodci na devatenáct.

Z patnácti nových dvouhvězdičkových se jich pět nachází v Paříži, dvě v rakouském Salcburku, dvě v Londýně a po jedné dostaly restaurace vídeňská, bruselská, antverpská, berlínská, mnichovská a jedna ve Frankfurtu nad Mohanem.

První pověstnou michelinskou hvězdičku v Česku, ale i v zemích střední a východní Evropy, dostala v roce 2008 italská restaurace Allegro. Tento podnik v pražském hotelu Four Seasons už ale zanikl.