„Vždy když přijedeme z nějaké cesty, tak ve své oblíbené hospůdce plánujeme, kam se vydáme příště. Letos jsme si kvůli stému výročí založení Československa vybrali symbolickou trasu Sarajevo – Lány. Sarajevo je spojeno s prapůvodem založení našeho státu a vzhledem k tomu, že jsme z Kladna, tak jsme jeli do nedalekých Lán. Nakonec rozhodlo to, že už bychom se dalšího století republiky nedožili,“ řekl Kladenskému deníku Honza, podle kterého původní cesta ze Sarajeva měla vést přes pět států. „Jenže nás napadlo projet sedmi státy, které symbolizují sedm sarajevských kulí,“ dodává.

Manželský pár se k jízdě na sportovních koloběžkách dostal díky svému čtyřnohému příteli. „Ke koloběžkám jsme se dostali kvůli našemu psovi. Dřív jsem totiž jezdila na kole, které mi chtěl zakousnout, a tak jsem musela najít něco, s čím se skamarádí a bude s námi vedle toho běhat. A to koloběžka splňovala. Manžel navíc zjistil, že mu tenhle druh pohybu dělá dobře na záda,“ vysvětlila Káča, která zároveň popsala cesty, které v minulosti absolvovala. S

polu s doprovodným vozidlem před lety ujela cestu po Pobaltí, a to z Vilniusu přes Rigu až do Talinu. Loni pak oba manželé s naloženými koloběžkami projeli křížem krážem Faerské ostrovy, čímž získali dle svých slov možná i světové prvenství.

Začátek letošní cesty ovšem nebyl zrovna podle ideálního scénáře. Hned zprvu způsobilo komplikace zpoždění letu, a tak dvojice musela nejprve přeletět z Prahy do Lublaně, následně do Vídně a až z Vídně přímo do Sarajeva. Až poté se mohli manželé vydat na jedinečné třináctidenní dobrodružství.

„Vše začalo tím, že jsme si projeli centrum Sarajeva včetně místa, kde byl spáchán atentát na Františka Ferdinanda d'Este. Následně jsme vyrazili na cestu, kterou jsme sice měli předběžně naplánovanou, ale i tak jsme ji vždy na doporučení místní improvizačně měnili,“ líčí Káča.

Cesta, kterou si pár zpříjemňoval ještě geocachingem, vedla z Bosny a Hercegoviny do Banja Luky, hlavního města autonomní Republiky srbské. Dalšími zeměmi, které dvojice navštívila, bylo Chorvatsko, Slovinsko či Maďarsko, následoval přes Rakousko a kousek Slovenska návrat do České republiky. „Startovali jsme vždy v osm ráno. Záleželo na počasí a profilu cesty, ale většinou jsme dojížděli do místa, kde jsme nocovali, kolem dvacáté hodiny,“ prozradil Honza, podle kterého manželé trávili denně na koloběžkách asi 10 hodin čistého času.

Při své cestě se vždycky po 20 až 25 kilometrech snažili zastavit na místech, která pro ně byla zajímavá. „Jedním z nejhezčích míst, kam jsme se dostali díky doporučení místních, bylo městečko Jajce. Tam nás překvapil krásný hrad a pod ním nádherný vysoký vodopád,“ popisuje Káča, která dodala, že nejvíce jí z celé cesty překvapili Bosňané.

„Když jsme odjížděli, tak jsme si o nich na internetu četli, že jsou nepořádní a nepřátelští. Avšak opak byl pravdou. Každý byl milý a rád nám poradil. Sama o sobě byla Bosna nádherná,“ dodala Káča, podle jejíž slov dvojice sportovců nocovala ve stanech, pod turistickými přístřešky či také v hotelech. Jedním z nezapomenutelných zážitků byla pak noc vedle mešity.

A kolik přišlo krizových momentů? „Každý den jsme měli nějakou krizovku. Vždy vytlačíte nebo vyjedete totiž několik kopců a říkáte si, že už se to musí zlomit. Jenže opak je pravdou. Pak přijde ještě dalších šest kopců a to je na psychiku velmi složité. Když se k tomu ještě přidá neohleduplný řidič, tak si říkáme, proč vůbec tohle celé absolvujeme,“ sdělil Honza, kterého nejvíce zklamala neohleduplnost českých řidičů.

Všechny krizové momenty ovšem pár překonal, vyhnul se navíc i větším technickým problémům, a tak ve středu zakončil svou třináctidenní pouť na oslavu sta let republiky v Lánech s půllitrem piva v ruce. Nyní dvojice může chystat další z originálních dobrodružství.

Ve hře je přejezd Skandinávie z Helsinek přes Stockholm až do Osla. V úvahu připadá také trasa Kladno – Kladno, tedy cesta z Česka až do Pobaltí. Výzvou je pro dvojici sportovců i cesta do španělského Cantiaga de Compostela.