„Chtěli jsme návštěvníky přivítat jinak, než jsou zvyklí. Proto jsme pozvali gardu s mušketami. Aby lidé viděli, že si umíme udělat i trochu legrace, tak už v devět ráno jsem je u brány vítal já nastrojený v kostýmu kašpárka. Na uvítanou dostali chléb a sůl,“ usmál se kastelán Buchlova Rostislav Jošek.

Na prohlídku hradu se během dopoledne vydalo několik stovek návštěvníků. Podívat se mohli i do hradní galerie ozdobené fantastickými keramickými díly, skleněnými výtvory i kolekcí unikátních zrcadel. Na nádvoří předváděl svůj kumšt tupeský kovář Roman Churý.

„Já na Buchlov jezdím hrozně rád. Je tady super atmosféra. Kovář a hrad prostě patří k sobě. Lidi se vždycky přijdou podívat, jak dělám podkovy nebo třeba otvírák na pivo. Děti si to někdy chtějí i vyzkoušet,“ uvedl mladík.

Nechyběl boršč a gulášek

Přímo na nádvoří stála také polní kuchyně. Hradem se z ní linula vůně boršče a nechyběl ani guláš. „Borč je výborný. Hodně zeleninky, pěkně masňoučký, má sílu,“ hodnotil Michal Pokorný, který přišel na otvírání Buchlova s celou rodinou.

Zazněly i chorály

O program jako vystřižený z dob vrcholného středověku se postaralo nejenom jedenáct gardistů s mušketami, ale také mužský vokální kvintet Magna Mystéria.

„Zazpívali jsme písně z dob pozdní gotiky a vrcholné renesance,“ podotkl umělecký vedoucí Petr Novotný. Zpěvákům z Otrokovic na rozdíl od gardistů nedělal problémy déšť, který celé dopoledne akci nepřál. „Měli jsme trochu problém se střelbou, protože nám tím deštěm vlhnul prach, ale nakonec jsme všechno zvládli,“ uvedla Libuše Mikulová, která se ze zaměstnankyně Buchlova na půl dne proměnila v gardistku s mušketou. (man)