Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na zámku Dobříš se letos setkáte s hvězdami stříbrného plátna

Nová otevírací doba, výstavní a koncertní projekty i celodenní tematické akce pro rodiny s dětmi. Také v nové sezóně se návštěva zámku Dobříš neobejde bez lákavých doprovodných akcí. (Téměř) osobně se zde navíc potkáte s Oldřichem Novým, Natašou Gollovou, Adinou Mandlovou a dalšími hvězdami stříbrného plátna.

16.3.2015
SDÍLEJ:

Pohled na zámek v Dobříši.Foto: archiv zámku

Na konci února odstartovala v zámecké Galerii JCM první letošní výstava s obrazy českého malíře a grafika Kamila Lhotáka. V následujících měsících zde chystají také výstavu PETart autorky Veroniky Richterové a od září pak expozici děl Pavla Filina. Hlavní „lákadlo" čeká na návštěvníky tradičně v červenci a v srpnu. „Během letních prázdnin bude v Galerii JCM ke zhlédnutí hlavní letošní výstava Hvězdy stříbrného plátna. Představí období první republiky," informuje Tereza Vyhlasová ze zámku Dobříš. Návštěvníci si na ní prohlédnou hereckou šatnu, oblečení, ve kterém se chodilo do divadla, zhlédnou plakáty a fotografie, prvorepublikové oděvy i osobní předměty herců Oldřicha Nového, Soni Červené, Nataši Gollové či Adiny Mandlové. Letní výstava bude součástí tématu, které se ponese celou letošní sezónou. Navazovat bude na pobyt herečky Adiny Mandlové na zámku Dobříš na přelomu 90. let minulého století.

Tradiční noční prohlídky i Svatováclavská slavnost

Během celého roku se návštěvníci dobříšského zámku mohou těšit i na osvědčené oblíbené akce jako velikonoční prohlídky, Dětský den, Květinový den, Rybí hody, prázdninové noční prohlídky, vycházky francouzským parkem, Hradozámeckou noc či Svatováclavskou slavnost. „Ani letos nebudou zájemci ochuzeni o akce v anglickém parku pořádané Ochranou fauny Hrachov, jako je Den se zvířátky či vycházky parkem," podotýká Tereza Vyhlasová.

Další novinkou od ledna 2015 je upravená otevírací doba: z provozních důvodů je pokladna a zámecká expozice uzavřena v období od října do května každé pondělí. Ostatní dny je zámek otevřen od 8:00 do 16:30 hod., od června do září pak od 8:00 do 17:30 denně včetně pondělí.

Svatbu si zajistěte co nejdřív

Jako místo svého sňatku vyhledávají Zámek Dobříš s oblibou zamilované páry, a ani letos tomu nebude jinak. Podle koordinátorky svatebních obřadů Renaty Semové zaznamenal zámek v loňském roce svatební nárůst - uskutečnilo se jich zde 104. „Převážně šlo o civilní obřady, třetina svateb byla církevní. Realizovali jsme také několik symbolických obřadů," informuje Semová.

Největší zájem o svatební obřady v prostorách zámku bývá podle jejích slov v letním období od června do září. „Pokud mají případní novomanželé zájem o svatbu na zámku ještě letos v létě, měli by si pospíšit s rezervací termínu, protože zbývá jen několik volných časů," sděluje Renata Semová s tím, že pro svatební obřady jsou na zámku k dispozici prostory Zrcadlového sálu, Konírny a Francouzského parku. Možné termíny pro obřad jsou uvedené na webových stránkách zámku Dobříš a města Dobříš.

V dubnu budou koncertovat Slováčkové

Od března se na zámku rozjíždí také koncertní sezóna. První letošní hudební vystoupení obstará zpěvačka Lenka Filipová, která bude koncertovat v Zrcadlovém sále 13. března. Město Dobříš organizuje 25. dubna na zámku další Jarní koncert, tentokrát na něm vystoupí duo Felixů Slováčkových – otec a syn. „V květnu nás potom navštíví přátelé z Holandska se symfonickým orchestrem Sempre Animato z Amsterodamu," informuje Renata Semová.

Přespání v přepychovém hotelu

Součástí zámku Dobříš je také čtyřhvězdičkový hotel, jenž se loni dočkal zbrusu nové výmalby. „V loňském roce proběhla také rekonstrukce konferenční místnosti, která dostala novou tvář díky designové tapetě a instalaci obrazů historických map," sděluje Alena Máchová ze zámku Dobříš. V rámci zlepšení služeb došlo podle ní i k výměně zařízení pro bezdrátové připojení pokojů a platebního terminálu.

V letošním roce plánují v zámeckém hotelu nákup nového nábytku - postelí a křesel – a také zde se před sezónou opět chystají na svatby a firemní oslavy spojené s ubytováním pro české i zahraniční hosty. V ceně ubytování mají zdejší hosté volný vstup do francouzského parku, hlídané parkování uvnitř areálu zámku, hotelové fitness, wifi a půjčovnu kol. „O víkendech hostům zajišťujeme také prohlídky zámecké expozice nebo je lákáme do galerie s výstavami. Jestliže jsou u nás ubytováni na více než jednu noc, mají prohlídku zámku zdarma," informuje Máchová.

Veškeré aktuality o akcích a provozu zámku Dobříš, o svatebních obřadech i hotelu jsou k dispozici na webových stránkách www.zamekdobris.cz nebo na tel. 318 521 240.

Ředitel zámku Pavel Krejcárek: Zámek Dobříš byl po revoluci prvním zámkem s celoročním nonstop provozem. V koncepci budeme pokračovat i nadále

V loňském roce doznal zámek Dobříš, který od roku 1998 opět patří rodině Colloredo-Mannsfeld, několika organizačních změn. Souvisely především s přechodem pod firmu Colloredo-Mannsfeld spol. s. r. o., která spravuje také okolní lesy a rybníky. Zámek přitom stále funguje jako památka hojně navštěvována jak turisty, tak i svatebčany, milovníky zahradní architektury (zejména díky přilehlému francouzskému parku), osobnostmi z řad českých i světových umělců a filmovými štáby. Přestože je zámek Dobříš otevřen pro veřejnost celoročně, právě nyní s příchodem jara nastává pravá „zámecká sezóna".

Zámek Dobříš představuje dílčí položku ve firmě Colloredo-Mannsfeld spol. s r. o. Co si pod tím má běžný návštěvník představit? Jak zámek funguje a jak se jeho fungování liší v porovnání s jinými památkovými objekty?

Firma Colloredo-Mannsfeld spol s r. o. byla založena 1. 4. 2014 jako logická transformace s novým pojetím hospodaření v tomto podniku, v návaznosti na původní podnik Lesní a rybniční správa, který fungoval od roku 1993. Součástí nové strategie podniku – lesní hospodářství, rybniční hospodářství, myslivost a zámek Dobříš – je dosažení lepších ekonomických výsledků. To spočívá v hledání nových trhů a současně zvyšování kvality poskytovaných služeb a produktů. V porovnání s památkovými objekty ve správě státu, které dnes považujeme za partnery, a ne naopak, máme myslím stále tvrdší podmínky podnikání, například menší přístup k dotacím, nemožnost uplatnění DPH ze vstupného či odlišné podmínky v propagaci objektu jak v rámci regionu, tak v celé republice. Tyto nevýhody nás však vedou k větší pružnosti, přizpůsobování se trhu a snad i k delší sezóně – zámek Dobříš byl po revoluci prvním zámkem s celoročním nonstop provozem.

Zámek nespadá pod Národní památkový ústav, existuje jiná organizace, ve které je zakotven?

Zámek Dobříš je členem Asociace soukromých majitelů hradů a zámků, kde na pravidelných jednáních probíhá výměna zkušeností s dotačními programy, rekonstrukcemi a provozem na historických objektech, s návazností na jednání zejména s ministerstvem kultury a památkových ústavů. Zámek Dobříš je nádhernou památkou s řadou také administrativních privilegií. Patří mezi kulturní památky a je také zapsán do souboru zvláštně chráněných území Natura 2000, což se týká letní kolonie netopýra velkého v lokalitě střechy zámku a brouka páchníka hnědého v anglickém parku. Osobně jsem zastáncem ochrany přírody a zachování kulturního dědictví, někdy se však dostáváme do absurdních situací, kdy nevyhnutelné a havarijní situace brzdí stále přítomná narůstající administrativa s naprosto chybějící adekvátní náhradou za nařízené formy rekonstrukcí a požadovaných úprav, a s tím souvisejícím omezením práv vlastníka.

Jaké změny přinesla zámku Dobříš změna statutu firmy v loňském roce?

Změny nastávají hlavně v hledání nových zdrojů k dosažení určité ekonomické soběstačnosti zámku. Dále také ve vytváření nových kulturních aktivit pro rodiny s dětmi, sjednávání lepších cen energií pro zámek a větší spolupráci v rámci celé firmy.

Jakými strategiemi se bude zámek do budoucna řídit, kudy se bude jeho činnost ubírat?

Zámek Dobříš je především tradiční soukromý objekt s historií jedné rodiny, a to již od roku 1630. Tuto dlouhou historii přerušila až druhá světová válka, kdy byl zámek násilně zabrán nacisty a posléze komunistickým režimem. Při plánování a uvažování o tom, co bude a jak se co nejlépe přizpůsobit trhu, máte stále někde pod kůží respekt k rodině, prostředí a historickým tradicím. Co se týče strategie, stále trvá dlouhodobá koncepce – zámek je otevřený celoročně pro širokou veřejnost se zaměřením na rodiny s dětmi. S tím souvisí i tematické akce během celého roku. Letos jsme začali s novou výstavou obrazů Kamila Lhotáka v galerii zámku, po ní bude následovat také výstava PETart Veroniky Richterové. Hlavní program celé letošní sezóny je Hvězdy stříbrného plátna, určitě se tak na zámek podívají osobnosti jako Adina Mandlová, Nataša Golová, Oldřich Nový, Svatopluk Beneš a další. V plném proudu již probíhají přípravy na tradiční akce Květinový den, Zámek dětem, Rybí hody, Svatováclavskou slavnost či tradiční i mimořádné koncerty.

Plánujete letos nějaké změny v přilehlých zámeckých parcích – francouzském a anglickém?

Ve francouzském parku chystáme instalace nových popisových tabulí s významnými stanovišti – park jako celek, sochařská výzdoba, oranžerie, vodárna, obora s jelencem běloocasým atd. V anglickém parku probíhá třetí etapa vyřezávání náletů, návštěvník tak již v této sezóně ocení tříletou práci spočívající v navrácení původní podoby části parku. Z důvodu zamezení vandalismu se park nově také v nočních hodinách zavírá, jeho prostor je součástí Městské vyhlášky se zákazem konzumace alkoholických nápojů, což zásadně přispělo k bezpečnosti v parku. Součástí ochrany je i instalace kamerového systému u oranžerie. Významným a krásným zastavením v parku je lokalita Minizoo, kterou provozuje Ochrany fauny České republiky. Ta v parku během roku také pořádá akce typu Den se zvířátky, Vycházky parkem s úkoly a další.

Chystáte tento rok v areálu zámku nějaké zásadní rekonstrukce?

Tento rok nás čeká dokončení zámecké vodárny ve francouzském parku, dokončení výměny nefunkční břidlicové krytiny střechy zámku, výstavba nového mostku v anglickém parku, částečná rekonstrukce nátěru oken a další opravy.

Zámek Dobříš je proslulý svojí fotogeničností, často si jeho prostory vybírají filmové štáby z ČR i ze zahraničí. Chystá se zde nějaké natáčení také letos? Prozradíte nějaké perličky?

Filmových a reklamních projektů jsme již zrealizovaly poměrně mnoho, tento rok připravujeme další natáčení filmu The Musketeers a také focení fashion módy. Perličkou, nebo i perlou, může být příprava svatebního obřadu a hostiny významného sportovního páru nebo pořádání akce pro významnou celosvětovou společnost. Prezentaci těchto akcí je ale pochopitelně možné publikovat až po jejich realizaci. Závěrem bych rád pozval návštěvníky do krásného areálu zámku – od konce dubna opět se stoletými palmami na nádvoří, výbornou kuchyní do zámecké restaurace a možností romantického ubytování v zámeckém hotelu. Michaela Rozšafná

Autor: Redakce

16.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Zástupci TOP 09 sledují výsledky sněmovních voleb. Markéta Pekarová Adamová. 21.10.2017
25

Ze sněmovních stran utratí nejvíc peněz za jeden hlas TOP 09

Volby 2017 - štáb ČSSD v Lidovém domě - Milan Chovanec, Lubomír Zaorálek a Bohuslav Sobotka.
15 15

Volební lídr ČSSD Zaorálek: Voliče nám vzalo ANO i Piráti

Bartoš jako Steve Jobs? Piráti „uloupili“ voliče a slavili

Jak by to vypadalo v pirátské domácnosti, pokud by se do sněmovny dostal nejen předseda Ivan Bartoš, ale i manželka Lydie coby desítka pražské kandidátky? „Mazali bychom si na střídačku svačiny,“ žertoval.

SLEDUJEME ON-LINE

Sečteno. ANO vítězem voleb. Do sněmovny pronikli i Piráti a STAN. Druhá je ODS

/VIDEO, FOTOGALERIE, ANKETA/ Ve Sněmovně bude nejvíc stran v historii - devět. Poslance získali ANO 2011, ODS, SPD Tomia Okamury, Piráti, KSČM, ČSSD, lidovci, Starostové a TOP 09. Novináři Deníku byli ve všech volebních štábech, vyjma SPD, kam jim nebyla udělena akreditace.

Prezidentské kandidáty překvapil velký pád ČSSD. Obavy mají u SPD

Některé uchazeče o Pražský hrad překvapil výrazný propad sociální demokracie, úspěch hnutí ANO očekávali. Řekli to v reakci na výsledek sněmovních voleb.

Lídři stran se vyslovili pro poměrné dělení funkcí ve Sněmovně

Volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek doufá, že v nové Sněmovně bude zachováno poměrné zastoupení stran ve vedení komory. Podle šéfa lidovců Pavla Bělobrádka by však bylo kontraproduktivní, kdyby bylo více než pět místopředsedů. Místopředseda vítězného hnutí ANO Jaroslav Faltýnek s konsenzuálním rozdělením funkcí souhlasí, avšak připustil, že dohoda bude kvůli vysokému počtu zastoupených subjektů složitá. Politici to řekli v povolební debatě České televize.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení