Nevíte-li přesně, kam Barbados zařadit, tak vězte, že jde o malý kousek pevniny (431 km2) vyčnívající nejvýchodněji ze všech ostrovů Karibského moře – je tedy polohou nejbližší k Evropě.

Místní podnebí se dá rozdělit na dvě sezony. Tou první je období dešťů, které trvá od června do listopadu. Éra sucha panuje v ostatních měsících v roce, zajímavé ale je, že se prakticky nemění průměrná teplota vzduchu. Barbados je navíc díky své poloze ušetřen drtivé síle hurikánů, jejichž výskyt je v oblasti poměrně častý.

Na ostrovní království, známé též jako malá Anglie Karibiku, se klidně můžete vypravit už nyní. Tedy pokud přežijete zmiňované přeháňky… Tak třeba minulý týden hlásil jeden z portálů prodávající zájezdy: Barbados – vyprodáno! A to přitom devítidenní dovolená bez stravy začíná na 45 tisících za osobu. Jídlo pak turisté řeší příkupem all inclusive programu přímo na místě nebo stravováním v restauracích.

Jinak má tenhle nížinatý ostrov, který nevznikl vulkanickou činností, ale rozpadem korálů na vápenec, tradiční lákadla karibské oblasti. Pláže jsou tu prostě snové – zářivě bílý písek, blankytně modrá voda, zkrátka pohádkové místo! Karibské moře je navíc tak prohřáté (neuvěřitelných 29 °C), že se v něm klidně vydržíte koupat celý den.

Ostrov obklopují korálové útesy, a tak je ideálním místem i pro potápění, šnorchlování i poznávání barevného a bohatého podmořského života. Rovněž život na pevnině se považuje za pořádně divoký, hlavně v nočních hodinách. Proto sem míří převážně milovníci aktivní dovolené a zábavy. Romantici toužící po osamělé tiché pláži a klidném nočním pozorování hvězd by mohli být zklamáni…

Cestovní ruch je na ostrově na prvním místě, což znamená, že ubytování, doprava i ostatní služby mají velmi slušnou kvalitu. Svůj podíl na tom má Velká Británie, která měla na ostrov během koloniální éry značný vliv. I dnes, kdy je Barbados samostatný, je oficiálním nejvyšším představitelem královna Alžběta II. Úředním jazykem je tak angličtina a místní obyvatelé – říkají si Bajans – v sobě mísí britskou preciznost s karibskou vlídností a usměvavostí.

Co stojí za návštěvu

Holetown – nejstarší město na ostrově, založené už v roce 1620, je dnes nejvýznamnějším střediskem cestovního ruchu a turistům mimo jiné nabízí i soukromé lodní výlety.

Harrison's Cave – jde o jeskyni, která se nachází v srdci ostrova a nabízí úžasné dobrodružství. Podzemní řekou se návštěvníci brodí až k vodopádu, který padá do hlubokého jezírka.

Barbados Wildlife Reserve – jedna z přírodních rezervací se nachází na severu ostrova. Z cestiček klikatících se mahagonovými lesy
lze spatřit zelené opice, želvy s červenýma nohama, obrovské pelikány a pávy.

Bridgetown – hlavní město je rušným centrem ostrova. Leží na jihozápadě a nabízí směsici moderní a koloniální architektury. Vyhledávanými cíli jsou gotická parlamentní budova (na snímku), Queen's Park s rozlehlými trávníky pro piknik ve stínu baobabů a Baxter's Road – ulice, která nikdy nespí, s obchůdky s rumem.

St. Lawrence – podél jihozápadního pobřeží stojí letoviska s nádhernými plážemi a romantickými restauracemi. Jedním z nich je St. Lawrence, které se pyšní bělostnou pláží Dover Beach.

Morgan Lewis Sugar Mill – největší a také poslední kompletně dochovaný cukrovar v celé karibské oblasti. Větrem poháněné zařízení bylo postaveno už v 18. století a sloužilo k drcení cukrové třtiny.